Yükleniyor

Meme Cerrahisi

Meme Cerrahisi

Kolay Randevu Al
Aşağıdaki başlıklara tıklayarak, Meme Cerrahisi alanındaki ilgili içeriklere kolayca ulaşabilirsiniz.

Bölüm Hakkında

MEME SAĞLIĞI MERKEZİ

İçindekiler

Dünyada her yıl yaklaşık iki milyon kadına meme kanseri teşhisi konulmaktadır. Türkiye’de de meme kanseri, her yıl 20 bin kadının yaşamını etkileyen kadın kanserlerinden biridir. Geçmişte her 12-14 kadında bir tespit edilen hastalığa, artık sekiz kadından birinde rastlanmaktadır. Meme kanseri, birçok kanser türünde olduğu gibi erken evrede belirlendiğinde tedavi edilebilir bir hastalıktır. Meme kanserinin tedavisinde amaç, kanserin kan ve lenf yoluyla yayılmadan önce meme içinde küçük bir kitleyken tanı konulmasıdır. Bu aşamadaki hastalarda tedavi tamamen mümkündür. Meme cerrahisi temel olarak memenin tamamının alınması yani mastektomi, bir kısmının alınması yani lumpektomi olarak nitelendirilebilir.

Meme cerrahisi nedir?

Son senelerde görülme sıklığı artan ve daha genç yaşlarda da rastlanan meme kanseri ameliyatları için gelişmiş uzmanlık alanına meme cerrahisi denmektedir. Meme cerrahisi bu konuda uzmanlaşmış genel cerrahi uzmanları tarafından uygulanmaktadır.

Meme cerrahisi bölümünde ne yapılır?

Meme cerrahisi bölümünde onkoplastik yani meme kanseri cerrahisi, memenin cerrahi hastalıklarının tedavileri yapılır. Meme kanseri genel cerrahi uzmanları tarafından cerrahi yöntemle tedavi edilebilir. Erken evrede yakalanan meme kanseri vakalarında meme kaybı olmadan, gelişmiş tekniklerle yayılımı önceden tespit edilerek önlem alınabilmekte ve tümöre direkt olarak müdahale yapılabilmektedir.

Meme koruyucu cerrahi

Memede bulunan tek ve küçük bir kitlenin çıkarılmasıdır. Küçük bir kesiyle, büyük olmayan kitlenin çıkarılmasıyla meme bütünlüğü korunmuş olur.

Mastektomi:

Kanser içeren memenin için cerrahi olarak tamamen boşaltılmasıdır. İleri evre meme kanseri olan hastalarda ya da tercih durumunda memenin tamamının boşaltılması anlamına gelmektedir. Meme başı koruyuculu mastektomi, meme ucuna yakın kanser belirtisi göstermeyen bir memenin erken evre tümörü olan kadınlar için uygulanabilen bir yöntemdir. Meme dokusu alınır ama meme derisi ve ucu bırakılır; meme içine silikon yerleştirilir.

Çift mastektomi:

Meme kanseri koruyucu cerrahide tercih edilen bir yöntemdir. İki memenin tamamen içinin cerrahi yöntemle boşaltılması anlamına gelmektedir.

Radikal mastektomi:

Meme dokusunun tamamının, göğüs altı kaslarının ve koltuk altı lenf düğümlerinin de çıkarıldığı cerrahidir.

Modifite radikal mastektomi:

Meme dokusunun tamamı, koltuk altı lenf düğümlerinin çıkarılması ancak göğüs kaslarının bırakıldığı cerrahidir.

İzsiz meme cerrahisi
Memenin kıvrımlarına göre hareket edilerek yapılan ameliyatlardır. Memenin kıvrım bölgesinden veya koltuk altından endoskopik yöntemle girilerek en az izle yapılan meme kanseri cerrahisi anlamına gelmektedir. Meme cerrahları tarafından uygulanır.

Onkoplastik meme cerrahisi:
Meme kanseri cerrahisi içinde, kanserli dokuyla birlikte sağlam dokular da çıkarılabilir. Fakat bu memede deformasyona neden olur. Meme bütünlüğünün yeniden sağlanması için plastik cerrahi tekniklerle yeniden meme yapılandırılır. Böylece hastaların hem meme bütünlüğü korunur hem de kozmetik açıdan olumlu sonuçlar alınır.

Meme cerrahisi öncesinde genel cerrah, plastik cerrahi uzmanı, onkoloji uzmanı, radyoloji uzmanı, patoloji uzmanı, nükleer tıp uzmanı, radyasyon onkolojisi uzmanının da bulunduğu bir konsey ile hastanın durumu tartışılır. Multidisipliner bir şekilde meme kanseri tedavisi uygulanır. Bu hekimlerle birlikte meme kanserinde en iyi cerrahi ve ilaç tedavileri belirlenir.

Lenf bezi cerrahisi

Meme kanserinin koltuk altı lenf bezlerine yayılımını belirlemek için bir veya birden fazla lenf bezi alınarak mikroskop altında incelenir. Bu inceleme, kanserin evrelenmesi, tedavi şeklinin ve sonuçlarının belirlenmesi için önemlidir. Lenf bezlerinde kanser hücreleri bulunursa, kanserin kan dolaşımı yoluyla vücudun diğer bölgelerine yayılmış olma şansı yüksektir. Koltuk altındaki lenf bezlerinde kanser hücrelerinin varlığı, cerrahi sonrası eğer gerekli görülürse ne tür bir tedavi uygulanacağına karar verilmesinde önemli bir rol oynar.

Telle işaretleme

Telle işaretleme meme cerrahisi ile aynı gün içinde yapılır. Öncelikle hastaya lokal anestezi uygulanır, içinde ince bir tel olan işaretleme iğnesi görüntüleme eşliğinde şüpheli bölgeye gönderilir. Sonrasında iğne geri çekilip; tel içeride bırakılır. Telin bir kısmı meme içinde, diğer kısmı da meme dışında kalır. İşlem radyoloji bölümünde yapılırken; hasta orada ameliyathaneye alınır. Ameliyatta meme ve endokrin cerrahisi uzmanı teli bulur ve çevresindeki kanseri dokuyu alır.

ROLL yöntemi

Tel yönteminin dezavantajları bulunduğu için alternatif işaretleme yöntemleri tanımlanmıştır. Bunlardan en çok kullanılanlar radyoaktif madde kullanarak yapılan ROLL (Radioguided Occult Lesion Localization) ve RSL (Radioguided Seed Localization) yöntemleridir. Radyoaktif madde ile işaretlemenin tel yöntemine göre birçok avantajı olduğu görülmüştür. Kitlenin üzerinden kesi yapılabilmesi, işaretlemenin ameliyattan bir gün önce yapılabilmesi, ikinci ameliyat riskinin daha az olması, hasta ve hekimler için daha konforlu bir yöntem olması bu avantajlar arasındadır. Ancak ROLL ve RSL yöntemlerinde radyoaktif madde kullanıldığı için Nükleer Tıp Bölümüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanında RSL yönteminin bir merkezde başlatılması için bir yıla yakın bir süre hazırlık yapılması ve özel önlemler alınması gerekmektedir.

Magseed yöntemiyle işaretleme

Magseed yönteminde kitle içine pirinç tanesi büyüklüğünde (1x5 mm) manyetik parçacık (seed) yerleştirilir. Manyetik akımı gösteren özel bir dedektör (manyetik prob) kullanılarak işaretli bölge çıkarılır. Bu yöntemin avantajları arasında işaretlemenin ameliyattan çok önce (+30 gün) yapılabilmesi, Nükleer Tıp Bölümü gerektirmemesi ve tekniğin radyoaktivite içermemesi sayılabilir.

MOLL yöntemi

MOLL yönteminde nanopartikül boyutundaki demir parçacıkları içeren bir solüsyon kitle içine enjekte edilir. Manyetik akımı gösteren özel bir dedektör (manyetik prob) kullanılarak işaretli bölge çıkarılır. Bu yöntemin avantajları arasında Nükleer Tıp Bölümü gerektirmemesi ve tekniğin radyoaktivite içermemesi sayılabilir. Simülasyon modelinde ROLL yöntemi ile benzer sonuçlar elde edilmiştir.

Memorial Meme Cerrahisi Bölümü, memenin iyi huylu hastalıklarının yanında meme kanserinin tedavisinde de cerrahi olarak hastalarına dünya standartlarında tedavi olanaklarına sahiptir. Meme kanseri tanısı almış hastalar, multidisipliner bir bakış açısı ve yaklaşım ile ilgili meme cerrahisiyle birlikte birçok branş tarafından konsey kararı ile değerlendirilmekte, hastaya en uygun ve özel tedavi planı çıkarılmaktadır. Hasta, en ileri tedavi seçeneklerinin yanı sıra, sosyal açıdan da destek alma şansına sahiptir.

Meme cerrahisine hangi doktor bakar?

Meme cerrahisi ameliyatlarını meme hastalıkları ve meme kanseri tedavisi yapan genel cerrahi uzmanları yapmaktadır. Memede kitle, bir tarafta büyüme, şekil bozukluğu, meme ucunda akıntı- çöküntü gibi belirtiler fark edildiğinde meme sağlığı konusunda uzmanlaşmış, bu konuda deneyimli genel cerrahi uzmanlarına başvurulabilir.

Meme cerrahı kimdir?

Günlük pratiğinin büyük kısmını iyi huylu meme hastalıkları ve meme kanseri tanı ve tedavisi oluşturan genel cerrahi uzmanları meme cerrahı olarak adlandırılmaktadır.

Meme kanseri tedavisi multidisipliner bir yaklaşım gerektirmektedir. Birçok meme cerrahı multidisipliner bir ekiple birlikte çalışır. Meme kanseri tedavisinin kendi alanında özelleşmiş hekimler tarafından yapıldığında hastalık seyrine önemli derecede etki yaptığı araştırmalarla ortaya gösterilmiştir.

Meme Cerrahisi Hastalıkları

Bölüm Uzmanları

Anlaşmalı Kurumlar

Hastanelerimizin anlaşmalı olduğu özel sigorta şirketleri, tamamlayıcı sigortalar, diğer kurum ve şirket anlaşmalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Sonuç bulunamadı.

  Teknolojilerimiz

  Memorial Sağlık Grubu’nun teknolojik altyapısı, uluslararası standartlarda ileri teknoloji ürünü cihazlarla donatılmış ve hasta konforuna özel olarak dizayn edilmiş sistemlerden oluşmaktadır. Kullanılan ileri teknoloji sayesinde, hastaların teşhis ve tedavi süreçlerini, konforlu ve güvenli bir şekilde geçirmeleri hedeflenmektedir. Bu teknolojilerin birçoğu Türkiye’de ilk kez hastanelerimizde kullanılmaktadır.

  Son Teknolojilerimiz

  Tüm Teknolojileri Gör
  İletişim Formu

  Aşağıdaki İletişim formunu doldurarak hastanemiz ile ilgili bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

  * Bu alan gereklidir.
  Sosyal Medya Hesaplarımız
  Canlı Destek Kolay Randevu Al