Verimli Bir Yarıyıl Tatili İçin

Sonunda karneler alınıyor ve sömestr tatili geliyor. Belki çocuğunuzdan beklediğiniz belki de ona yakıştırmadığınız karne notları ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu kadar isteğe ve çabaya rağmen “neden olmadı” diye dert yanmak ya da “notlar çok iyi deyip rahatlamak” yerine; çocuğunuzun yarıyıl tatilini en verimli şekilde geçirmesi için bazı planlar yapmanın vakti geldi. Unutulmamalıdır ki; yarıyıl tatili çocuğunuzun yeni bir döneme daha dikkatli, istikrarlı bir şekilde başlaması için güzel bir şans. Memorial Sağlık Grubu Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bölümü uzmanları, sömestr tatili öncesi ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.

Önce kendi davranışlarınızı değerlendirin

Bu süreçte en başta kendi tutum ve davranışlarınızı değerlendirmelisiniz. Çocuğunuza karşı gösterdiğiniz tutum ve davranışların, çocuğunuzun psikolojisini desteklemede ve size karşı güveninin oluşmasında önemli bir etkisi olduğunu unutmayın.

Tatilde onunla oyun oynayıp, birlikte eğlenin

Çocuğunuz ile oyun oynayın; çünkü oyun çocuğunuz ile aranızdaki iletişimin temel taşıdır. Birlikte vakit geçirebileceğiniz sinema, tiyatro, yemek gibi etkinlikler planlayabilirsiniz. Arkadaşlarıyla vakit geçirebileceği etkinlikler organize edebilirsiniz. Çocuğunuzun tatilde arkadaşlarıyla ders ortamından uzak eğlenceli zaman geçirmesi onun motivasyonunun artması için çok önemlidir.

Çocuğunuzu spora ve sanatsal faaliyetlere yönlendirin

Çocuğu başarılı olma konusunda motive etmek için onu spor ve sanatsal faaliyetlere yönlendirmelisiniz. Çocuğunuza gerekirse verimli ders çalışma teknikleri konusunda yardımcı olmalı, programlanma konusunda destek vermelisiniz.

Onu övün ve güveninizi belli edin

Çocuğun karnesindeki iyi notları ve dersleri için harcadığı çabayı övün, ona olan güveninizi belirtin. Ebeveyni tarafından onaylanan, desteklenen çocuk daha çabalı ve başarılı olmaya gayret gösterecektir.

Çocuğu diğer arkadaşlarının başarısı ya da kardeşleri ile kıyaslamayın

Her çocuk fiziksel, sosyal, zihinsel gelişimi ile ayrı bir bireydir. Çocuktan beklentinizin bu yönde olması gerekmektedir. Bunun için asla kardeş ya da arkadaşları ile onu kıyaslamayın.

Derslerini oyun eşliğinde yapın

Ebeveynler evde öğretmen rolünü oynamaya çalışmamalıdırlar. Anne babalar çocuğa bilgileri rol yaparak, anlatabilir, ondaki araştırmaya olan merakı ve zevki ortaya çıkarabilir, bu şekilde ders çalışmaya teşvik edebilir ve yardım edebilirler.

Onunla doğru bir planlama yapın

Çocuğunuzun karnesinde zayıfların olmasını, kişiliğinin ve zekasının göstergesi olarak değerlendirmeniz son derece yanlıştır.  Başarısızlığa üzülmek ve çocuğunuzu da üzmek yerine, onunla birlikte neler yapabileceklerinizi konuşun.

Tehditkar olmayın

Sürekli ders çalışmaya zorlayan, sık sık okulu ziyaret eden, şikayet eden, eleştiren, başarı endişesi yüksek ebeveynler çocuğun da başarılı olma konusundaki endişesini tetiklerler ve çocuk bu endişe nedeni ile başarısız olabilir. Bunun için asla tehditkar tutumlar sergilemeyin.

İkinci dönem daha iyi olacak mesajı verin

Çocuğunuz ile başarısızlığının nedenlerinin neler olabileceğini paylaşmalı ve çözümleri beraberce düşünmelisiniz. Mutlaka onu anladığınızı göstermelisiniz. Karne üzerinden çocuğunuzu tehdit etmek ve azarlamak yerine; ikinci dönem “daha iyi nasıl olunabileceği” üzerine konuşmalısınız. Bu tutumunuz, çocuğu psikolojik olarak destekler ve size güvenerek iletişiminizin de güçlenmesini sağlar.

Güncellenme Tarihi: 26 Ekim 2017Yayınlanma Tarihi: 24 Ocak 2012

Benzer Sağlık Rehberleri