Yükleniyor

Udi Hindi Nedir? Udi Hindi Yağı Faydaları Nelerdir?

Udi Hindi Nedir? Udi Hindi Yağı Faydaları Nelerdir?

Ana vatanı Uzak Doğu Asya toprakları olan udi hindi, asırlardır faydaları bilinerek kullanılmış şifalı özel bir bitki türüdür. Her mevsim yaprak dokusunu koruyan bitki süs bitkisi olarak da tercih edilir. İçeriğinde bulunan bileşenleri nedeniyle saymakla bitmeyen faydalara sahiptir. Vücuda sağladığı faydaları ile kullanılmasının yanı sıra aromaterapi ürünlerinde, mum sabun ve kozmetik sektöründe de kullanılan çok fonksiyonlu bir üründür. 

İçindekiler

Udi Hindi Nedir?

Yoğunlukla Çin'de görülen bu bitki tüccarlar aracılığı ile dünyaya yayılmıştır. Daha sonra bu yolla Arap ülkelerine getirilmiştir ve adı Kust-i Bahri olarak anılır. Udi hindi ağacının bir diğer adı da öd ağacıdır ve odun ve kabuk kısımları tütsü gibi yakıldığında etrafa hoş bir koku yayar. Tedavi edici özelliği ile geleneksel tıpta sıkça kullanılan bu bitki birden çok formda ve farklı şekillerde kullanılarak faydalarından yararlanılır. 

Udi Hindi Ne İşe Yarar?

Udi hindi nedir sorusundan sonra ne işe yarar sorusunun cevabına gelecek olursak, udi hindinin bir çok yararlı özelliği bulunur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Mantar önleyici özelliği ile mantar enfeksiyonuna iyi gelir, mantarın neden olduğu kaşıntıyı hafifletir.
 • Balgam söktürücü özelliği vardır ve çıkarılmakta zorlanan balgamın sökülüp atılmasına yardımcı olur.
 • İltihabın vücuttan atılmasını sağlar.
 • Antioksidan olması ile toksinlerin vücuttan atılmasına yardım eder.
 • Koku formunda kullanıldığında rahatlık ve sakinlik verir.

Udi Hindi Yağı Neye İyi Gelir?

Udi hindi yağı kullanımı için birden fazla yöntem bulunur. Udi hindi yağı, udi hindi ağacının kabuğundan soğuk presleme yöntemi ile çeşitli teknikler kullanılarak elde edilir ve birçok farklı şekilde vücuda iyi gelir. Bunlardan bazılar şu şekilde sıralanabilir;

 • Udi hindi yağı burun tıkanıklığını açar
 • Solunum yolları rahatsızlıklarını hafifletir
 • Stresten kaynaklı rahatsızlıkları yatıştırır
 • Uykusuzluk sorunlarına iyi gelir
 • Vücuda enerji sağlar
 • Ağız kokusunu giderir

Udi Hindi Yağı Faydaları Nelerdir?

Vücudun birçok bölgesine faydalı olan udi hindi bitkisi toz ve yağ formunda kullanılır. Sıklıkla kullanılan yağ formunun faydaları ise kısaca şu şekilde listelenebilir:

 • Doğal antibiyotik olarak kabul gören bu yağ, hastalıkların hızla iyileşmesine önemli rol oynar.
 • Birçok mide rahatsızlığına ve mide ağrılarının hafiflemesine yardım eder.
 • Antioksidan bir özelliğe sahip olduğu için mikrobik etkiye karşı bünyeyi destekler.
 • Vücutta bulunan mikropları ise hızla uzaklaştırmaya yardım eder.
 • Öksürüğü yatıştırmakta faydalıdır.
 • Cilt sağlığı üzerinde ve saç bakımında olumlu etkilere sahiptir.

Udi Hindi Yağı Cilde Faydaları

Geçmişten bu yana udi hindi yağı cilde faydaları olduğu bilinerek kullanılan doğal bir bileşendir.  Siz de udi hindi yağını cilt sağlığınız devamlılığı ve faydalı etkileri nedeni ile kullanabilirsiniz. Cilde faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Cilt yenileyici özelliği sayesinde cilde maske olarak uygulanabilir. Cildi ölü derilerden arındırır ve oluşmuş lekelerin giderilmesine yardımcı olur.
 • Cilt maskesi formu olarak kullanabilir, mevcut maskelere ekleyebilirsiniz. Parlak bir görünüm için cildi destekler.
 • Yanık gibi durumlarda olumlu etkileri olduğu için kullanılır.
 • Egzama gibi deri rahatsızlıklarının iyileşmesinde etkilidir.

Udi Hindi Yağı Zararları

Udi hindi yağı belirlenen şekil ve metotlarla az miktarda kullanıldığında bir sorun oluşturmaz. Fakat ürün etiketinde belirtilen talimatlara uyularak dikkatli şekilde kullanılmalıdır. Bazı kişilerin bu yağa alerjisi ve olabilir vücudu hassasiyet ve alerjik reaksiyon gösterebilir. Güçlü etkilere sahip olduğu için hangi formunu kullanırsanız kullanın doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız. Diğer bitkisel yöntemlerde olduğu gibi doktorunuza danışarak dikkatli şekilde kullanmanız gerekir.

Udi Hindi Yağı Nasıl Kullanılır?

Bitkinin yağı özel ve değerli bir yağdır. Şifalı özelliği ile bilinen udi hindi yağı birden çok şekilde kullanılabilir. Kullanım formları şu şekilde listelenebilir:

 • Ateşli hastalıklarda ve baş ağrılarında masaj yöntemiyle uygulanan udi hindi yağı ateşi ve ağrıyı dindirmeye yardım eder.
 • Saç ve cilt maskelerinin içine eklenerek kullanılabilir.
 • Bir bardak suyun içine bir iki damla damlatarak içebilir.

Udi Hindi Yağı Yüze Sürülür mü?

Udi hindi nedir yağının yüze sürülür mü? Bu yağ cilde uygulanmak istediğinde zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılabilir. Bunun yanı sıra cilt maskenizin içine ekleyeceğiniz birkaç damla yağı bu şekilde de kullanabilir ve faydalarından yararlanabilirsiniz.

Udi Hindi Yağını Kimler Kullanamaz?

Udi hindi bitkisinden elde edilen yağın kullanımında vücuda birçok yararı olduğu bilinir. Fakat bazı kişilerin bazı durumlarda kullanması önerilmez. Kabızlık şikayeti olanların gerekir. Aynı zamanda hamilelerin de kullanması sakıncalı olduğu için kullanması önerilmez. Bunun yanı sıra kronik hastalığı olanlar ve ilaç kullananlarda doktora danışmadan kesinlikle kullanmamalıdır.

Udi Hindi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Udi Hindi Ne Kadar Kullanılmalı?

Bitki kaynaklı tüm yağlarda olduğu gibi udi hindi bitkisi yağının da faydaları gibi zararları da bulunur. Bu zararlardan kaçınmak için düzenli kullanmak yerine dönemsel kullanmanız gerekir. Bu durum bünyeye göre değişse de bir haftadan fazla kullanmamanız gerekir. Günde 2 ya da 3 öğünde kullanabilirsiniz.

Udi Hindi Yağı Kaç Yaşında Kullanılır?

Ne kadar faydalı olsa da udi hindi yağı 2 yaş çocuklar için kullanılmaması gerekir. 2 yaş altında bulunan çocukların bu yağı kullanması önerilmez. 

Udi Hindi Yağı Öksürüğe İyi Gelir mi?

Udi hindi yağının öksürüğe iyi geldiği söylenir. Bunun için öksürükte kullanılmak istediğinde günde 3 sefer 6 damla boğaza uygulanabilir. Buruna udi hindi yağı damlatmak istendiğine ise birer damla şeklinde damlatılması halinde sinüzite de iyi geldiğine inanılır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 30 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 3 Mayıs 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al