Yükleniyor

Nasıra Ne İyi Gelir? Nasıra İyi Gelen 6 Doğal Yöntem

Nasıra Ne İyi Gelir? Nasıra İyi Gelen 6 Doğal Yöntem

Ayaklar ve ellerde deri yüzeyinde sertleşme olarak görülen nasır, fazla yürümekten, ayakta kalmaktan ve çeşitli spor faaliyetleri yapmaktan ortaya çıkar. Halk arasında yaygın olarak görülerek yaşam kalitesine etki edebilmektedir. Nasır, vücudun oluştuğu bölgedeki hassasiyeti artırabilir. Bu yüzden nasıra karşı önlem almak gerekmektedir. Özellikle ayakta oluşan nasırlara evde doğal yöntemlerle müdahale edebilir, böylelikle tedavi sürecini kısaltabilirsiniz.

İçindekiler

Nasır Nasıl Geçer?

Nasır, ağrılı olarak ortaya çıkarak kişiye rahatsızlık verebilir. Nasıra iyi gelebilecek evde yapabileceğiniz bazı yöntemler bulunur. Evde nasıra iyi gelen yöntemler şöyle sıralanır:

  1. Nasırlı bölgeyi Ilık suda bekletin
  2. Nasırı hafif hareketlerle ovun
  3. Nasırı nemlendirin
  4. Nasır törpüsünden yararlanın
  5. Nasır bandı kullanın

Nasırlı bölgeyi Ilık suda bekletin

Nasır yüzünden oluşan derinin yumuşaması için nasırlı bölgeyi ılık suda 10-15 dakika boyunca bekletebilirsiniz. Böylelikle yumuşayan nasır daha kolay bir şekilde temizlenecektir.

Nasırı ponza taşını kullanarak hafif hareketlerle ovun

Nasırlı bölgeyi suda bekletip yumuşattıktan sonra o bölgeyi nazikçe ovabilirsiniz. Ovmanın etkisiyle nasırlı bölgeyi ponza taşı yardımıyla ölü derilerden arındırabilirsiniz. Bu durum nasırın boyutunun küçülmesine de yardımcı olacaktır.

Nemlendirici krem ile nasırı nemlendirin

Suyun ve hafif hareketlerin etkisiyle beraber yumuşayan nasır, ölü derilerden arındıktan sonra nemlendirilmelidir. Ya da gece yatarken sürerseniz, sürdükten sonra çorap giyerek tüm gece nemleneceği için nasır dokusunun yumuşaması sağlanır.

Nasır törpüsünden yararlanın

Nasırın üzerinde bulunan sert deriyi hafifçe törpüleyerek, oluşan kalın tabakayı inceltebilirsiniz. Bu da nasıra iyi gelen etkili yöntemler arasında yer alır.

Nasır bandı kullanın

Nasır bantları, nasırın olduğu bölgeden bir bariyer oluşturarak sürtünmeyi azaltmaktadır. Eczanelerden ulaşabileceğiniz nasır bantlarını nasırın olduğu bölgeye yapıştırarak uygulayabilirsiniz.

Nasıra Ne İyi Gelir?

Nasırı geçirmek için nasırı yumuşatmak ve nemlendirmenin yanında nasıra iyi gelen doğal tedavi yöntemleri de bulunur. Uyguladığınızda nasıra iyi gelen 6 yöntem şunlardır:

Çay ağacı yağı

Antibakteriyel, antiseptik ve antifungal özellikler taşıyan çay ağacı yağı, ılık bir suya birkaç damla damlattıktan sonra ayaklarınızı içine sokarak cildin yumuşayıp nasırın kalktığını fark edene kadar bekletin. Bu işlemi 15 dakikadan fazla süre ile gerçekleştirmeyin.

Kabartma tozu ve limon suyu

Asit bileşeni olan limon ve kimyasal bileşen olarak bilinen kabartma tozunun suya eklenmesi ile oluşturulacak suya nasırın olduğu nokta sokulduğunda nasırın çözülmesine yardımcı olacaktır. 2-3 yemek kaşığı limon suyunu ılık su içine atıp, 2-3 dakika sonra kabartma tozunu ekleyerek bu solüsyonu hazırlayabilirsiniz.

Elma sirkesi

Elma sirkesi içerisinde ki asit nasırın yumuşamasına yardımcı olacaktır. Elma sirkesinin pamuk yardımıyla nasırın üzerine koyun. Bir gece boyunca beklettikten sonra sabah çıkarın ve nasırın olduğu bölgeye temizleyin.

Sarımsak

Anti-mikrobiyal özelliği bulunan sarımsak, nasıra karşı kullanılan doğal yöntemler arasında yer alır. Ezilen bir diş sarımsak nasırlı bölgeye konulur ve üzeri bandajla sarılır. Birkaç saat bekletildikten sonra sarımsak alınır ve bölge temizlenir. Böylelikle nasır yumuşayarak tedavi sürecine katkıda bulunur.

Domates kabuğu

Domates kabukları nasıra iyi gelerek daha hızlı iyileşmesini sağlar. Soyulan domatesin kabukları nasırlı bölgeye konulur ve sarılır. Aynı işlem birkaç kere daha uygulandıktan sonra nasır zamanla iyileşebilir.

Ananas

Nasıra karşı kullanılan yöntemlerden bir tanesi de ananas olarak bilinir. Ananasın kabukları atılmadan el ve ayakta oluşan nasırlara karşı kullanılabilir. Ananas kabuğunun sarı olan bölgesi nasıra temas ettirilir. Böylelikle ananasın hücre yenileme özelliği nasırda da kullanılarak kurutulması sağlanır.

Ayaktaki Nasıra Ne İyi Gelir?

Ayakta yer alan nasır günlük yaşam kalitesini etkileyerek, ağrıya sebep olabilir. Yumuşak ayakkabı tercih etmek, ayağı nemlendirmek, çorap seçimine dikkat etmek gibi çeşitli yöntemlerle nasırı yumuşatabilir hatta yok edebilirsiniz. Ayaktaki nasıra iyi gelen yöntemler şunlardır:

Yumuşak ayakkabılar tercih edin

Ayakları sıkmayan, yumuşak tabanlı ayakkabı tercih etmek sürtünmeyi azaltarak nasırı geçirmede etkili olur. Aynı zamanda nasırın olduğu bölgeye destek sağlayarak ayağın da rahatlamasına yardımcı olur.

Hint yağından yararlanın

Hint yağı ve sirkeden oluşan karışım, nasırın boyutunun küçülmesini sağlar. Ayaklar sirkeli suda bekletildikten sonra Hint yağı sürülür ve yumuşatılır. Ayağın nemlenmesiyle birlikte nasır büyük bir oranda giderilebilir.

Papatya çayı

Papatya kurularıyla hazırladığınız papatya çayını yaptıktan sonra suyun dinlenmesini bekleyin. Papatya çayı, nasırın yumuşamasını sağlayarak iyileşmesinde etkili olacaktır.

Karbonat

Anti-bakteriyel karbonat, ölü hücrelerin giderilmesinde oldukça etkili bir yöntem olarak bilinir. Nasırın yumuşamasını sağlayarak, küçültür. 1 yemek kaşığı karbonat su ile karıştırılır. Nasırın olduğu bölgeye sürülür. Daha sonra ponza taşı ile düzenli olarak masaj yapılarak nasır yumuşatılır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 17 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 5 Haziran 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al