Yükleniyor

ASO Nedir? ASO Yüksekliği Neden Olur?

ASO Nedir? ASO Yüksekliği Neden Olur?

Antistreptolizin O (ASO), A grubu streptokokların neden olduğu bir enfeksiyon sonucu hemolitik streptokok bakterisi tarafından üretilen toksik enzime karşı vücudun meydana getirdiği antikorlardır. ASO testi ise Antistreptolizin O adlı antikorun tespiti için yapılan testtir. Kısacası Aso testi, kandaki antistreptolizin antikorlarının varlığını belirleyerek yakın zamanda meydana gelen bir strep enfeksiyonu olup olmadığını kontrol eder. Enfeksiyon yaşandığı durumlarda vücutta bazı semptomlar meydana gelebilir. Kanda belirlenen Aso değeriyle bu virüsler ve antikoların durumu değerlendirilir.

İçindekiler

ASO (Antistreptolizin O) Nedir?

Antistreptolizin O kısaltması olan ASO, vücuda giren A grubu streptokok bakterilerinin ürettiği streptolizin adlı bakteriye karşı bağışıklık sisteminin toksik enzimle savaşmak için ürettiği antikordur. Kan tahlili ile yapılan Antistreptolizin O yani ASO testi ile kanda ne kadar Antistreptolizin O olduğu ölçülür.

Bazı kişiler strep enfeksiyonu sonucu herhangi bir belirti yaşamazken ilerleyen vakalarda ve tedavi edilmediği durumlarda bu enfeksiyonlar bazı semptomlara neden olabilir.

ASO Testi Neden Yapılır?

ASO testi, kandaki antikor olarak üretilen Antistreptolizin O miktarını ölçmek için yapılan bir kan testidir. Aso antikorları, vücutta meydana gelen strep enfeksiyonlarından 1-2 hafta içinde yükselmeye başlar.

Bu yükseliş kandaki aso miktarının da yüksek çıkmasına neden olur. Streptokok enfeksiyonu sonrası yaşanan bazı semptomlarla birlikte doktor Aso testi ister. Strep enfeksiyonunun yaygın komplikasyonları arasında bakteriyel endokardit, glomerülonefrit ve romatizmal ateş yer alır.

ASO Normal Değeri Kaç Olmalı?

Yetişkin kişilerde kandaki normal Aso değeri 200 IU / ml olmalıdır. Bu rakamın altında kalan Aso değeri Aso düşüklüğü olarak bilinirken üstüne çıkan rakamlar ise Aso yüksekliği olarak kabul edilir ve kişinin vücudunda strep enfeksiyonu olduğunun ve vücudun bu enfeksiyona karşı antikor ürettiğinin göstergesidir. Çocuklarda ise Aso değeri 150 IU / ml olduğunda normal olarak değerlendirilir. Aso testi genellikle kişinin enfeksiyon ile olan temasından sonraki 10-14 gün içinde yapılır.

Aso testinin negatif çıkması kişinin yaşadığı belirtilerin streptokok enfeksiyonuna bağlı olmadığına gösterirken doktor emin olmak için birkaç farklı antikor testi de isteyebilir. Eğer Aso testindeki antikor sayısı yüksek çıkıyorsa bu durum enfeksiyonun vücuda yeni girdiğinin işareti sayılabilir.

ASO Yüksekliği Nedir?

ASO yüksekliği, kişinin yakın zamanda bir strep enfeksiyonu geçirdiği ve bu nedenle ölçülen Antistreptolizin O sonucunun normal kabul edilen değerlerden daha yüksek olduğu anlamına gelir. ASO değeri çocuklarda 150 IU / ml’den, yetişkinlerde ise 200 IU / ml’den daha fazla ise yüksek olarak kabul edilir. Streptokok virüsü vücuda girdikten 1-2 hafta içinde kandaki ASO değeri yükselmeye başlar ve ilerleyen süreçlerde en yüksek seviyesine ulaşır.

Ancak her Aso yüksekliği strep enfeksiyonuna sahip olunduğunu göstermez. Aynı şekilde kandaki Aso değerinin negatif çıkması da kişinin vücudunda virüs olmadığına işaret etmez. Bu gibi durumlarda doktor tarafından ekstra testler istenebilir. Enfeksiyona bağlı olarak kanda meydana gelen Aso yüksekliği sürecinin başında uygulanacak antibiyotik tedavisiyle antistreptolizin O değerinde artış yaşanmayabilir.

Aso Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Aso yüksekliğinin görülen en yaygın belirtileri halsizlik, iştah azalması, boğaz ağrısı ve bulantı-kusma olarak yaşanır. Yetişkin kişilerde kandaki Aso değerinin 200 IU / ml’nin üstünde çıkması durumu olan  Aso yüksekliği her zaman enfeksiyona bağlı belirtiler göstermeyebilir ancak Aso yüksekliğinin enfeksiyon sebebiyle meydana geldiği durumlarda aşağıdaki belirtiler gözlemlenir:

Aso Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Kandaki Aso değerinin özellikle yetişkin kişilerde 200 IU / ml’nin üstünde çıkması durumu olan Aso yüksekliğini düşürmek için doktor kontrolünde ilaç tedavisi uygulanabilir. Eğer Aso yüksekliğine strep enfeksiyonunun neden olduğu belirlendiyse kortikosteroid ve bazı antibiyotik ilaçlar Aso yüksekliğini düşürebilir.

Aso Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kan tahlilinde Aso ne anlama gelir?

Hemolitik streptokok enfeksiyonunun vücutta salgıladığı toksinin tam ismi olan antistreptolizin O olan ve kısaca Aso olarak adlandırılan toksinlere karşı vücut birtakım antikorlar üretir. Bu toksinin ve kandaki antikorların varlığı için uygulanan teste de Aso testi adı verilir.

Aso yüksek olursa ne olur?

Kandaki Aso değerinin 200 IU / ml’nin üstünde olması durumu genellikle streptokok enfeksiyonuna karşı enfekte olunduğunu gösterir.

Aso pozitif tehlikeli mi?

Kandaki Aso değerinin pozitif çıkması, streptokok enfeksiyonuna karşı vücudun enfekte olduğunu ve yakın zamanda enfeksiyona yakanılmasıyla birlikte antikor üretildiğini gösterir.

Aso değerini düşürmek için ne yapılmalı?

Aso değerini düşürmek için doktor kontrolünde antibiyotik ilaçlar kullanılabilir ancak düzenli kan tahlili yaptırarak düşürmekten ziyade Aso değerinin yükselmemesini sağlamak da önemlidir.

 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 28 Aralık 2023

Yayınlanma Tarihi: 3 Ağustos 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al