Omuz Ağrısı Ciddi Hastalıkların Habercisi Olabilir

Bel, boyun ve diz ağrılarından sonra en sık görülen eklem ağrıları arasında omuz bölgesi yer alıyor. Sıkışma, fibromiyalji, kireçlenme, sinir yaralanmaları, enfeksiyonlar, boyun fıtığı, metabolik ve iç organ hastalıkları gibi çeşitli nedenleri bulunan omuz ağrısında doğru tanı ve tedavi önem taşıyor.

Memorial Antalya Hastanesi Fizik Tedavi Bölümü’nden Uz. Dr. Feride Ekimler Süslü omuz ağrısının nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Boyun fıtığı omuzda ağrıya neden olabilir

Omuz ağrıları omuz ekleminin kendisinden kaynaklanabileceği gibi başka bir bölgeden omuza yansıyan ağrılar da olabilir. Omuz eklemi dışından kaynaklanan omuz ağrılarının en sık nedeni boyun fıtıklarıdır. Boyun fıtığına bağlı olarak kola giden sinirler sıkıştığında hasta ağrıyı omuzunda hissedebilir. İyi bir muayene ile omuz ağrısının ekleminin kendisinden mi yoksa başka bir bölgeden mi kaynaklandığı kolayca anlaşılabilir.

Cam silmek omuz eklem bölgesinde ağrı yapabilir

Omuz eklemi ağrıları akut ve kronik olarak iki bölümde incelenebilir. Akut ağrılar darbe, düşme, omuz kırık ve çıkıklarından sonra gelişir. Bazen de travmanın hemen sonrasında ya da birkaç hafta sonra ortaya çıkabilir. Bu travma her zaman ciddi bir darbe olarak düşünülmemelidir. Cam silme ve ağır bir yük kaldırma sonrasında da akut omuz ağrısı başlayabilir. Bu ağrılar genellikle şiddetli olup, omuzun her türlü hareketinde artar. Kronik omuz ağrıları ise uzun zaman zarfında yavaş yavaş gelişir.

Omuzda sıkışma sendromu sık görülüyor

Vücudun en karmaşık eklemi olan omuz, altı yönde hareket imkanı vermesi nedeniyle sakatlanmalara son derece yatkındır. Omuz ağrısının en sık görülen nedenleri arasında ise sıkışma sendromu yer almaktadır. Özellikle 40 yaş üstü, ayakta dik duran, kolunu omuz seviyesinde ya da üzerinde tutak çalışan kişilerde görülmektedir. Genelde hafif bir zorlamayla omuz ağrısı başlar ve geceleri artarak, uykuya mani olacak aşamaya kadar gelebilir. Ağrının şiddetli olduğu dönemlerde dinlenilmeli ve mutlaka doktora gidilmelidir.

Bazı hastalıklar omuz ağrısını tetikleyebilir

Kalp damar hastalığı, kronik akciğer hastalığı, tüberküloz, akciğer tümörleri, şeker hastalığı, boyun hastalıkları ve en önemlisi kolun uzun süreli hareketsizliği de omuzda ağrılara neden olabilir. Bu durum donuk omuz olarak adlandırılmaktadır. Özellikle 40 yaş sonrası ve kadınlarda görülmektedir. Belirtiler başlangıçta belirgin değildir, birden hareket kısıtlılığı gelişebilir. Bir kez yerleşince hastalığın doğal seyrini geriye döndürmek oldukça zordur. Tedavisi aktif çaba ve sabır gerektirmektedir.

Omuz ağrılarında teşhis için MR tetkikleri yeterli

Omuz ağrılarının çok büyük bölümü yumuşak doku kaynaklıdır. Bu nedenle röntgen filmi daha çok kireçlenmenin beklendiği ileri yaş hastalarında istenir. Omuz tomografisi nadiren gerekir. Omuzu en iyi değerlendiren yöntem omuzun manyetik rezonans (MR) görüntülemesidir. Omuzdaki kemik ve yumuşak dokuları son derece iyi gösterir. Sinir yaralanması düşünülen hastalarda ise EMG tetkiki gerekebilir.

Akut ağrılarda dinlenme ve buz uygulama yeterli

Akut gelişen şiddetli omuz ağrılarında kolun dinlendirilmesi ve buz uygulama son derece önemlidir. Omuz mümkün olduğunca az kullanılmalıdır. Ağrı kesici ve günde 3-5 kez, 15 dakika buz uygulama ile akut omuz ağrılarının büyük kısmı düzelir. Omuz askısı kolunu taşıyamayacak kadar şiddetli ağrısı olan hastalarda ya da travmatik omuzlarda kullanılabilir. Askı süresi mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. Aksi takdirde omuz ekleminin donmasına sebep olabilir.

Kronik ağrılarda fizik tedavi ön plana çıkar

Kronik omuz ağrılarında tedavi yaklaşımı daha farklıdır. Bu aşamada fizik tedavi uygulamaları son derece önemli yer tutar. Eklem hareket açıklığını ve kas gücünü artırmaya yönelik egzersiz uygulamaları genelde fizik tedavi uygulamaları ile beraber kullanılmaktadır Omuz kalsifik tendinitinde ESWT şok dalga tedavisi uygulanabilir. Omuz tendon yaralanmalarında ise PRP uygulamsı tercih edilen tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.  Omuz kireçlenmelerinde ise omuzdan sodyum hyalurinat halk arasında bilinen adıyla horozibiği iğneleri yapılabilir. Ayrıca omuzun her türlü kronik yumuşak doku romatizmasına da kortizon enjeksiyonları son derece başarılı bir şekilde uygulanabilir.

Omuz ağrılarını önlemek için…

  • Ağrı yoksa eller günde en az bir kez başa, enseye ve sırta konulmalıdır.
  • Ağrı olan tarafın üzerine yatılmamalıdır.
  • Otururken kollar bir destek üzerine konulmalıdır.
  • Kollar sık sık omuz seviyesinden yukarıya kaldırılmamalıdır.
  • Ağır yük taşınmamalıdır.
  • Doktorun önerdiği omuz egzersizleri günde 2 kez 5 defa tekrarlanmalıdır.
Güncellenme Tarihi: 11 Aralık 2015Yayınlanma Tarihi: 11 Aralık 2015

Benzer Sağlık Rehberleri