Yükleniyor

Nefroloji
Aşağıdaki başlıklara tıklayarak, Nefroloji alanındaki ilgili içeriklere kolayca ulaşabilirsiniz.

Bölüm Hakkında

Nefroloji, böbrek sağlığı ve hastalıkları ile ilgilenen ihtisas dalıdır. Bu alanla ilgilenen nefroloji doktorları ise “Nefrolog” olarak adlandırılır.

İçindekiler

Nefroloji hangi hastalıkları tedavi eder?

 • Böbrek hastalıklarının tedavisi

 • Hipertansiyon, diyabet ve aterosklerozun böbrek fonksiyonlarına karşı koruyucu hekimlik hizmetleri

 • Son dönem böbrek hastalarının destek tedavileri ve takibi hizmetleri

 • Böbrek iltihapları (Nefrit ve Pyelonefrit gibi)

 • Akut böbrek yetmezliği

 • Kronik böbrek yetmezliği

 • İdrar yolu enfeksiyonları

 • Hipertansiyon (Böbrek kaynaklı)

 • Kronik Nefrit

 • Albumin

 • Böbrek taşları

 • Üremi

 • Böbrek kanseri

Nefroloji doktoru hangi işlemleri yapar?

Nefroloji uzmanları, böbrek biyopsisi, diyaliz kateteri yerleştirme, Periton diyaliz kateteri yerleştirme, Hemodiyaliz fistülü yönetimi, Hemodiyaliz hastalarının takibi ve yönetimi, Periton diyalizi hastalarının takibi ve yönetimi, Böbrek nakli için hastayı hazırlama, Böbrek nakli sırasında ve sonrasında hastayı takip eme ve yönetme, Böbrek hastalığının tanısını koyarak hangi tedaviye başlanacağına karar verme, Akut ve kronik böbrek yetmezliğinde yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavisinin düzenlenmesi, Protein kaçağı durumlarında idrarla protein kaybını azaltacak ilaç düzenlemelerini yapma, Gerekli tedavi protokolü uygulamasından sonra hastalara düzenli nefrolojik kontrolleri planlama gibi uygulamaları yapmaktadır. Memorial Sağlık Grubu, uzman nefroloji kadrosu ile böbrek sağlığını korumakta ve böbrekle ilgili hastalıkları güvenilir bir şekilde tedavi etmektedir.

Böbrek taşı nedir? Böbrek taşı belirtileri nelerdir?

Böbrek kanallarında mineral bazlı sert kitlelerin meydana gelmesine böbrek taşı denmektedir. Böbrek taşı nedeniyle kişiler günlerce ani ve şiddetli bir ağrı yaşayabilmektedir. Böbrek taşı, karın bölgesinde, sırtın alt tarafında ya da karnın yan tarafında şiddetli ve ani oluşumla karakterize bir ağrı ile kendisini belli eder. Mide bulantısı, kusma, idrar renginde gözle görülür değişimler, kokulu idrar, ishal ve titreme de böbrek taşının diğer belirtileri arasındadır. Pek çok kişi “Böbrek taşı nasıl düşer?” sorusunun yanıtını ararken, bu konuda modern tedavi yöntemleri ön plana çıkmaktadır. Böbrekte oluşan ve 5 mm’ye kadar olan küçük taşlar nefroloji doktoru tarafından verilen ilaç ve bol sıvı alma ile düşürülebilir. Daha büyük taşlarda ise, vücut dışından şok dalgaları ile kırma, üreteroskopi yöntemi ile böbrek ile mesane arasındaki üreter denilen kanalın içerisinde sert ya da kıvrılabilir üreteroskoplarla lazer veya pnömatik taş kırıcılarla taşlar kırılabilir. Böbrekte 2 cm’den daha büyük taşlar için nefroskop yöntemi ile taşlar kırılabilir.

Böbrek hastalığı ihmale gelmez

Kronik böbrek hastalığında ilk karşılaşılacak risk, gelecekte böbrek kaybına, diyalize veya böbrek nakline ihtiyaç duyabilecek böbrek işlevi kaybıdır. Diğer risk ise kalp hastalıkları ile bağlantılı erken ölümlerdir. Sağlıklı olduğu düşünülen ancak sonrasında kronik böbrek hastalığı olduğu saptanan bireylerin koroner kalp yetmezliği, beyin kanaması ve damar tıkanıklığı, çevresel (periferik) atardamar hastalıklarından ölüm oranları böbrek hastalıklarının düzeyine bakılmaksızın normale göre on kat daha fazladır.

Böbrek sağlığını korumanın yolları

Böbrek sağlığının korunması için su tüketimi önemlidir. Kişiler susuz kalmamalı, ishal ya da kusmaya bağlı sıvı kayıplarına dikkat etmelidir. Vücuttan giden sıvı mutlaka takviye edilmelidir. Ayrıca tuz kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kan şekeri, kan yağları ve kansızlık olup olmadığı takip edilmelidir. Sigaranın bırakılması, kronik böbrek hastalığının ilerlemesini engelleyen önemli bir faktördür. Fiziksel aktivite artışı ve vücut ağırlığının kontrolü diğer alınabilecek tedbirlerdir. Kronik böbrek hastalığına yakalanan veya yüksek risk altındaki kişilerin düzenli olarak kontrolden geçmesi gerekmektedir.

Nefroloji ve üroloji arasındaki fark

Ürolojinin alanı vücut açısından çok daha geniş bir alanı kapsadığı gibi hem medikal hem cerrahi tedavi prensiplerini içermektedir. Nefroloji ise böbrek hastalıklarıyla ilgili olup böbrek yetmezlikleri ana konusudur. Nefroloji alanının üroloji gibi cerrahi çalışma alanı yoktur. Diyaliz tedavisi de nefroloji alanının sorumluluğundadır.

Bölüm Uzmanları

Anlaşmalı Kurumlar

Hastanelerimizin anlaşmalı olduğu özel sigorta şirketleri, tamamlayıcı sigortalar, diğer kurum ve şirket anlaşmalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Sonuç bulunamadı.

  İletişim Formu

  Aşağıdaki İletişim formunu doldurarak hastanemiz ile ilgili bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

  * Bu alan gereklidir.
  Sosyal Medya Hesaplarımız
  Canlı Destek Kolay Randevu Al