Küçük Kesi Yöntemiyle Kalp Ameliyatı

Küçük Kesi Yöntemiyle Kalp Ameliyatlarında İz Kalma Korkusuna Son

Tıp teknolojileri ameliyat süreci ve sonrasında hasta konforunu da her geçen gün artırıyor. Kalp ameliyatlarında operasyon sonrası iz kalma korkusu tarihe karışıyor. Kalp ameliyatlarında; “minimal invaziv” adı verilen “küçük kesi” yöntemi tercih edildiğinde hastalar için kozmetik açıdan da büyük avantaj sağlanıyor. Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Tamer Bakalım, kalp ameliyatlarında kullanılan “Küçük kesi” yöntemi  hakkında bilgi verdi.

6 cm’lik kesi ameliyat için yeterli oluyor

“Kalp ameliyatlarında da bir süredir uygulanmakta olan “minimal invaziv” yani küçük kesi yöntemi, hastaya en az zararı vererek sağlığına kavuşturmayı amaçlamaktadır diyen Op. Dr. Bakalım, “Klasik yöntemlerle yapılan kalp ameliyatlarında, hastanın “iman tahtası” olarak adlandırılan kemiği tamamen açılmaktayken; kalp kapak ameliyatlarının yanı sıra; tek damar by pass ameliyatlarında da kullanılabilen bu yöntemde, hasta göğsünde açılan ve sadece 6-7 cm’lik bir büyüklükteki kesi ile sağlığına kavuşmaktadır” şeklinde konuştu.

Tek kapak tamiri veya bypass’ta tek damar söz konusu ise küçük kesi yöntemi uygulanabilir

Op. Dr. Bakalım, küçük kesi yönteminin hastalığın niteliğine göre uygulandığını belirterek şunları kaydetti: “Eğer hastaya yapılacak işlem tek bir kapak tamiri veya tek bir damar için bypass ameliyatıyla sınırlıysa, ameliyat tek bir küçük kesiyle yapılabilir. Ancak hastanın kalbinde birden fazla kapağa veya damara müdahale etmek gerekiyorsa, çok sayıda küçük kesi yapmak yerine, göğsün boydan boya açılması söz konusu olabilir. Sadece işlemin yapılacağı alanı görmek yeterli olacağından, tüm kalbi görmenin gerekli olmadığı durumlarda, hasta için daha konforlu sonuçlar doğuran küçük kesi yöntemi tercih edilmektedir.”

Yöntem ameliyat konforu ve estetik sonuçları ile ön plana çıkıyor

Yöntemin, hasta açısından avantajlarına değinen Op. Dr. Bakalım, “Bu yöntemle uygulanan kalp ameliyatlarında, hastanın 3 gün gibi kısa bir süre içinde taburcu olabilmektedir. Özellikle yaşlı hastalarda, kemiğe daha az zarar verilen bir yöntem olduğu için, tercih sebebidir. Ayrıca özellikle bayanlarda estetik açıdan hastayı memnun eden sonuçlar alınabilmektedir. Ameliyat sonrası ağrıların daha az hissedilmesi, kemikte meydana gelen hasar daha az olduğundan, ameliyatın ardından hastanın daha rahat hareket edebiliyor olması, küçük kesi yöntemi için diğer tercih sebepleridir” diye konuştu.

Güncellenme Tarihi: 22 Eylül 2011Yayınlanma Tarihi: 22 Eylül 2011

Benzer Sağlık Rehberleri