Yükleniyor

Kalın iğne biyopsisi nedir?

Kalın iğne biyopsisi nedir?

Kalın iğne biyopsisi en sık meme, prostat, karaciğer ve akciğer hastalıklarında uygulanır.

medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Hastalık şüphesi duyulan organ ya da kitlelerden parça alınıp incelenmesine olanak sağlayan kalın iğne biyopsisi Cor biyopsi ya da Tru –cut biyopsisi olarak da biliniyor. Tüm hastalıkların kesin tanısında kullanılabilen kalın iğne biyopsisi en çok meme, prostat, karaciğer ve akciğer hastalıklarında kullanılıyor. Cerrahi işleme gerek kalmadan, lokal anestezi ile yapılan kalın iğne biyopsisi hızlı, kolay ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. İnce iğne biyopsisine göre tanı değeri ve doğruluk oranı daha yüksek olan kalın iğne biyopsisi hamilelerde dahil yaş sınırı olmadan herkese uygulanabiliyor.  Memorial Ankara Hastanesi Radyoloji Bölümü Uzmanları, kalın iğne biyopsisi ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

Kalın iğne biyopsisi nedir?

Kalın iğne biyopsisi diğer adlarıyla Cor-biyopsi veya Tru-cut biyopsi radyolojik yöntemler ile saptanan kitlenin kesin tanısının konabilmesi için mikroskop altında değerlendirmek üzere bir kitleden veya organdan doku örneği alma işlemine verilen isimdir.

Kalın iğne biyopsisi (Tru-Cut biyopsi) hangi hastalıklarda uygulanır?

Kalın iğne biyopsisi hemen hemen tüm hastalıkların kesin tanısında kullanılabilen %95 doğruluk oranına sahip bir yöntemdir. En sık meme, prostat, karaciğer ve akciğer hastalıklarında uygulanır.

Kalın iğne biyopsisinin avantajları nelerdir?

Eskiden hastalıkların tanısında cerrahi kesme işlemi uygulanırken, günümüzde bu yöntem yerini hastaya anestezi, yatarak tedavi veya cerrahi işleme gerek duymadan görüntüleme eşliğinde hızlı, kolay, ağrısız bir şekilde kitlenin veya dokunun çeşitli bölgelerinden doku örnekleri alınarak kesin tanının konulabileceği yöntemlere bırakmıştır.  Bu sayede tedavi yöntemleri veya gerekli ise ameliyatın kapsamı hakkında biyopsi isteyen ilgili hekime yüksek doğruluk oranı ile bilgi verilebilmektedir. Ayrıca kesin tanı koyma ihtimali ince iğneye göre daha yüksek olması, yetersiz gelme olasılığı ve tekrara gerek duyulmaması da diğer avantajları arasında sıralanabilir. Bununla birlikte cerrahi bir işlem olmadığından kişide yara izi bırakmaz.

Kalın iğne biyopsisi nasıl uygulanır?

Öncelikle hastaya işlem ile ilgili detaylı sözel bilgi verilip, yazılı onam formu imzalatılır. Hastanın biyopsi alınacak bölgesinin ultrasonografi veya tomografi ile değerlendirmesi yapılır. İşlem yapılacak yer antiseptik kullanarak temizlenir. Malzemeler için steril ortam hazırlanır. İşlem yapılacak olan ilgili bölge uyuşturulur. Ultrason veya tomografi rehberliğinde yaklaşık 1 mm ile 4 mm kalınlığında değişen iğne doku içerisinde girilir, doku içerisinde girdikten sonra iğnenin tabancasının düğmesine basılır. Bu sırada iğne içinden çıkan küçük bir bıçak fırlayarak doku içerisinden parça koparır.  Parça kesilerek özel patoloji sıvısı bulunan kaba yerleştirilir. Bu işlem kitlenin farklı bölgelerinden birkaç kez tekrarlanır. İşlem esnasında odada bulunan patolog alınan örneklerin yeterliliği konusunda bilgi verdikten sonra işlem sonlandırılır. İşlem ayaktan hastalara uygulanır. İşlem süresi 15 dakika ile 30 dakika arasında değişir.

Kalın iğne biyopsisi hakkında sık sorulan sorular 

Kalın iğne biyopsi türleri nelerdir?

Kalın iğne biyopsi türleri, farklı kalınlıkta iğnesi bulunan tabanca sistemli kalın iğneler, vakum biyopsileri ve kemik biyopsileri için kullanılan özel iğnelerdir.

Kalın iğne biyopsisi kimlere yapılabilir

Kalın iğne biyopsisi de tıpkı İnce iğne biyopsisi gibi şüpheli kitlesi bulunan ve ilgili doktorun önerdiği herkese yapılabilir. Herhangi bir yaş sınırlaması yoktur.

Kalın iğne biyopsisi hamilelere yapılabilir mi?

Hamile hastalarda yaklaşım, hamile olmayanlarla aynıdır. Şüpheli klinik ve radyolojik bulguların varlığında, doku tanısı kriterleri hamilelikten etkilenmez. Kalın iğne biyopsisi hamilelerde güvenli bir şekilde uygulanabilir.

Kalın iğne biyopsisi neden yapılır?

Çeşitli hastalıkların kesin tanısında ve tedavi sürecinin doğru yönetilebilmesi için yapılır.

Kalın iğne biyopsisi acıtır mı?

Kalın iğne biyopsisi sırasında ilgili bölge uyuşturularak yapıldığından acısız bir işlemdir. Hasta hafif rahatsızlık duyabilir.

Kalın iğne biyopsisi hangi organlara uygulanır?

Kalın iğne biyopsisi tiroid, bağırsak, mide, beyin ve kalp hariç hemen hemen tüm organ ve organdaki kitlelerin tedavisinde kullanılır.

Kalın iğne biyopsisi ne kadar sürer?

Kalın iğne (Tru-cut) işlem süresi 15 dakika ile 30 dakika arasında değişmektedir.

Kalın iğne biyopsisinin yan etkileri nelerdir?

Kalın iğne biyopsisi doğru uygulandığında yan etkileri yok denecek kadar azdır. Ciltte bazen iğne girişine bağlı geçici bir süreliğine morarmalar görülebilir. İşlem sonrası kısa süreli ağrı duyulabilir.

Kalın iğne biyopsisinin komplikasyonları var mıdır?

Deneyimli uygulayıcı tarafından görüntüleme eşliğinde uygulandığında komplikasyon oranı oldukça düşüktür. Nadir de olsa kanama, akciğer zarında hava kaçması gibi komplikasyonlar görülebilir. Ancak genellikle müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden geçmektedir.

Kalın iğne biyopsi işleminden önce ve sonra nelere dikkat edilmelidir?

Biyopsi öncesi hastanın kanama parametreleri tahlillerine bakılmalı, kan sulandırıcı kullanmamaya dikkat edilmelidir. Bunların dışında herhangi ön hazırlığa ihtiyaç duyulmaz. Sonrasında bir gün uygulama bölgesine su değdirmemeye dikkat edilmeli. Hasta ağrı veya rahatsızlık hisseder ise ağrı kesici kullanabilir. Ancak özellikle kan sulandırıcı etkisi olan aspirin almamaya dikkat etmelidir.

Kalın iğne biyopsisi kesin sonuç verir mi?

Kalın iğne biyopsisi %95 doğruluk oranına sahip, güvenilir bir yöntemdir.

Kalın iğne biyopsisinde anestezi uygulanır mı?

Kalın iğne biyopsisinde lokal anestezi uygulanır.

Kalın iğne uygulamasında yaş sınırı var mıdır?

Kalın iğne uygulamasında herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Kalın iğne aspirasyon sitolojisi ne demek?

Kalın iğne aspirasyon sitolojisi, doku dışında hücre veya sıvı çekme işlemine denilmektedir.

Kalın iğne ile ince iğne aspirasyon biyopsisi arasındaki fark nedir?

İnce iğne ile sadece sıvı veya hücre alınabiliyorken, kalın iğne biyopsisinde bütün bir doku parçası alınabiliyor. Bu nedenle, kalın iğne biyopsisinin tanı değeri ve doğruluk oranı ince iğneye göre daha yüksektir. Kalın iğne biyopsisi sonrası örneğin yetersiz gelme ihtimali ince iğneye göre çok daha düşüktür. Ancak kalın iğnede kanama riski ince iğneye göre daha fazladır. Ancak bu oran % 1 civarındadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 12 Ocak 2023

Yayınlanma Tarihi: 15 Ocak 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al