Diyabette Doğru Tedavi Yaklaşımları

Halk arasında “ şeker hastalığı” olarak bilinen diyabet, her geçen yıl daha fazla kişiyi etkisi altına alıyor. Beslenme alışkanlıkları, aktivite sıklığı ve genetik faktörler diyabet oluşmunda önemli rol oynuyor.  Kişinin tüm yaşamı boyunca devam eden hastalık, kontrol altına alınmadığında ciddi sağlık problemlerine neden olabiliyor. Gelişen yöntemler, tedavi süreçlerinin kolaylaşmasını sağlarken; değişen yaşam koşulları ve bilinçsiz yaklaşımlar, her yıl daha fazla kişiyi diyabetin acımasız sonuçlarıyla yüzleştiriyor. Memorial Antalya Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Mehmet Demircioğlu, diyabet ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

“Diyabet sinsi bir hastalıktır”

Diyabet hastalığının, kan şekeri seviyesindeki artış ile ortaya çıktığını belirten Uz. Dr. Demircioğlu, “Diyabet hastalığı, gizli şeker (“pre-diyabet”) hastaları da dahil olmak üzere Türkiye’de her 4 kişiden 1’ini etkileyen bir sağlık sorunudur. Pankreas tarafından salgılanan ve kan şekerini kontrol eden insülinin, yetersiz kalması sonucu ortaya çıkan hastalığın farklı türleri bulunmaktadır. Hastalığın varlığı hasta tarafından geç farkedilebilmekte, görülme sıklığı ise yaşın ilerlemesiyle artış göstermektedir” dedi.

Ağız kuruluğundan şikayet ediyorsanız diyabete dikkat!

“Sık idrara çıkma isteği, ağız kuruluğu ve çok su içmek diyabet hastalığının başlıca belirtilerindendir” diyen Uz. Dr. Demircioğlu “Diyabet teşhisi için açlık ve tokluk kan şekeri ölçümleri, 3 aylık şeker ortalaması ve şeker yükleme testlerinden birisinin yapılması yeterli olacaktır. Eğer bu ölçümlerin sonucundaki değerler sağlıklı bireyde olması gerekenden yüksek seviyelerde çıkarsa, kişiye diyabet tanısı konur” şeklinde konuştu.

Kontrol altına alınmayan diyabetin yıkıcı sonuçları olabilir

Diyabet hastalığının kontrol altına alınmadığı takdirde vücutta ciddi hasarlara neden olacağının altını çizen Uz. Dr. Demircioğlu sözlerine şöyle devam etti; “Diyabet hastalığı ileri seviyelere ulaştığında körlüğe, böbrek yetmezliğine, dolaşım ve sinir sistemi bozukluklarına, damar sertliğine, kalp ve damar hastalıklarına ve çok tehlikeli sonuçlar doğurabilecek ayak yaralarına neden olmaktadır. Hastalığın bu derece yıkıcı olmaması için erken dönemde teşhis edilmesi ve doğru tedavinin uygulanması son derece önemlidir”

Tedavi ile kan şekerini dengede tutmak önemli

Uz. Dr. Demircioğlu diyabet hastalığının tedavisi ile ilgili; “Tedavide amaç kan şekerini dengede tutmaktır. Bu anlamda, diyabet tedavisi beslenme, egzersiz ve ilaç kullanımıyla kombine bir tedavi olarak düşünülmelidir. Diyabetli kişiye özgü belirlenen beslenme tedavisi, kan şekeri seviyesini korumaya yardımcı olurken; egzersizle vücudun gıdalarla alınan glikozu etkin şekilde kullanması sağlanır. İlaç ve insülin tedavisiyle de kan şekerini kontrola altına almak mümkün olmaktadır. Diyabet, yaşam boyu süren, dikkatle takip edilmesi gereken bir hastalıktır”dedi.

Güncellenme Tarihi: 12 Mayıs 2011Yayınlanma Tarihi: 12 Mayıs 2011

Benzer Sağlık Rehberleri