Yükleniyor

Rsv Virüsü 2 Yaş Altı Çocuklarda Daha Şiddetli Görülüyor

Rsv Virüsü 2 Yaş Altı Çocuklarda Daha Şiddetli Görülüyor

Respiratuar sinsityal virüs (RSV-solunum sinsityal virüs) tüm dünyada salgınlarına neden olabilen ve tüm solunum yollarını etkileyebilen bir virüstür. Bu virüs büyük çocuklarda ve yetişkinlerde hafif soğuk algınlığına benzer semptomlara neden olurken, bebeklerde ve küçük çocuklarda daha ciddi sorunlara yol açabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Seda Günhar Duman, RSV virüs hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

RSV en sık 2 yaş altı grupta görülüyor

Hemen hemen tüm çocuklar iki yaşına kadar bu enfeksiyonu geçirirler. RSV her yaş gurubunda solunum yolu enfeksiyonuna sebep olmakla birlikte 2 yaş altı çocuklar en sık görüldüğü yaş gurubunu oluşturur. RSV virüsü ile karşılaşma ile hastalığın başlangıcı arasındaki süre 2 ila 8 gün olup, ortalama 5 gündür. Enfekte olmuş kişiler virüsü hastalık belirtileri başlamadan önce yayabilirler. Bulaşıcılığın süresi genellikle 3 ila 8 gündür. Ancak prematüre bebekler, yeni doğanlar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler virüsü birkaç hafta, hatta bazı durumlarda aylarca salgılayabilir. Enfeksiyon sonrası hastalığa karşı oluşan bağışıklığa rağmen enfeksiyonun tekrar etme ihtimali yüksektir. Tekrarlayan RSV enfeksiyonlarında hastalık daha hafif semptomlarla atlatılabilmektedir.

RSV ilk defa yakalanan çocuklarda belirtiler daha şiddetli olabiliyor

RSV salgınları en çok Ekim veya Kasım'dan Nisan veya Mayıs'a kadar görülür, Ocak ve Şubat aylarında ise zirveye ulaşır. Çocuklar ve yetişkinler bir sezonda birden fazla RSV enfeksiyonu geçirebilir. Yine de tekrarlanan enfeksiyonlar genellikle ilk enfeksiyona göre daha az şiddetlidir. Özellikle bu yıl RSV vakalarının şiddeti ve sıklığından artış belirgin olarak izlenmiştir. Bu durumun çoğu çocuğun COVID-19 salgını nedeniyle RSV'ye maruz kalmamasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Hiç RSV ile karşılaşmayan çocukların virüse yakalanmaları halinde belirtilerin daha şiddetli olabileceğini görülmüştür.

RSV damlacık yoluyla kolayca yayılabiliyor

RSV, havadaki damlacıklar yoluyla veya kontamine yani virüs etkeninin olduğu vir yüzeyle temas yoluyla kolayca yayılır. Bir çocuk, enfekte kişi yakınlarda hapşırdığında veya öksürdüğünde veya oyuncak gibi kontamine bir yüzeye dokunup ardından parmaklarını ağzına, burnuna veya gözlerine götürerek RSV'yi kapabilir. Virüs; kapı kolları, tezgahlar ve oyuncaklar gibi sert yüzeylerde 6 saate kadar, eller veya mendiller gibi yumuşak yüzeylerde ise 30 dakika veya daha uzun süre yaşayabilir. Hafif RSV semptomları, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına benzer. Bu belirtiler arasında;

 • Burun akıntısı
 • Öksürük,
 • Ateş (her zaman değil),
 • Burun tıkanıklığı,
 • Hapşırma,
 • İştahsızlık,
 • Sinirlilik ve huzursuzluk en sık görülen belirtileridir.

RSV enfeksiyonunun spesifik bir tedavisi bulunmuyor

Muayene sırasında çocuk doktoru genellikle çocuğun görünümüne ve akciğerlerinin sesine bakarak klinik olarak RSV enfeksiyonu düşünecektir.  Kesin tanı ise solunum yolu sekresyonlarında RSV antijeni bakılarak konulmaktadır. Bu yaygın olarak kullanılan, hızlı sonuç veren ve % 90 oranında doğru sonuç veren bir yöntemdir. Soğuk algınlığı gibi RSV enfeksiyonunun da spesifik bir tedavisi yoktur. Hafif semptomlar bir veya iki hafta içinde kendiliğinden kaybolabilir. Öksürük uzayabilir. Semptomlar genellikle üçüncü ila beşinci günlerde en kötüdür. RSV'ye yakalanan çocukların bir kısmı oksijen tedavisi ve serum almak için hastanede kalması gerekebilir. Bunların çoğu 6 aydan küçük çocuklardır. Ancak çoğu durumda çocuklar hastanede yalnızca birkaç gün kalır ve genellikle iki hafta içinde tamamen iyileşir.

Çocuğunuz RSV enfeksiyonuna yakalandıysa bu önerileri uygulayın

 • Çocuğun yeterince sıvı almasını sağlamak için bol miktarda sıvı verin. Çocuk emiyorsa sık sık emzirin.
 • Burun sekresyonlarını temizlemek için serum fizyolojik kullanın.
 • Çocuğun solunum yollarını nemlendirmek için soğuk buharlaştırıcı kullanın, bu da nefes almasını kolaylaştırır.
 • Çocuğu sigara dumanı gibi nefes almayı zorlaştırabilecek tahriş edici dumanlardan uzak tutun. Tütün dumanına maruz kalmak, çocuğun ciddi bir RSV enfeksiyonuna veya başka bir solunum yolu virüsüne yakalanma riskini artırır.
 • Ateşi var ise yaşına ve kilosuna uygun dozda ateş düşürücü kullanın.
 • Uzman doktor önermediği sürece çocuğunuza reçetesiz soğuk algınlığı ilacı vermeyin. Bu tedaviler kısa vadede işe yaramış gibi görünebilir ancak sorunu daha da kötüleştirebilir ve ciddi yan etkilere neden olabilir.

Yayınlanma Tarihi: 22 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al