Yükleniyor

Yenidoğan Sünneti İle İlgili Merak Edilenler

Yenidoğan Sünneti İle İlgili Merak Edilenler

Sünnet, erkek çocuğu olan aileler için önemli konular arasında yer alıyor. Geleneksel ritüellerin yanı sıra sağlığa ilişkin endişelerin de düşünüldüğü bu operasyonun gerçekleştirilmesi için geç kalınmaması önem taşıyor. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (Pediatri) Bölümü’nden Prof. Dr. Nüvit Sarımurat, sünnete ilişkin merak edilenler hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

İdeal dönem doğumdan sonraki ilk gün

Son dönemde çocuklarını sünnet ettirmek için ileri yaşları beklemeyen ebeveynlerin sayısı gittikçe artmaktadır. Çocuklar özellikle yenidoğan döneminde hatta doğumu takip eden günde dahi sünnet olabilmektedir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan çocukların erken dönemde sünnet ettirilmesi iyileşme sürecine önemli katkılar sağlamaktadır. Sünnet için en ideal dönem, bebeğin emme veya solunum problemleri gibi hayati bir sorunu yoksa doğumun ertesi günüdür.

1,5-5,5 yaş arası sünnet sakıncalı

Psikiyatristlerin yaptığı çalışmalara göre 1,5-5,5 yaş arasında, eğer tıbbi zorunluluk yoksa sünnet yapılması önerilmemektedir. Çünkü bu dönemde hem kız hem de erkek çocukların cinsel kimliği belirlenir. Hormonların da önemli etkisinin olduğu bu yaşlarda cinsel organla ilgili işlemlerden uzak durmakta fayda olduğu vurgulanır. Çünkü çocuğun sünnete dair algısı cinsel organını kaybettiği yönünde olabilir ve kastrasyon kompleksi yani hadım edildiği düşüncesi ortaya çıkabilir.

Anestezi aileleri endişelendirebiliyor

Doğumu takip eden ilk bir ay içinde ya da bebek beş kilo olana dek sünnet lokal anesteziyle yapılır. Anestezi kelimesi ailelerde endişe yaratsa da bu aslında hiç de korkutucu bir uygulama değildir. Buradaki tek handikap, anestezi öncesi çocuğun aç kalması zorunluluğudur. Dolayısıyla anne sütü alan üç aylık bir bebeğin operasyon öncesi dört saatlik açlık mecburiyeti zorluk yaratabilir. 1-18 ay arasındaki çocuklara anestezi uygulanır. 5,5 yaşından sonra yapılan sünnet operasyonlarında ise çocuk genel anestezi alsa da öncesindeki açlıktan çok fazla etkilemez.

Yeni doğan bebekleri sünnet ederken plastik halka kullanılır. Bu halka yara iyileşmesi, kolay bakım, pansumana ihtiyaç duyulmaması gibi avantajlar sağlar. Büyük çocuklarda ise bu yöntem yerini açık cerrahi yani dikişli sünnete bırakır.

Bu durumlarda sünnet erteleniyor

Bebeklerde yenidoğan sarılığı oluşabilir. Tedavide fototerapi, bazen de kan değişimi gerekebilir. Eğer bebekte böyle bir tablo varsa, sünnet ertelenebilir. Ayrıca bebeğin kanama ve pıhtılaşmayla ilgili problemlerinin de ihmal edilmemesi gerekir. Penis ile ilgili bir patolojisi olan yani organın ameliyatla düzeltilmesi gereken durumlarda da sünneti ertelemek gerekir. Bunların en sık rastlananı halk arasında “peygamber sünneti” olarak adlandırılan durumdur. Penisteki deliğin uçta değil de aşağıda olduğu bu rahatsızlığın tedavisinde, sünnet derisinden faydalanılarak o bölgeye yama yapılır. Bu nedenle çocuğun sünnet olmaması gerekir. Bunun dışında başka rahatsızlıklara da rastlanabilir.

Sünnetin avantajları

Üriner enfeksiyon ilk yaşlar için sünnet olanlarda daha az görülmektedir. Günümüzde antenatal tanı ile gebelik sürerken anne karnındaki bebeğin üriner sisteme ilişkin patolojileri saptanıp, takip edilebilir. Böyle bir durum olduğunda da çocuklardaki üriner enfeksiyon, bir başka çocuğa oranla daha sorunlu geçirilebilir. Bu bilgiye sahip olmak sünnetin erken döneme çekilmesine, dolayısıyla üriner sistem enfeksiyon sıklığının azaltılmasına yardımcı olur. Söz konusu patolojilere sahip hastalar, sünnet olsa da takipte tutulur

Sadece 15 dakika sürüyor

5,5 yaş üzeri, doktorla iletişim kurabilen çocukların sünnete hazırlığı hastanın operasyon öncesinde muayene edilmesiyle başlar. Çocuğa öncelikle sünnetin bir organ kaybı olmadığı anlatılır. Ameliyathaneye girmeden önce çocuğun tamamen gevşemesi sağlanır hatta sonrasındaki bir kısım olayı hatırlamasını dahi engelleyen bir sedasyon şurubu içirilir. Operasyon öncesi küçük bebeklere maske ile büyüklere de damar yolundan anestezi uygulanır. Ayrıca sünnet bölgesine de acı olmaması için lokal anestezi uygulanır. Hazırlık aşamasının ardından başlanan işlem ortalama 15 dakika sürmektedir.

İşlem sonrası dikkat!

Günübirlik bir işlem olan sünnette, sabah operasyon geçiren çocuk aynı gün taburcu olarak evine döner. Geçmişten farklı olarak çok fazla sıkıntı yaşamayan çocuğun yara iyileşmesi genelde bir hafta sürmektedir. Yapışıklık olması halinde bu süre iki haftaya uzayabilir. Sünnet derisiyle korunan bölge operasyondan sonra korunmalı, bir yere değdiğinde acıyabileceği için çocuk alışana kadar teması azaltılmalıdır. 

Güncelleme Tarihi : 25 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 13 Haziran 2017

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al