Yükleniyor

Sintigrafi Nedir? Sintigrafi Nasıl Çekilir?

Sintigrafi Nedir? Sintigrafi Nasıl Çekilir?

Sintigrafi, kemik, böbrek, yumuşak doku, damarları ve daha fazlasını ilgilendiren hastalıkları teşhis etmek için iz miktarda radyoaktif madde verilerek bu maddelerin izlenmesi yoluyla vücudun iç organlarını ve dokularını görüntüleme tekniğidir. Radyoaktif madde kullanılarak kişinin doku ya da organlarında sintigrafik görüntüleri elde edilir. Vücutta homojen şekilde dağılan radyoaktif madde, hastalıkların tanısının konulmasında yararlanılan testler arasında yer alır. Sintigrafi, kişiye radyoaktif ilaç verilerek istenilen organdaki tutuluşunu, dağılımını, atılışını incelenme yöntemiyle yapılır.

İçindekiler

Sintigrafi Nedir?

Sintigrafi, kişilere enjeksiyon ya da ağızdan düşük miktarlarda radyoaktif madde verilerek, bu maddenin vücuda yayılmasıyla beraber organların incelenmesini sağlayan testtir. Sintigrafi testinde kamera görüntüleme yapılacak olan organa göre uygun pozisyona yerleştirilir. Daha sonrasında radyoaktif madde kişiye verilir ve vücuda yayılması beklenir. Bu test ortalama olarak 30- 40 dakika sürmektedir.

Sintigrafi Nasıl Çekilir?

Görüntü alınacak olan bölge ve organa göre koldan ya da ağızdan verilen radyoaktif madde, röntgen ışıkların desteğiyle damarların görüntülenmesini sağlar. Sintigrafi sayesinde damarlarda tıkanıklık ya da darlık varsa tespiti sağlanır. Sintigrafi çekilme aşamaları şöyle sıralanabilir:

 • Test için aç ya da tok olma gibi bir şart bulunmaz
 • Testten önce bol miktarda sıvı tüketilmesi istenebilir
 • Öncelikle damar yoluyla kişiye radyoaktif madde verilir
 • 15 dakika sonra görüntüleme yapılacak organa yönelik olarak çekim yapılır
 • Çekim ortalama olarak 30 dakika sürer
 • Bu esnada kişinin sabit kalması çekimin kalitesi açısından önemlidir
 • Çekim süresince kişinin giysilerini çıkarılması istenmez

Sintigrafi Neden Yapılır?

Sintigrafi testi, gizli bir primer tümörün, inflamatuar ya da enfeksiyöz hastalık gibi birçok durumun tespiti için yapılır. Bunların yanında kanserin kemikleri etkileyip etkilemediğini ve vücuttaki kan akışını görmek, böbrek, sindirim ya da tiroid problemlerini ortaya çıkarmak ya da dışlamak için sintigrafiden yararlanılır.

Günümüzde farklı şekilde uygulanana sintigrafi türleri, kemik, kardiyoloji, onkoloji, endokrinoloji, nöroloji, nefroloji ve üroloji, göğüs hastalıkları, hematoloji, sindirim sistemi, enfeksiyon patolojisi, periferik damar sistemi ve pediatri gibi çeşitli uzmanlık alanlarındaki hastalıkların erken teşhisini sağlar.

Sintigrafi Türleri Nelerdir?

Kişinin durumuna yönelik olarak sintigrafi çekim türü de farklılık gösterir. Amacına yönelik olarak yapılan sintigrafi türleri şöyle sıralanabilir:

 • Hastalıkların kemiklere etkisinin kontrolü için kemik taraması
 • Lenfödem tanısına karşı lenfosintigrafi
 • Testis sintigrafi
 • Tiroid taraması
 • Kalp kaslarına bakılarak kanın ne kadar iyi aktığını gözlemlemek için miyokard perfüzyon sintigrafi
 • Lakrimal sintigrafi
 • Gastroözefagial reflü ve mide içeriğinin kontrolü için gastrointestinal sintigrafi
 • Paratiroid bezlerinde gerçekleşen büyümeler için paratiroid sintigrafisi
 • Lenf nodu haritalaması veya sintigrafisi
 • Akciğer hastalıkların kontrolü için akciğer sintigrafisi

Sintigrafi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Dinamik böbrek sintigrafisi nedir?

Böbrek fonksiyonlarını yansıtabilen radyoaktif maddelerin damar yoluyla verilmesinden sonra böbreklerde dağılımının izlendiği bir görüntüleme yöntemidir. Verilen maddenin tutulum ve atılımı izlenerek böbrek fonksiyonları değerlendirilir.

Dinamik böbrek sintigrafisi testi nasıl yapılır?

Test hasta, çekim odasında görüntüleme yapılacak kameraya uygun pozisyonda yerleştirildikten sonra radyoaktif maddenin damar içine verilmesiyle yapılır. Çekim yaklaşık 30-40 dk. sürer. Bu sırada hareketsiz kalınması iyi bir görüntüleme için önemlidir. Çekim sırasında giysilerin çıkartılması istenmez.

Sintigrafi testine nasıl hazırlanabiliriz?

Hamile ya da hamilelik şüphesi olan hastalar test öncesi doktorlarını bilgilendirmelidirler. Emziren annelerde testin yapılması gerekliyse test sonrası 6 saat emzirmeye ara verilmelidir. Test için aç yada tok olma şartı yoktur. Çekimden önce su içmeniz isteneceğinden beraberinizde su getirmeniz önemlidir. Suyun çekimden yarım saat önce içilmesi doktorunuz tarafından istenecektir. Anne sütü alan çocuklarda beslenmenin ve su içirilmesinin çekim öncesinde tamamlanması gerekmektedir. Görüntüleme öncesi hastanın idrarını yapmış olması önemlidir. Tetkik sonrasında da bol su/sıvı alımı ve sık tuvalete gitmek radyasyondan korunma açısından faydalıdır. Sintigrafi çekimine gelirken yapılmış diğer tetkikleri yanınızda getirmeniz bulguların daha iyi değerlendirilmesini sağlayacaktır. Testin tamamlanmasından sonra yeme içme ve başkalarıyla temas etme anlamında kısıtlılık yoktur.

Kemik sintigrafisi nedir?

Radyoaktif kemik ajanlarının damar yoluyla vücuda verilişinden sonra yapılan görüntülemedir. Kemik metabolizmasının artmış veya azalmış olduğu yerlerde radyoaktif ajan tutuluşunun değiştiği izlenir. Kemiğin enfeksiyon, kırık ve spor yaralanmaları, tümör ve benzeri hastalıklarında kullanılan bir yöntemdir.

Kemik sintigrafisi testi nasıl yapılır?

Kemikte tutulma özelliği gösteren bir radyoaktif ajan damar yoluyla vücuda enjekte edilir. Enjeksiyon öncesinde lokal anestezik bir kremden yararlanılabilir. Verilen radyoaktif madde tüm iskelet sisteminde tutulduğunda (2-3 saat) tüm vücuttan görüntüler alınır. Özel bir çekim (SPECT, tomografik çalışma) uygulanmadığı takdirde çekim süresi 20-40 dk kadardır. Filmlerin kaliteli olması için çekim sırasında mümkün olduğunca kıpırdanmaması önemlidir

Statik böbrek sintigrafsi nedir?

Hastaya damar yoluyla verilen radyoaktif maddenin böbreklerde dağılımını gösteren bir görüntüleme yöntemidir.

Statik böbrek sintigrafsi testi nasıl yapılır?

Böbreklerde tutulma özelliği olan bir radyoaktif maddenin damar yoluyla verilmesinden 2-3 saat sonra görüntüleme yapılır. Bekleme süresince bol su içilmesi ve sık tuvalete gidilmesi çekim kalitesini artırıp radyasyondan korunma açısından faydalıdır. Çekim yaklaşık 30 dakika sürer. Bu süre içinde hareket etmemek önemlidir. Çekim sırasında giysilerinizin çıkartılması istenmeyecektir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 12 Ocak 2024

Yayınlanma Tarihi: 12 Ocak 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al