Kanser Sonrası Meme Kaybı Artık Kader Değil

Dünyada her 8 kadından birinin tüm hayatını değiştiren önemli bir sağlık sorunu olan meme kanseri, artık günümüzde meme kaybı ile sonuçlanmıyor. Kanser nedeniyle cerrahi müdahale ile alınan meme dokusunun yerine silikon protezin yanı sıra; karın, sırt ve kalça bölgelerinden alınan doku parçalarıyla yeniden meme yapılabiliyor. Bu sayede kadınlar estetik ve psikolojik açından kendilerini yenileyebiliyor. Memorial Kayseri Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Teoman Eskitaşçıoğlu, meme kanseri sonrası estetik uygulamalar hakkında bilgi verdi.

Operasyon için uygun zaman beklenmeli

Kanser nedeniyle memesi alınan hastalarda anında veya geç dönemde meme yapımı planlanabilir. Genellikle, hastalığın erken evrelerinde anında rekonstrüksiyon uygun iken radyoterapi ya da kemoterapi gibi ek tedavi gerektiren daha geç dönem hastalarda ise rekonstrüksiyon işlemi anında veya geç dönemde gerçekleştirilir. Yapılacak rekonstrüksiyonun zamanı ve şekil konusunda tedaviyi planlayan doktorların oluşturduğu meme konseyi ile hasta karar vermelidir.

Hastanın fiziksel özellikleri göz önüne alınmalı

Memenin yeniden oluşturulması için hastanın yaşı ve kilo durumuna göre farklı yöntemler uygulanmaktadır. Genç yaşta ve ileride çocuk sahibi olmak isteyen hastalarda, gebelik döneminde karın duvarının zayıflamaması için karından doku alınmaz. Bunun yerine sırt bölgesi tercih edilir. Obezite sorunu yaşayan hastalarda ise karında ileri derecede yağ dokusu olduğundan, vücudun farklı bölgelerinden doku aktarımı yapılır. Çünkü fazla yağ dokusu ameliyat sonrasında beslenme sorununa ve enfeksiyona yol açabilir. Bu tür işlemlerin, hastaların fiziksel özellikleri dikkate alınarak uygulanması büyük önem taşımaktadır. 

Silikon ile birlikte vücudun kendi dokusu kullanılabiliyor

Meme kanserine bağlı olarak kaybedilen organın yerine yapılacak yeni meme konusunda, silikonun yanı sıra hastanın kendi dokusundan yararlanılmaktadır. En çok uygulanan yöntemlerden biri, karın bölgesindeki deri ve deri altı dokusunu kullanmaktadır. Yani kilo ve doğuma bağlı olarak sarkan dokudan yararlanılır. Karın bölgesinde yeterli deri ve deri altı dokusu bulunmayan veya daha önceki ameliyatlar nedeniyle karın bölgesi kullanılamayan kadınlarda ise,  kalçadan ya da sırttan alınan dokular sayesinde meme onarımı yapılmaktadır. Bu hastalar vücut bütünlükleri korunmuş olarak ameliyattan 2-3 hafta sonra sağlığına kavuşmakta ve günlük yaşamlarına 4-6 hafta içinde dönebilmektedir.

Radyoterapi sonrası estetik bir meme görünümüne sahip olmak mümkün

Meme kanserinde, kitle meme başına yakınsa meme başı çıkarılmaktadır. Bu bölgeye uzak kitlelerde ise meme başı korunabilmektedir. Bu durumda yeni meme yapımı işlemi çok daha kolay gerçekleşebilir. Ancak meme başını alınan hastalarda, radyoterapi ya da kemoterapi dönemleri bittikten sonra meme başını yeniden oluşturma aşamasına geçilebilir. Meme başı alınmışsa bile hastanın tedavisi tamamlandıktan sonra cerrahi müdahalelerle yeni bir meme başı yapılabilir. Daha sonra o bölge renklendirilerek iki meme başı tonu birbirine çok yakın olacak şekilde meme başı kompleksi oluşturulmaktadır.

Güncellenme Tarihi: 30 Eylül 2016Yayınlanma Tarihi: 30 Eylül 2016

Benzer Sağlık Rehberleri