Yükleniyor

Tilt Table Testi nedir?

Tilt Table Testi nedir?

Tilt Table Testi ile hastanın bayılma sebebinin kalp, tansiyon kaynaklı mı yoksa farklı bir nedenden mi olduğunu teşhis edilir.

medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Bayılmaların neden kaynaklandığı konusunun aydınlanabilmesi için kardiyoloji uzmanlarının kullandığı bir yöntem de Tilt Table Testi. Memorial Sağlık Grubu Kardiyoloji Bölümü Uzmanları, ortalama 45 dakika süren test sonucunda hastanın bayılma sebebinin kalp, tansiyon kaynaklı mı yoksa farklı bir nedenden mi olduğunu teşhis eden Tilt Table Testi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Tilt Table Testi nedir?

Uzun süre ayakta hareketsiz kalma veya uzun süre oturduktan sonra ani kalkışlarda kan basıncında ve/veya kalp hızında ani düşme ile oluşan bayılmaların (senkop) tanısında uygulanan bir testtir. Bayılmaların ayırıcı tanısında kullanılır. Tilt table testi, merkezi sinir sistemimizde yer alan kan basıncı ve kalp atışlarının üzerinde kontrol gücüne sahip merkezdeki artı veya eksi kuvvetlerin arasındaki dengesizliği ortaya çıkartır.

Tilt Table Testi (Eğik masa testi) hangi hastalıklarda kullanılır?

Tilt Table Testi sonucunda kan basıncında ciddi düşme, nabızda ani azalma ya da tansiyon ve nabızda birlikte düşme izlenebilmektedir. Bu şekilde bayılmanın sebebi dolaşım sistemini kontrol eden merkezdeki aşırı duyarlılık ya da dengesizlik midir ya da sinir sisteminden kaynaklı olup olmadığı belirlenmektedir. Daha kısa tabirle neden bayılma gerçekleştiğini ortaya koyar. Tilt Table Testi ile kişinin bayılmasının nedeni ortaya konulmakta, hayatı tehdit eden bir durum olup olmadığı belirlenmekte ve basit önlemlerle bayılmasının engellenebileceği net bir şekilde söylenebilmektedir. Vücudun tilt table testine verdiği cevaba göre tedavi planı da şekillenmektedir. Bazen sadece su ve tuz tüketiminin arttırılması ile bazen de ilaç tedavisi ya da özel hareket egzersizleri ile bayılma ataklarının engellenebilmesi mümkün olabilmektedir.

Tilt Table Testi nasıl yapılır?

Testi eğitimli bir hemşire, teknisyen ve kardiyoloji doktoru tarafından yapılır. Eğik masa testinde; kişi güvenli, yatak şeklinde bir platforma sabitlenir. 10 dakika yatar konumda kalınmasının ardından 60-70 derece açı ile ayakları üstünde dikeye yakın pozisyona getirilir ve bir süre tutulur. Eğer nabız ya da tansiyonda anlamlı bir değişiklik olmuyorsa, dilaltı nitrogliserin uygulanması ile damarlar genişletilir, bacaklarda kan göllenmesi oluşur ve vücudun olduğundan daha uzun süre ayakta kaldığını algılaması sağlanır. Bir süre daha bu açıda kalındıktan sonra ve vücudun tepkisi gözlenir.

Tilt Table Testi hakkında sık sorulan sorular 

Tilt Table Testi’nde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tilt table testinin uygulanacağı yer herhangi bir acil bir durumda her türlü tıbbi müdahalenin yapılacağı bir ortam olmalıdır. Test sırasında hastanın bayılması söz konusu olduğu için, hasta masaya kemer ve kayışlarla bağlanmaktadır. Böylece bayılma gerçekleşince hastanın düşüp bir yerini yaralaması engellenmektedir.

Tilt Table Testi ne kadar sürer?

Tilt Table Testi ortalama olarak 45 dakika sürmektedir.

Tilt Table Testi öncesinde yapılması gerekenler nedir?

Testi yaptıracak hastanın uygulama öncesinde 2-3 saatlik açlık süresini geçirmesi gerekmektedir.

Tilt Table Testi ağrılı mıdır?

Test sırasında olası acil durumlar için hastaya bir damar yolu açılmaktadır. Damar yolu açılırken kısa süreli bir acı hissedilebilir. Eğer test sırasında kan basıncında ya da nabız sayısında ciddi düşüş olursa test sonlandırılır.

Tilt Table Testi güvenli midir?

Tilt Table Testi güvenlidir ve senkop tanısında kullanılmaktadır. Hasta test sırasında sürekli olarak monitör altında izlenmektedir.

Tilt Table Testi’nin riski var mıdır?

Çok nadir olarak kalp hızı ve kan basıncını artırmak için ilaç kullanılabilir. Bu gibi acil durumlar için damar yolu test öncesinde açılmaktadır.

Tilt Table Testi sonucu nasıl yorumlanır?

Eğer Tilt Table Testi sırasında bayılma olursa sonuç pozitiftir. Testi yapan doktor Tilt Table Test Sonucu yorumunu sizinle paylaşacaktır, tedavileri de detaylı şekilde anlatacaktır. Eğer test sırasında bayılma olmazsa, baygınlık nedeni başka yöntemlerle araştırılacaktır.

Tilt Table Testi gerekli midir?

Tilt Table testi vazovagal senkopların nedeninin ortaya çıkarılmasında yapılan önemli bir tanı yöntemidir. Test sonucunun dikkatli analiz edilmesiyle hem doğru tanı konulur hem de uygun tedavi gerçekleştirilir. Bu nedenle Tilt Table Testi gerekli bir testtir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 3 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al