Yükleniyor

NRBC Nedir? NRBC Yüksekliği ve Düşüklüğü

NRBC Nedir? NRBC Yüksekliği ve Düşüklüğü

Olgunlaşmamış çekirdekli kırmızı kan hücreleri olan NRBC varlığı iliğin anemiye karşı rejeneratif bir tepkisine işaret eden, lösemi, anemi veya dalak sorunları gibi bir takım hastalıkları veya kan hastalıklarını gösterebilen kırmızı kan hücreleridir. Tıbbi olarak eritropoietik aktivitenin olağan bir şekilde artması durumu olarak da tanımlanan NRBC; hipoksi, bazı kan hastalıkları ve lösemi gibi nedenlere bağlı olarak kan tahlilinde ortaya çıkabilir. Kan tahliliyle belirlenen NBC değerleri yüksekliği durumunda ciddi hastalıkların habercisi olabileceği gibi düşüklüğü durumunda bile doktor kontrolü gereken bir durumdur

İçindekiler

NRBC Nedir?

Çekirdekli kırmızı kan hücreleri ifadelerinin kısaltması olan NRBC, kanda normalde görülmeyen, gelişimini tamamlamamış ve olgunlaşmamış kırmızı kan hücreleridir. NRBC yetişkin ve sağlıklı insanların kanında bulunmaz. O yüzden NRBC'nin varlığı kemik iliği bütünlüğünde veya kırmızı kan hücresi üretiminde bir sorun olduğunu gösterir. Tıbbi olarak eritropoietik aktivitenin olağan bir şekilde artması durumu olarak da adlandırılan NRBC, bireyin kanında ortaya çıkarsa bu durumun altında bazı kan hastalıkları, hipoksi (dokularda oksijen yetersizliği) veya lösemi gibi hastalıklar yatar.

Kan tahlilinde kişinin NRBC değerinin yüksek çıkması dikkate alınması gereken ciddi hastalıkların işareti olabilirken düşüklüğü durumu da ayrıca değerlendirilmesi ve dikkate alınması gereken bir sorun olarak kabul edilir.

NRBC Testi Nedir? NRBC Testi Neden Yapılır?

Kan tahlilinde belirlenen NRBC değeri, bireyin vücudunda olgunlaşmamış çekirdekli kırmızı kan hücrelerinin varlığını tespit etmek için uygulanan bir testtir. Bebek ve yetişkinlerin kanında görülebilen NRBC, yüksekliği veya düşüklüğü durumunda birtakım hastalıkların işareti olarak değerlendirilir.

NRBC Normal Değeri Kaç Olmalı?

Yetişkin ve sağlıklı bir bireyin vücudunda çekirdekli kırmızı kan hücreleri olan NRBC’nin bulunmaması yani kan tahlilinde belirlenen değerin 0 NRBC / 100 WBC aralığında olması gerekir. Bu rakamların üstüne çıkan NRBC değerleri kanda NRBC yüksekliği olarak kabul edilir.

Kan tahlilinde pozitif çıkan NRBC değeri, bireyin kanında olgunlaşmamış çekirdekli kırmızı kan hücreleri bulunduğu anlamında gelir ve bu durum bazı hastalıkların sinyali sayılabilir.

NRBC Yüksekliği Nedir? NRBC Yüksekliği Neden Olur?

NRBC yüksekliği kan dolaşımında çekirdekli kırmızı kan hücresinin arttığı ve lösemi, anemi, dalak sorunları gibi bir takım hastalıkları veya kan hastalığı bulunduğu anlamına gelir. Pozitif çıkan test sonuçlarının ardından doktor kesin tanıyı koymak için ekstra testler isteyebilir ve NRBC’nin altında yatan nedenin belirlenmesi için değerlendirmeler yapar.

NRBC yüksekliğine neden olan durumların başında ise myeloproliferatif (kemik iliği bozuklukları) hastalıklar gelir.

Genel olarak NRBC yüksekliğine neden olan durumlar şöyledir:

NRBC Düşüklüğü Nedir? NRBC Düşüklüğü Neden Olur?

Kan testinde değerlerin 0.01-0.10 aralığında olduğu NRBC düşüklüğü, kırmızı kan hücresi sayısının az olduğu ve anemi sorunu olabileceğini işaret eder. bSağlıklı kişilerde NRBC değeri düşükten ziyade 0 çıkmalıdır. Diğer değerler ise NRBC düşüklüğü olarak ifade edilir. Bu durum NRBC yüksekliğinde olduğu gibi bazı hastalıklar ve sorunların işaretidir.

NRBC düşüklüğü nedenleri arasında en yaygın olarak kabul edileni enfeksiyon, kan hastalıkları, akdeniz anemisi ve hematopoietik strestir. (kök hücre hastalıkları)

NRBC düşüklüğüne neden olan durumlar şöyle sıralanabilir:

 • Vücuttaki enfeksiyonlar
 • Kalp hastalıkları
 • Akdeniz anemisi
 • Hematopoietik stres (kök hücre hastalıkları)
 • Fizyolojik stres
 • Uyku apnesi
 • Yüksek rakımlı yerde bulunmak
 • Nöroblastoma (olgunlaşmamış sinir hücre kanseri)
 • Tüberküloz
 • Sağlıksız beslenme
 • Lösemi
 • Kemoterapi yan etkileri

NRBC Düşüklüğü Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Kan tahlilinde belirlenen değerden daha düşük çıkan NRBC değeri; böbrek nakli, kalp yetmezliği, vücuda enfeksiyon yayılması, kansızlık ve karaciğer rahatsızlıkları gibi hastalıklara yol açabilir.

NRBC Yüksekliği ve Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Kandaki NRBC yüksekliği ve düşüklüğü, altında yatan nedene bağlı olarak tedavi edilir. Kansızlığa bağlı bir durum söz konusuysa kan ilaçlarıyla takviye yapılır. NRBC yüksekliği veya düşüklüğünün sebebi kanserse doktorun tedavi planlaması farklı şekillenir.

Kişinin NRBC değerlerinin normal seviyelere ulaşması için uygulaması gereken bazı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler aşağıdaki gibidir:

 • Sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen gösterin.
 • Yürüyüş ve egzersizi ihmal etmeyin.
 • Sigara ve alkolü hayatınızdan çıkarın.

NRBC Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

NRBC ne demek?

Yetişkin ve sağlık olarak değerlendirilen bir kişinin vücudunda olmaması gereken olgunlaşmamış çekirdek kırmızı kan hücrelerine NRBC şeklinde tanımlanır.

NRBC 0 nedir?

Kanda NRBC değerinin 0 çıkması kişinin vücudunda çekirdekli kırmızı kan hücrelerinin bulunmadığının göstergesidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 2 Kasım 2023

Yayınlanma Tarihi: 11 Ağustos 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al