Yenidoğan Sarılığı

Yenidoğan sarılığında zamanında önlem alın!

Kucağınıza aldığınız ilk günlerde bebeğinizde gördüğünüz sarımsı bir renk “Sarılık” habercisi olabilir. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü uzmanları; zamanında önlem alınmadığı takdirde beyin hasarı ile birlikte zihinsel gelişim geriliğine dahi yol açabilen sarılık ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Zamanında doğan her 3 bebekten 2’sinde görülür

“Sağlıklı ve zamanında doğmuş bebeklerin üçte ikisinde, zamanından erken doğmuş bebeklerin hemen hemen hepsinde ilk hafta içerisinde (fizyolojik) sarılık görülür.” diyen, uzmanlar;  sarılığa “bilirubin” maddesinin neden olduğunu söyleyerek şu bilgileri verdi: “Bilirubin miktarı anne-bebeğin kan grubu uyuşmazlığı, anne sütü sarılığı, idrar yolu enfeksiyonu, hipotroidi nedeniyle yükselirken, nadiren ise metabolizma bozukları nedeniyle yükselebilir. Artan bilirubin yükünü temizlemede bebeğin karaciğerinin kapasitesi yeterli olmaz. Bilirubin sarı renkli pigmentlere sahiptir ve kanda aşırı miktarda birikince bebeğin derisine nüfuz ederek bebeğin sarı renkli bir görünüm almasına neden olur.”

Fototerapi en etkili tedavi yöntemi

Erken doğan bebeklerde kandaki “bilirubin” maddesinin daha az düzeylerde bile beyin bariyerini geçebildiğinden bu bebeklerde sarılığın daha tehlikeli olduğunu anlatan uzmanı; tedavi hakkında şu bilgileri verdi: “Yaşına ve vücut ağırlığına göre belirlenen sınırları geçen miktarda bilirubin değerine sahip olan bebekler “fototerapi” yöntemi ile tedavi edilmelidir. Işık tedavisi olan fototerapi bilirubin maddesinin yapısını değiştirerek vücuttan atılımını sağlar.”

Uzmana başvurun!

Uzmanlar; sarılığı olan bebeklere “Şekerli su” verilmesi gerektiği gibi inanışların yanlış olduğuna dikkat çekerek; “Evde sarılığı fark edilen bebekler hemen bir çocuk doktoruna getirilmeli ve bol bol emzirilmelidir.” dedi.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 10 Mart 2021

Yayınlanma Tarihi: 2 Ocak 2012

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

Bu Konuda Uzman Doktorlar

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al