Yükleniyor

Mide tembelliği nedir?

Mide tembelliği nedir?

Midede ki rahatsızlık, vücudun ‘ikinci beyni’ olarak nitelendirilen ve vücuda gıda alımını sağlayan önemli organlar arasındaki bağırsak sağlığını da yakından ilgilendiriyor. Sindirim sisteminin temel yapı taşlarından olan bağırsaklar, midede oluşabilecek en küçük sorundan etkileniyor ve mide hastalıkları bağırsakların da işleyiş biçiminde olumsuz değişimlere yol açarak, farklı sağlık sorunları beraberinde getiriyor. Sindirim sistemini olumsuz etkileyerek yaşam kalitesini düşüren mide hastalıklarına karşı, takip ve tedavi süreçlerinin aksatılmaması gerekiyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Nurettin Tunç, mide tembelliği ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Mide tembelliği nedir?

Vücutta yer olan organların her birinin, bir diğerinden farklı ve önemli görevleri bulunmaktadır. Bu görevlerin ise belli bir zaman dilimi içerisinde yerine getirilmesi ve olağan sürecin devamlılığını sağlaması gerekmektedir. Organların işleyiş biçimindeki aksamalar, diğer organların fonksiyonlarında bozukluk veya ciddi hasarlara neden olabilmektedir. Tembel, yavaş mide ya da gecikmiş mide boşalması olarak bilinen ‘gastroparezi’, midenin olağan sürede sindirmesi gereken besinleri daha uzun sürede sindirmesi durumu olarak tanımlanmaktadır. Gastroparezi ya da bir diğer adıyla ‘mide tembelliği’, mide içerisinde bulunan kasların normal spontan hareketini etkileyen bir durumdur. Rutin işleyiş biçiminde olması gereken, güçlü kas kasılmalarının, gıdaların sindirim sisteminden geçmesini sağlamasıdır. Ancak mide tembelliği durumunda, mide hareketliliği yavaşlar veya mide çalışmaz duruma gelir. Bu durum da midenin boşalmasını engellemektedir.

Mide tembelliği nedenleri nelerdir?

Mide tembelliğinin ana nedeni genellikle bilinmemektedir. Bazı bireylerde geçirilen herhangi bir cerrahi sonrası ya da diyabetin bir koplikasyonu olarak gelişim göstermektedir. Kısaca mide tembelliğine neden olan etkenler şu şekilde sıralanabilir;

 • Diyabet,
 • Geçirilmiş cerrahi öyküsü,
 • Yersiz ve aşırıya kaçan ağrı kesici kullanımı,
 • Yüksek tansiyon,
 • Bazı antidepresan haplar,
 • Alerji ilaçlar mide tembelliği nedenleri arasında ortaya çıkmaktadır.

Mide tembelliği teşhisi konulmuş bireylerin alerji, antidepresan ve ağrı kesici hapların kullanımına devam edilmesi durumun daha fazla kötüleştirebilir.

Mide tembelliği belirtileri nelerdir?

Mide tembelliğinin ortaya çıkmasında mide hastalıkları ve şeker hastalığı yanı sıra kronik hastalıklarda kullanılan ilaçlar da tembelliğe yol açabilir. Mide tembelliği belirtileri ve semptomları şunları içerir:

 • Mide besinleri sindiremediğinden kusma görülebilir.
 • Asit, reflü
 • Mide ekşimesi
 • Mide bulantısı
 • Mide şişkinliği
 • Karın ağrısı, şişliği
 • Çok az besin tüketilmesine rağmen doyma hissi
 • Tüketilen yiyeceklerin kısa süre sonra kusulması,
 • Kan şekerindeki değişimler,
 • İştahsızlık,
 • Ani kilo kayıpları,
 • Beslenme isteğinin olmaması örnek gösterilebilir.

Mide tembelliği tedavisi nasıl sağlanır?

Mide tembelliğinin cerrahi bir müdahalesi bulunmamaktadır. Ancak hekimin uygun gördüğü ilaçlar ve diyet beslenme şeklinin uygulanması psikolojik ve fiziksel olarak olumlu etkilerle sonuçlanacaktır. Kan testleri, ultrason ve endoskopi uygulaması sonrası mide tembelliği tanısı konulan bireylerde yaşam tarzı alışkanlıkları ve diyet beslenme rehberliğinde bir tedavi süreci gerçekleşmektedir. Ek olarak mide fonksiyonu destekleyen ilaçların kullanılması mide kasılmasını artırarak mide boşalmasını sağlayacaktır. Bu ilaçların tedavi süresi boyunca kullanılması gereklidir. Hekimin uygun gördüğü durumlarda sonlandırılır.

Mide tembelliği hakkında sık sorulan sorular

Mide tembelliği bitkisel tedavisi var mıdır?

Tam anlamıyla mide tembelliğine çözüm sayılabilecek bir bitkisel tedavi yoktur. Bitkilerin iyileştirici gücünü gerek fiziksel gerek zihinsel iyileşme durumlarında destek olarak kullanılabilir. Mide tembelliğinin etkilerini minimum seviyeye indirgemek için bazı bitkisel karışımlardan destek alınabilir. Ancak tüketilmeden önce hastalığın takibini sağlayan hekime mutlaka danışılmalıdır. Ihlamur tüketilmesi mideyi sakinleştirmeye ve rahatlamaya yardımcı olacaktır. Aynı özelliğe sahip defneyaprağı ve karanfil de, günde bir fincanı aşmayacak şekilde demlenerek tüketilebilir.

Mide tembelliği nasıl anlaşılır?

Kesin teşhis için bir Gastroenteroloji uzmanı tarafından fiziki muayene gereklidir. Ancak sık sık hazımsızlık, mide yanması, mide ekşimesi, kusma vb. özellikle yeme içme sonrası tüm bu belirtiler meydana geliyorsa mide tembelliğinden şüphe duyulabilir.

Mide tembelliği kendiliğinden geçer mi?

Tanı almış mide tembelliği yani tıbbi ismiyle gastroparezi kendiliğinden geçmez. Günlük sindirilemeyen gıdaların neden olduğu mide tembelliği ile hastalık statüsünde olan mide tembelliği birbirinden farklılık göstermektedir. Uzun süre görülen semptomlar mevcut ise sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Midenin hızlı çalışması için ne yapılmalı?

Beslenme biçimi burada en önemli iyileşme basamaklarından biridir. Beslenme şeklinde değişiklilere gidilmesi gerekmektedir. Posalı besinlerin tüketimine özen gösterilmeli, aşırıya kaçan karbonhidrat tüketimine ise dikkat edilmelidir. Et tüketimi ideal seviyede tutulmalıdır. Taze ve günlük sebze, meyve tüketimi önemlidir. Özellikle uzun süreli dışarıda vakit geçiren bireylerde kafein ve çay tüketiminin bir ya da iki fincanı günlük olarak geçmemesi gereklidir.

Mide neden yemek kabul etmez?

Mide, sindiremediği besinleri içerisinde tutmayarak dışa atmanın en yakın yolunu tercih eder. Bu durumun nedeni birbirinden farklı gastroenterolojik hastalıklar olabilir.  Kesin tanı için Gastroenteroloji uzmanına danışılmalıdır.

Güncelleme Tarihi : 23 Şubat 2024

Yayınlanma Tarihi: 16 Ağustos 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al