Yükleniyor

Sinameki Çayı Nedir? Sinameki Çayı Nasıl Kullanılır?

Sinameki Çayı Nedir? Sinameki Çayı Nasıl Kullanılır?

Sinameki bitkisi; Cassia familyası içerisinde yer alırken latince ismi Cassia angustifolia olarak bilinir. Musilaj etkisi ile hafızalarda kalan bu bitki alternatif tıpta yerini sağlamlaştırmıştır. Günümüzde, modern tıpta kolonoskopik yöntemler öncesinde testin duyarlılığını arttırmak için de kullanımı tecrübe edilmiştir. Sinameki çayı olarak günlük hayatta kullanılır ve Çin tarçını olarak da halk dilinde duyulmaktadır. Bitkinin yapraklarından ekstrakt, toz, kapsül, sıvı formu ve çayı elde edilerek dünyanın birçok yerinde geniş bir kullanıma hitap eder. İçeriği açısından daha çok kozmetik ve takviye edici gıda alanlarında kullanımı ile devamlılığını sürdürmektedir.

İçindekiler

Sinameki Çayı Nedir?

Sinameki çayı, sinameki bitkisinin yeşil-mavimsi yapraklarından yapılan, özellikle bağırsak hareketlerini düzene sokmak ve idrar söktürmek için kullanılan bitki çayıdır.

65-70 cm yüksekliğini bulan çalımsı bitkinin yaprakları, yeşil-sarı renk alana kadar 7-10 gün arasında gölgede kurutulur. Tuzlu suda da rahatlıkla yetişen bitki özel yetiştirilme koşullarına gerek duyulmadan rahat bir şekilde büyüyerek hasadı yapılmaktadır. Çay olarak kullanılacak kurutulmuş yapraklar balyalar haline getirilir.

Sinameki Çayı Faydaları Nelerdir?

İçeriğindeki esansiyel yağlar, kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum, sodyum, çinko, A, E, D, B-6 ve K vitaminlerini barındıran sinemaki çayı, ağrıyı azaltmada, müshil etkisi ile kabızlık problemlerini gidermede, mide ülserine neden olan bakterileri önleme ve idrar yolu enfeksiyonu etkilerini azaltma amacıyla kullanılabilen sinameki çayının faydaları şunlardır:

  • Hemoroid semptomlarını azaltır
  • Anti-parazitik etkisiyle bağırsaklarda kurt dökücü etki gösterir
  • Midede gastrit salgısını düzenler
  • Bağırsak iltihabının engellenmesinde görev alır
  • Hücre yenilenme özelliğini arttırarak ciltte kolajen sentezini yükseltir
  • İltihap kurutucu ve rahatlatıcı etkisi ile kas kasılmalarını azaltır
  • Müshil etkisi göstererek kabızlığı giderir
  • Ciltteki kızarıklık ve kaşıntı problemini azaltır

İdrar Yollarına İyi Gelir

Diüretik etkisi ile idrar söktürücü özelliği vardır. Ayrıca, iltihap kurutucu etkisi ile idrar yolları enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcıdır.

Ağrı Kesici Özelliği Vardır

Ağrı kesici özelliğini kortizol ve dopamin hormonun dengelenmesi ile sağlayarak ağrı eşiğinin aşağıya çekilmesini sağlar. Bu sayede, migren tedavisine destek olarak aniden oluşan bağ ağrısı ve artan ışığa duyarlılıkla savaşmada yardımcıdır.

Saçı Besler

Kanı filtreleme özelliğinin olması saç foliküllerinin daha iyi beslenmesini sağlar ve saçların sağlıklı uzamasında rol oynar.

Kan Temizleyici Görevi Görür

Dolaşım sistemi ve lenf bezlerini destekleyerek kandaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Kabızlığa İyi Gelir

Müshil etkisi ve güçlü laksatif etkisi sayesinde bağırsakta suyun emici gücünü arttırarak dışkının yumuşaması sonucunda daha kolay çıkmasını sağlar. Böylece, kabızlık problemine karşı alternatif bir çözüm olabilir.

sinameki yaprakları

Sinameki Çayı Nasıl Yapılır?

Güneşte kurutulan sinameki yapraklarının içeriğindeki etken maddeler değer kaybına uğrayabilir. Bu yüzden çayı için gölgede kurutulan yaprakların seçilmesi önemlidir. Sinameki yaprakları ile yapılan çay demleme işlemine tabii tutularak kolayca hazırlanabilir.

Yapılışı sırasıyla; yapraklar ince bir şekilde kıyıldıktan sonra, 2 çay kaşığı kadar sinameki 300-400 ml hazneye konularak, 5-10 dakika arası bir süre boyunca demlendirilir. Ardından bir süzgeç yardımı ile süzerek suyu alıp içilebilir.

Fonksiyonel şeker bağlarına sahip olması kendine özgü bir aroma verdiği için herhangi bir şey ilave etmeden tüketilebilir. Yine de kür olarak hazırlamak isteyenler içeriğine papatya, rezene, melisa ya da zencefil gibi bitkileri dahil ederek demleyebilirler. Bitkisel çayların genel olarak tadında acımsılık olduğu için şeker ihtiyacınıza göre 1 çay ya da tatlı kaşığı bal da ekleyebilirsiniz.

Çayın etken maddelerinin kaybolmaması için demlenme süresi sonrası 10 dakika içinde soğumadan ılık iken tüketilmesi önerilir. 

Sinameki Çayı Nasıl Kullanılır?

Gölgede kurutulmuş yaprakları demlemeyerek hazırlayabileceğiniz gibi, hazır poşet formunda olan çayları da çay poşetini bardağa atıp, sıcak su ilave edip bitkinin aromasını akıtmasını takiben içebilirsiniz..

Sinameki Çayı Zayıflatır mı?

Bağırsak detoksu olarak bilinen sinameki çayı, bağırsağı temizlediği için yalancı kilo görünümünün giderilmesini sağlar. Ayrıca, kan şekerini dengeleyerek vücutta yağ ve karbonhidrat depolanmasının önüne geçerek kilo alımını sınırlar. İnsülin direnci üzerine de çalışmalarının olması, hücrelerin insüline duyarlılığının artmasına ve obezitenin engellenmesine yardımcı olur. Bu nedenle, çayın zayıflatma etkisinden bahsedilebilir. 

Sinameki Çayı Yan Etkileri Nelerdir?

Bağırsak ve idrar söktürücü özelliğinin olması nedeniyle potasyum seviyesini düşürebilir, elektrolit dengesini ve kalp ritmini değiştirebilir. Bu duruma ek olarak, Crohn hastalığı, ülseratif kolit, apandisit iltihabı ve su kaybı yaşayan kişilerin dikkatli kullanması önerilir. Yapılan bazı çalışmalarda, östrojen içerikli, ishal yapıcı ya da kan sulandırıcı ilaçlarla etkileşim yapma riskine karşı doktora danışarak kullanımı tavsiye edilir.

Sinameki Çayı Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Vücut metabolizmasına göre değişkenlik gösterebildiği gibi 6-12 saat içerisinde etki ettiği gözlemlenmiştir.

Sinameki Çayı Kaç Gün İçilir?

Günlük olarak demlenen bitkinin 1-2 bardak şeklinde kullanımı tavsiye edilir, daha fazla içilmemesi önerilmektedir. İçilme süresi kişiden kişiye değişebileceği gibi müshil etkisinden dolayı uzun dönemli kullanımı çok tavsiye edilmemektedir.

Sinameki Çayı Aç mı Tok mu İçilir?

Aç ya da tok kullanımı fark etmezken tok karnına kullanımı hazımsızlık problemini giderebilir. Ayrıca, aç karnına alındığında şiddetli mide problemleri yoksa bağırsaklar boş olacağı için biriken toksinlerin daha hızlı atılmasına yardımcı olabilir.

Sinameki Çayı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sinameki Çayı Ne Zaman İçilmeli?

Günlük bitki çayı olarak kullanılan bitkinin yaprağı, sürekli içilmesinden ziyade maksimum 1-2 hafta süre ile kullanılması önerilir. Yemekten sonra bir tutam sinameki çayı yaprağı çiğneyerek de tüketilebilir.

Sinameki Çayı Kabızlığa İyi Gelir mi?

Kabızlık problemini ince ve kalın bağırsakta emilim dengesini sağlayarak olumlu etki eder. Bu nedenle, kabızlık problemine iyi gelir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 21 Ağustos 2023

Yayınlanma Tarihi: 31 Mart 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al