Yükleniyor

Tokluk Kan Şekeri Nedir? Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Tokluk Kan Şekeri Nedir? Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Açlık kan şekerinin yanı sıra kişinin dikkat etmesi gereken durumlardan biri de tokluk kan şekeridir. Düşüklüğü veya yüksekliği durumunda çeşitli belirtiler ortaya tokluk kan şekerinin meydana getirdiği ve sebep olduğu bazı sonuçlar da söz konusu olabilir. Yapılacak testlerle birlikte doktor kontrolü eşliğinde tokluk kan şekerinin istenilen değer seviyesinde olması önemlidir.

İçindekiler

Tokluk Kan Şekeri Nedir?

Tokluk kan şekeri, yemek yendikten 2 saat sonrasında kan dolaşımındaki glukoz(şeker) oranının bir ölçümüdür. Dekilitre başına miligram cinsinden ölçülen tokluk kan şekeri için yemek üzerinden 2 saat geçtikten sonra yapılan testte normal kabul edilebilmesi için çıkan sonuç 140 mg/dL'den az olmalıdır. Tokluk kan şekeri 140 ila 199 mg/dL arasındaysa prediyabet, 200 mg’nin üzerinde ise diyabet tanısı konur.

Açlık kan şekerinde ise tam tersi olarak 8-10 saat açlık sonrası kandaki glukoz seviyesi ölçülür.

Açlık Kan Şekeri Nedir?

Açlık kan şekeri kandaki glukoz düzeyinin 8-10 saat açlık sonrası ölçülen düzeyi olarak tanımlanır. Sağlıklı bir bireyin açlık kan şekeri değeri 70-100 mg aralığında olmalıdır. Bu aralık dışında belirlenen değerler özellikle şeker hastalığı için risk teşkil edebilir.

Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Tokluk kan şekeri için yemek yedikten en az 2 saat sonra yapılan ölçümde 140 mg/dL ve altındaki değerler normal kabul edilir. Değerler 140 ila 199 mg/dL arasındaysa prediyabet bulunabileceğini gösterir. 200 mg’nin üstünde çıkan değerlerde ise kişiye şeker hastalığı tanısı konur.

1 Saatlik Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Sağlıklı bireyler için 1 saatlik tokluk kan şekeri ölçümünde görülmesi gereken değerler 70-140 mg aralığında olmalıdır. Bu rakamlar arasında çıkan değerler sonucunda kişi sağlıklı bir birey olarak kabul edilir.

Tokluk Kan Şekeri Nasıl ve Ne Zaman Ölçülür?

Tokluk Kan Şekeri, kişi yemek yedikten 2 saat sonra ölçülür. Bu ölçüm şeker ölçüm kitleriyle birlikte evde kolay ve pratik bir şekilde yapılabildiği gibi hastanede de yaptırılabilir. Evde yapılan ölçümlerde kitin içinde kalem şeklinde olan iğne parmağın ucuna batırılarak kan örneği alınır. Alınan kan örneği cihazdaki ilgili bölüme damlatılarak birkaç saniye içinde tokluk kan şekeri ölçümü yapılır ve değer ortaya çıkar.

Bunun yanı sıra hastanede ölçülen tokluk kan şekeri değeri için kişiden kan örneği alınır ve laboratuvara gönderilir. Çıkan sonuçlar da doktor tarafından değerlendirilir.

Açlık kan şekerinde olduğu gibi tokluk kan şekerinin düzenli olarak ölçülmesi de başta şeker hastalığı olmak üzere çeşitli hastalıkların takibi açısından önemlidir.

Tokluk Kan Şekeri Yüksekliği Neden Olur?

Tokluk kan şekeri değerleri özellikle tip 1 ve tip 2 diyabet başta olmak üzere bazı hastalıkları habercisi olması açısından takip edilmesi gereken değerlerden biridir. Tokluk kan şekerinin 140 mg’den daha fazla olduğu durumlar yüksek olarak kabul edilir.

Aşağıdaki durumlar tokluk kan şekerinin yüksek çıkmasına neden olabilir:

  • Fazla yemek tüketmek
  • İnsülin hormonunun yetersiz salgılanması
  • Karaciğerdeki glikojen depolarının boşalmaması
  • Stres

Bu gibi durumların neden olduğu tokluk kan şekerinin yüksek olması durumlarında şeker hastalığıyla birlikte kişilerde damar sertliği de görülebilir.

Tokluk Kan Şekeri Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Tokluk kan şekerinin 140 mg’nin üstüne çıktığı durumlar tokluk kan şekeri yüksekliği olarak kabul edilir ve kişide bazı semptomlara neden olabilir. Bu belirtiler şöyle özetlenebilir:

  • Sık sık idrara çıkma
  • Ağızda kuruluk
  • Bulanık görme durumu
  • Halsizlik ve bitkinlik
  • Sürekli su içme isteği
  • Normale göre daha fazla açlık hissi

Bu belirtilerle birlikte ortaya çıkma ihtimali artan tokluk kan şekeri yüksekliği; kalp damar hastalıkları riskini artırmakla birlikte beyin kanaması riski ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların meydana gelmesine sebebiyet verebilir.

Tokluk Kan Şekeri Düşüklüğü Neden Olur?

Yapılan glikoz ölçümlerinde tokluk kan şekeri düşüklüğü 50 mg’nin altı olarak değerlendirilir. Bu durum tıbbi olarak hipoglisemi şeklinde adlandırılır. Kanda olması gereken değerin altında çıkan değerler tokluk kan şekerinin düştüğünü ifade eder.

Tokluk kan şekeri düşüklüğünün en yaygın nedenleri olarak sağlıksız ve düzensiz beslenmeyle birlikte yüksek karbonhidrat tüketimi sayılabilir. Tokluk kan şekeri düşüklüğü yaşayan kişilerin vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmaları ve tedaviye başlamaları gerekir.

Tokluk Kan Şekeri Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Tokluk kan şekeri düşüklüğü 50 mg’nin altındaki değerler için kabul görür. Tokluk kan şekeri düşüklüğü belirtileri ise maddeler halinde şöyle sıralanabilir:

Kişide hem tokluk kan şekeri yüksekliği hem de tokluk kan şekeri düşüklüğü meydana geldiyse doktor tarafından kontrolü ve tedavisi yapılmalıdır. Bunlarla birlikte kişi sağlıklı ve düzenli beslenmeli, belirlenen ideal kilosunda olmalı, öğün atlamamalı ve düzenli olarak kan şekeri ölçümü yapmalıdır.

Tokluk Kan Şekeri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tokluk kan şekeri 160 ne demek?

Tokluk kan şekeri 160 mg çıkması ideal değer olan 140’ın üstüne çıkması anlamına gelir. Bu durum da gizli şekerin habercisi olabilir. Daha sağlıklı sonuçlar için doktora başvurmak gerekir.

Tokluk kan şekeri 94 normal mi?

Tokluk kan şekerinin 94 çıkması ideal değer aralığında olunduğunu gösterir.

Tokluk kan şekeri yüksek olursa ne olur?

Tokluk kan şekerinin yüksek olması; şeker hastalığıyla birlikte kalp damar hastalıkları ve yüksek tansiyon gibi sorunların ortaya çıkmasını tetikleyebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 22 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 3 Temmuz 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al