Yükleniyor

Yassı Epitel Hücre Nedir? Yassı Epitel Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Yassı Epitel Hücre Nedir? Yassı Epitel Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Özellikle üretra ve vajinada yer alan, idrar yolları üzerinde bulunan epitel hücreler yassı epitel hücrelerdir. İdrar tahlilindeki yassı epitel yüksekliği ise, genellikle idrar yollarında ya da üretranın iç yüzeyinde yer alan yassı epitellerin normalden fazla miktarda bulunması durumunu ifade eder. Bu durum, idrar yollarında bir enfeksiyonun, irritasyonun veya tahrişin işareti olabilir. Yassı epitel hücrelerinin yüksekliği, bazen idrarın alındığı teknik ya da numune toplama sürecindeki dış etkenlerden kaynaklanabilir. Ancak, sürekli yüksek seviyelerde bulunması, doktorunuzun detaylı bir inceleme yapmasını gerektirebilir. Yassı epitel hücreleri, idrar yolu enfeksiyonları, travma, inflamasyon ya da diğer bazı sağlık durumlarıyla ilişkilendirilebilir. Bu nedenle, idrar tahlilinde yüksek yassı epitel seviyeleri, altta yatan bir durumun varlığını belirtir ve uzman bir tıbbi değerlendirme gerektirir.

İçindekiler

Yassı Epitel Hücre Nedir?

Epitel hücre, vücudun birçok yüzey ve dokusunda bulunan, vücut dokularını kaplayıp korumakla görevli hücreler bütünü olarak tanımlanır. Yassı epitel hücre ise idrar yollarında bulunan hücrelerdir ve özellikle üretra ve vajinada yer alır.

Epitel hücreler cilt, idrar yolları, sindirim sistemi yüzeyleri, iç organlar, idrar yolları, kan damarları gibi pek çok önemli dokuda yer alır. Vücutta özelleşmiş bir doku olarak görev yapan epitel hücreler, bir bariyer görevi görür ve vücudu korur. Ayrıca idrar yollarının yüzeyinde de epitel hücreler bulunur. Bu nedenden ötürü idrar testlerinin sonucunda epitel hücrenin varlığına rastlamak mümkündür. İdrar yolları üzerinde bulunan hücreler yassı epitel hücrelerdir. Üretrada ve vajinada yassı epitel hücreler bulunur. 

Epitel hücreler çok katlı ve tek katlı olmak üzere iki ayrı kategoriye ayrılabilir. Tek katlı epitel hücreler dayanıksız epitel hücrelerdir. Basınca ve travmaya karşı dayanıksızdır. Çok katlı yassı epitel hücreler ise kalın bir doku oluşmasını sağlar.

İdrar Tahlilinde Yassı Epitel Nedir? 

İdrarda bulunabilecek üç farklı tipte epitel hücre söz konusudur.

Bu üç tip epitel hücre şu şekilde açıklanabilir:

Geçici Epitel: Üretra ve renal pelvis arasında bulunan bu doku erişkin erkeklerin idrar testlerinde görülebilir.

Renal Tübüler: Renal tübüler sayısının kan testinde fazla olması sonucunda böbrek rahatsızlıklarından şüphelenilebilir. Renal tübüler hücrelerine böbrek hücreleri de denir.

Yassı Epitel: Yassı epitel hücrelerin genellikle kadınların idrar testinde görüldüğünü söylemek mümkündür. Zira yassı epitel hücreler vajinadan ve üretradan gelir.

Yapılan idrar testinde idrarınızda epitel hücrelerinin varlığı tespit edilmiştir. Bu durum aslında normaldir. Çünkü idrar yolunun yüzey kısmı yassı epitel hücreler ile kaplıdır. Bu nedenden ötürü idrar tahlili sonucunda laboratuvar ortamında epitel hücreler sıklıkla görülür. 

İdrar Tahlilinde Yassı Epitel Yüksekliği Ne Anlama Gelir? 

Yassı epitelin miktarının ölçülmesi için tam idrar tahliline ihtiyaç vardır. Eğer sık sık idrara çıkıyorsanız, idrar esnasında yanma ve ağrı hissediyorsanız veya idrarınızda kan varsa tam idrar tahlili yaptırarak sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz. Tam idrar tahlili ve gerekli teşhis için mutlaka uzman bir hekime başvurmalısınız. Yapılan tam idrar tahlili sonucunda epitel hücrelerin miktarı tespit edilir. Tahlil yapılırken genellikle ilk idrarın alınması tercih edilir.

Yassı epitel hücreler idrar yoluyla vücuttan atılır. Bu yüzden idrarda belli bir oranda bulunması normal karşılanır. Eğer tam idrar tahlili sonucunda ortaya çıkan yassı epitel hücresi miktarı normal değerden fazlaysa bir çeşit mesane kanserinden, böbrek rahatsızlıklarından, karaciğer sorunlarından veya idrar yolu enfeksiyonundan şüphelenilir. Uzman hekiminizin tahlil sonucunda böyle bir şüphesi oluşursa gerekli tetkikleri isteyecek ve rahatsızlığın temeline ulaşacaktır.

Yassı Epitel Yüksek Olursa Ne Olur?

Tam idrar tahlilinde ortaya çıkan yassı epitel hücre fazlalığının nedenini tespit etmek için hekiminiz farklı testler de isteyecektir. Farklı değer aralıkları vücudun farklı dokularının düzgün çalışmadığını işaret edebilir. Yassı epitel hücrenin yüksek olması sonucunda şu rahatsızlıklardan şüphelenilebilir:

İdrar Yolu Enfeksiyonu: Yassı epitelin yüksek çıkmasının nedenlerinden biri idrar yolu enfeksiyonudur. İdrar yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız idrarınızda yassı epitel hücre sayınız normalin üzerinde çıkabilir. İdrar yolu enfeksiyonunuz olup olmadığını, varsa hangi tür enfeksiyonu yaşadığınızı tespit etmek için doktorunuz farklı testler de yapacaktır. Sistit, üretrit, pyelonefrit enfeksiyon çeşitlerinden birine yakalanmış olabilirsiniz. Eğer alt karında ağrı, sık sık idrara çıkma, idrarda kan görülmesi, idrar kokusunda değişiklik, idrarda bulanıklaşma gibi sorunlar yaşıyorsanız doktorunuz idrar yolu enfeksiyonundan şüphelenebilir. 

Böbrek Hastalıkları: İdrarda yassı epitel ve renal tübüler hücreye rastlanılması sonucunda böbrek hastalıklarından şüphelenilmekte ve gerekli testlerin yapılması sonucu kanıya varılır. Diyabet, böbrek taşı, böbrek yetmezliği, bazı immünolojik hastalıklar, hipertansiyon gibi rahatsızlıklar sonucunda da idrarda epitel hücre miktarı değişebilir.

Mantar enfeksiyonları: Kadınlarda görülen mantar enfeksiyonları sonucunda deride yassı epitel hücrelerde dökülme görülebilir ve bu da idrarda yassı epitel hücre miktarının artmasına yol açabilir. Her kadının vajinasında bulunan mantar hormon düzensizlikleri ve antibiyotik kullanımı nedeniyle daha fazla üreyebilir. Bunun sonucunda kadınların vajinasında ağrı, beyaz akıntılar, cinsel ilişki esnasında yanma, vajinada kaşıntı ve ağrı gibi sorunlar görülebilir.

Mesane kanseri: Mesane kanseri yassı epitel hücrelerin kan tahlilinde yüksek çıkması sonucu yapılan diğer tetkikler sonucu tespit edilebilen bir kanser türüdür. Mesanenin uzun süre enfeksiyon ile karşı karşıya kalması sonrasında yassı hücrelerden kaynaklanan mesane kanseri, dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Mesane yüzeyindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması sebebiyle ortaya çıkan mesane kanseri, idrardaki epitel hücre sayısını artırabilir. Kesin teşhis için hekiminizin farklı tetkiklere başvurması gerekir. İdrarda kan, sık sık idrara çıkma, pelvik dokularda ağrı, kemiklerde ağrı, beklenmedik kilo kaybı gibi ek semptomlar mesane kanseri riski taşıdığınızı gösterebilir.

Gebelikte Yassı Epitel Yüksekliği Nedir?

Gebelikte verilen idrar tahlillerinde yassı epitel hücresinin yüksek çıkması olağan bir durumdur. Hamilelik döneminde vücutta meydana gelen hormonal değişiklikler yassı epitel hücrelerin belirtilen referans değerinden daha yüksek bir değerde olmasına yol açabilir. Doğumdan sonra yaklaşık 1 yıl içinde epitel hücre sayısı normal düzeyine iner. Gebelik sürecinde de uzman hekim kontrolünde düzenli testlerinizi vermeli, hem kendi sağlığınızı hem de bebeğinizin sağlığını gözetmelisiniz.

Yassı Epitel Normal Değeri Nedir?

Yapılan idrar testlerinde farklı ölçüm değerleri kullanılır. Bu ölçüm değerleri laboratuvarda laboratuvara farklılık göstermekle birlikte genellikle 20 hpf değerinden az olması öngörülür. Eğer idrar tahlilinde ortaya çıkan epitel hücre miktarı 15-20 hpf değerinden azsa bu değer yassı epitel normal değeri olarak kabul edilir. Fakat yine de en doğru tespiti yapacak kişi uzman hekiminizdir.

İdrarda Yassı Epitel Yüksekliği Nasıl Yorumlanmalıdır?

İdrarda yassı epitel değeri 15-20 hpf civarında ise normal karşılanır. Fakat bu değerin altında veya üstünde çıkması durumunda uzman hekimin istediği diğer tetkikler ve hastanın semptomları göz önüne alınarak gerekli yorum uzmanlar tarafından yapılır.

Yassı Epitel Yüksekliği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yassı epitel düşüklüğü ne demek?

Yassı epitel düşüklüğü, yapılan idrar tahlilinde analiz edilen epitel hücre sayısının referans değerinden daha az olması anlamına gelir.

Yassı epitel negatif ne demek?

Tam idrar tahlilinde yassı epitel negatif bir değerin oluşması yassı epitel hücre miktarının referans değerinden az olduğu şeklinde yorumlanabilir. Yine de en doğru yorumlama için uzman hekiminizin kontrolleri ve tespiti önemlidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 4 Aralık 2023

Yayınlanma Tarihi: 4 Aralık 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al