Yükleniyor

Hematoloji
Aşağıdaki başlıklara tıklayarak, Hematoloji alanındaki ilgili içeriklere kolayca ulaşabilirsiniz.

Bölüm Hakkında

Hematoloji; lenfoma, multipl miyelom, akut ve kronik lösemi ile benzeri rahatsızlıklar olmak üzere; kemik iliği, lenf sistemi ve kan ile ilgili hastalıkları inceleyen bilim dalıdır. Hematolojik hastalıkların büyük bir bölümü, tedavisi hayati önem taşıyan hastalıklardır. Bu hastalıkların tedavisi iyi bir ekip çalışması ve deneyim gerektirmektedir. Hematoloji servisi, son yıllarda çok önemli gelişmelerin kat edildiği, hastalıklarda tedavi seçeneklerinin arttığı, klinik çalışmaların en çok yapıldığı alanlardan biridir. Hematolojik kanserlerin de tedavi edilebilme oranı hızla artmaktadır.

Memorial Sağlık Grubu Hematoloji Bölümü, deneyimli hekim ve sağlık personeli, bünyesindeki kemoterapi standartları yüksek servisi, terapötik aferez ünitesi ve kemik iliği nakli ünitesi ile hizmet vermektedir. Memorial çatısı altında yer alan kan istasyonu, aferez ünitesi, immünoloji, genetik ve patoloji laboratuvarları, radyoloji, enfeksiyon hastalıkları, yoğun bakım gibi ek destek ünitelerinin kalitesi ile standardı yüksek bir merkez niteliğindedir.

Kemik iliği nakli (kök hücre transplantasyonu)* hematolojik hastalıkların tedavisinde önemli bir yere sahip olan seçkin bir tedavi yaklaşımıdır ve tam donatımlı bir ünitede, deneyimli bir ekip tarafından yürütülmektedir.

Hematolojinin tedavi alanına giren hastalıklar:

 • Multipl Miyelom, Hodgkin ve Non-Hodgkin lenfomalar, akut ve kronik lösemiler (AML, ALL, KML, KLL), miyelodisplastik sendromlar, miyeloproliferatif hastalıklar gibi kemik iliği, kan ve lenf bezi hastalıkları.

 • Kansızlık, kemik iliği yetersizlikleri veya kan hücrelerinin yaşam süresinin kısaldığı durumlar: Kandaki oksijen taşıyan madde olan hemoglobinin azlığı anemi (kansızlık), beyaz hücrelerin azlığı lökopeni, pıhtılaşmayı sağlayan trombosit adlı hücrelerin azlığı ise trombositopeni olarak adlandırılır. Kansızlığın ve kırmızı kan hücrelerinin bozukluklarının çeşitli sebepleri olabilir. Bunlar ülkemizde orak hücreli kansızlık, Akdeniz anemisi (talasemi) gibi hastalıkları da içerir.

 • Kanama ve pıhtılaşma bozuklukları: Kanın pıhtılaşma mekanizmasındaki bozukluklar, kanamalar, anormal pıhtı oluşumu.

 • Bağışıklığı ilgilendiren hastalıklar.

Kemik İliği Nakli Merkezi'miz hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Bölüm Uzmanları

Anlaşmalı Kurumlar

Hastanelerimizin anlaşmalı olduğu özel sigorta şirketleri, tamamlayıcı sigortalar, diğer kurum ve şirket anlaşmalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Sonuç bulunamadı.

  İletişim Formu

  Aşağıdaki İletişim formunu doldurarak hastanemiz ile ilgili bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

  * Bu alan gereklidir.
  Sosyal Medya Hesaplarımız
  Canlı Destek Kolay Randevu Al