Yükleniyor

Miyomlar çocuk sahibi olmanıza engel olmasın

Miyomlar çocuk sahibi olmanıza engel olmasın

 

Çocuk sahibi olmanın önündeki engellerden biri olan ve 40 yaş üzerinde neredeyse her 2 kadından birinde görülen miyomlar; ağrı, adet döneminin uzaması, kabızlık, sık idrara çıkma, kansızlık gibi farklı sorunlara yol açabiliyor. Cerrahi yöntem ve hormon ilaçlarının da kullanıldığı miyom tedavisinde özellikle büyük ve sayıca fazla olduğu durumlarda embolizasyon yöntemi ön plana çıkıyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Gürhan Adam, miyom ve tedavisinde kullanılan yöntemler hakkında bilgi verdi.

Şikayetiniz varsa tedaviyi ertelemeyin

Miyomlar 40 yaş üzeri her 2 kadından birinde görülebilmektedir. Her miyom şikayetlere yol açmayabilir ancak şikayetlere yol açan ve sorun yaratmamasına rağmen büyük miyomların zaman geçirmeden tedavi edilmesi gerekmektedir. Miyomlar rahim içinde yerleştiği ve büyümeye başladığı bölgeye göre farklı belirtiler verebilmektedir.

Miyomlar;

 • Miyomlar gebe kalmayı engelleyebildiği gibi düşüklere
 • Bulunduğu bölgeye göre idrara çok çıkmak veya büyük tuvalete çıkamamak gibi tuvalet alışkanlığında değişikliklere
 • Adet kanamasının uzaması veya normal dönemlerde kanamalara
 • Sırt ve bacak ağrılarına
 • İlişki sırasında ağrıya
 • Kansızlık gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Rahim koruyucu yöntem

Miyomların hormon ilaçlarıyla, açık veya kapalı cerrahi yöntemlerle tedavileri mümkündür. Dev ya da çok sayıda miyom varlığında miyomları tek tek çıkarmak rahimin kaybedilmesine neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda miyom embolizasyonu denilen yöntemle rahim korunarak tedavi mümkündür. Embolizasyon yönteminde; rahimi besleyen atardamarlardan verilen ilaçlarla rahime zarar vermeden miyomu küçültmek mümkün olmaktadır. Rahim yapısında bir bozulma yaşanmadığı için hastanın çocuk sahibi olmasında herhangi bir engel yaşanmamaktadır. Miyom embolizasyonu yöntemini uygulayabilmek için miyomun rahim duvarının içinde yer alması ve beslenmesinin iyi olması gerekmektedir. Rahim içine(kavitesine) ya da dışına uzanan miyomlara embolizasyon yapmak, farklı sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle bu hastalara öncelikle cerrahi tedavi önerilmektedir.

Sosyal hayatınıza kısa sürede dönebilirsiniz

Lokal anestezi altında gerçekleştirilen 1- 1,5 saat süren miyom embolizasyon yöntemi uygun hastalarda birçok avantajı da beraberinde getirmektedir.

 • Ameliyata gerek kalmadan tedavi olanağı sağlıyor.
 • Özellikle çok fazla miyomun olduğu durumlarda rahimin alınmasına gerek kalmıyor. Rahim bütünlüğü bozulmadığı için gebe kalma şansı devam ediyor.
 • Embolizasyon işlemi genel anestezi kullanılmadan yapılıyor.
 • İşlem sırasında herhangi bir kesi olmadığı için hastanede yatış süresi kısalıyor, hasta kısa sürede sosyal hayatına dönebiliyor.
 • Tek seansta bütün miyomlar tedavi ediliyor.
 • 5-6 gün içinde cinsel hayata dönülebiliyor.

Güncelleme Tarihi : 24 Mart 2023

Yayınlanma Tarihi: 25 Aralık 2019

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al