Diyabet Tehditine Karşı Önleminizi Alın!

“Önümüzdeki 30 yıl içinde, her 5 kişiden 2’si diyabet hastası olacak”

Ürkütücü olmasının yanısıra önleyici sağlık tedbirlerinin alınması için uyarıcı niteliği ile de dikkat çeken bu öngörü Dünya Sağlık Örgütü’ne ait. Yaşam boyu süren ve vücutta kalıcı hasarlara yol açabilen diyabet hastalığına karşı dikkatli olunması gerekiyor. Diyabet hastalığının görülme sıklığındaki artış pek çok farklı etkene bağlı olmakla birlikte; her geçen gün gelişen tedavi yöntemleri ile hastalığın kontrol altına alınması da kolaylaşıyor. Memorial Antalya Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Mehmet Demircioğlu diyabet ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

“Her 4 kişiden 1’i diyabet ile yaşıyor”

Halk arasında “Şeker hastalığı” olarak bilinen diyabetin, hastanın kan şekeri seviyelerinde yükselme ile kendini gösterdiği için bu şekilde adlandırıldığını söyleyen Uz. Dr. Demircioğlu “Diyabet, kan şekerini kontrol eden insülinin, miktar veya fonksiyon olarak yetersizliği sonucu; kan şekeri yüksekliğiyle seyreden bir hastalıktır. Diyabet hastalarında kanda şeker oranı yüksek devam eder ve kontrol altına alınmadığı takdirde vücutta yaygın hasarlara yol açabilmektedir. Diyabet tüm dünyada ve ülkemizde giderek artan sıklıkta görülmektedir. 2010 yılı verilerine göre; Türkiye’de erişkinlerde diyabet hastalığının görülme sıklığı %13-14 olarak saptanmıştır. Bu orana “pre-diyabet” olarak da bilinen gizli şeker hastaları da eklendiğinde diyabet hastalığının görülme sıklığı %25’lere ulaşmaktadır” dedi.

Çok su içme isteği diyabet alarmı olabilir!

Uz. Dr. Demircioğlu, diyabet hastalığının belirtileri ile ilgili şunları söyledi: “Sık aralıklarla idrara çıkmak, çok su içmek, ağız kuruluğu yaşamak ve kilo kaybetmek şeker hastalığının başlıca belirtileri arasındadır. Diyabet olup olmadığımızı anlamanın tek yolu kanda şeker seviyesinin araştırılmasıdır. Açlık kan şekeri ölçümü, tokluk kan şekeri ölçümü, 3 aylık şeker ortalaması ve şeker yükleme testlerinden birisinin, sağlıklı bireyde olması gereken seviyenin üzerinde olması diyabet tanısı için yeterli olmaktadır.”

“Tedavi edilmediğinde ciddi hasarlara yol açabilir”

Diyabet hastalığının ciddiyetinin bilincinde olmak gerektiğine vurgu yapan Uz. Dr. Demircioğlu, “İlerleyen diyabet hastalığı; körlüğe, böbrekleri etkileyerek böbrek yetmezliğine, sinir hasarlarına, dolaşım bozukluklarına, enfeksiyonların, yaraların geç iyileşmesine, ayak kesilmesine kadar gidebilen ayak yaralarına, damar sertliğine,  kalp ve damar hastalıklarına neden olabilmektedir. Bu nedenle erken teşhis ve doğru tedavi çok önemlidir. Son 10 yılda diyabet tedavisinde yeni gelişmeler olmuştur. Geçmiş yıllara göre diyabet tedavisi ve kan şekerinin kontrol altına alınması çok daha kolaydır. Diyabet yaşam boyu süren, takip ve tedavisi dikkatle yapılması gereken bir hastalıktır” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

.

Güncellenme Tarihi: 09 Nisan 2011Yayınlanma Tarihi: 09 Nisan 2011

Benzer Sağlık Rehberleri