Yükleniyor

Yaz Sıcağı Kalbi Yoruyor

Yaz Sıcağı Kalbi Yoruyor

Yaz aylarında, sıcaklığın etkisi ile vücudun ısı dengesini sağlamak için kalp hızında da dalgalanmalar olabiliyor. Bu nedenle sıcak havalardan yalnızca hipertansiyon ve kalp hastaları değil sağlıklı kişiler de olumsuz etkileniyor. Aşırı sıcak havanın etkisiyle kan dolaşımı düzensizleşen kalp ve damar hastaları, gerekli önlemleri almazsa, kalp krizi tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliyor. Yaz sıcaklarından korunmak için alınacak bazı önlemlerle kalp sağlığını korumak mümkün olabiliyor. Memorial Dicle Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Serkan Akdağ, yaz aylarında kalp sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Kalp hastalıkları yaşamı tehdit eden en önemli sorun

Kalp ve damar hastalıkları, kronik hastalıklar içerisinde yaşamı tehdit eden en önemli sağlık sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre; dünyada her yıl ortalama 18 milyon, Türkiye’de ise 200 bin kişi, kalp hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Bu sayı, her geçen yıl artış göstermektedir. Kalp hastalıklarının ve kalp krizlerinin oluşumunda; başta sigara olmak üzere düzensiz beslenme, stres ve çevresel faktörler de etkili rol oynamaktadır.

Sıcak hava kalp krizini tetikliyor

Yaz aylarında kalp krizinin önemli risk faktörlerinden biri de aşırı sıcak ve nemli havadır. Sıcak havalar, ani kan basıncı düşüşüne ya da yükselmesine neden olabilir. Kalp ve damar hastaları ile ileri yaştaki bireylerde bu ani değişimler kalp krizini tetikleyebilir. Güneş ışınları ile uzun süreli temas bu duruma zemin hazırlayabilir. Bu nedenle özellikle kalp ve damar hastalarının sıcaklardan korunması, güneş ışınlarına direkt maruz kalmaması çok önemlidir. Bu hastalar, güneşin dik geldiği 11.00-16.00 saatleri arasında dışarıya çıkmamalı, açık havada bulunmak durumunda olanlar ise gölge yerleri tercih etmeli ya da şemsiye kullanmalıdır. 

Sıvı dengesi için yeterli su tüketimi gerekiyor

Vücudun sıvı dengesinin korunabilmesi için aşırı terlemeyle kaybedilen sıvının tekrar yerine koyulması çok önemlidir. Özellikle yaz aylarında günde 2,5-3,0 litre su tüketimi nem kazanmaktadır. Ayrıca tansiyon ve kalp hastalarının da kardiyoloji uzmanı kontrolünde gerekli tetkik ve takiplerini yaptırmaları önerilir.

Sağlıklı beslenme önem kazanıyor

Özellikle sıcak yaz aylarında, hipertansiyon hastalarına genel olarak yapılan tuz kısıtlaması devam etmeli, besinlerle birlikte tuz alımının artmamasına özen gösterilmelidir. Az yağlı veya yağsız süt ve süt ürünleri, zeytinyağı, ayçiçek ve mısırözü yağı gibi bitkisel yağlar tercih edilmelidir. Günlük 3-4 porsiyon çeşitli taze sebze ve meyve, bağırsak hareketlerinin düzeni için gereklidir. Ancak meyvenin aşırı tüketimi kan şekerini artıracağı ve kilo alımına yol açacağı için özellikle diyabet ve obezite hastaları için sınırlı miktarda olmalıdır. Mercimek, nohut, kuru fasulye gibi kuru baklagiller mutlaka sofrada olması gereken besinlerdir. Salam, sosis, sucuk gibi, katkı maddeleri ve tuz içeren yiyecekler mümkün olduğunca tüketilmemelidir.

Klimalı ortam ısınının 25 derece altında olması

Sıcak yaz aylarında bilinçsizce kullanılan klimalar birçok sağlık sorununa neden olduğu gibi kalp üzerinde de olumsuz etkiler gösterebilir. Sıcak soğuk dengesinin kurulamaması, çok sıcak bir ortamdan klima ile soğutulmuş soğuk bir ortama ani giriş, kan damarlarında kasılmalara ve kan basıncı ile koroner damarlar üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Bu durumdan kaçınmak için özellikle kalp hastalarının bulunduğu ortam 25 derecenin altında olmamalı ve doğrudan klima ile temastan kaçınılmalıdır.

Güncelleme Tarihi : 12 Kasım 2021

Yayınlanma Tarihi: 5 Temmuz 2019

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al