Yükleniyor

Trans Özofageal Ekokardiyografi (TEE) nedir? Hangi hastalıklarda uygulanır?

Trans Özofageal Ekokardiyografi (TEE) nedir? Hangi hastalıklarda uygulanır?

TEE ölçümü hastanın göğüs yapısı yeterli kalitede ekokardiyografik görüntü vermediğinde ya da kalp içi oluşumları daha yakından görerek değerlendirme gerektiğinde başvurulan bir yöntemdir.

medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Yemek borusu kullanılarak yapılan kalp ekosu anlamına da gelen TEE, özellikle kalple ilgili yeterli görüntü alınamadığında uygulanan bir tanı yöntemidir. Endoskopik bir yöntem olan TEE ile teşhis ve tedavi yolu kolaylaşır. Memorial Sağlık Grubu Kardiyoloji Bölümü Uzmanları TEE hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Trans Özofageal Ekokardiyografi (TEE) nedir?

TEE ölçümü hastanın göğüs yapısı (akciğer hastalığı, deforme vs nedenlerle) yeterli kalitede ekokardiyografik görüntü vermediğinde ya da kalp içi oluşumları daha yakından görerek değerlendirme gerektiğinde başvurulan bir yöntemdir. Pek çok kişinin internette “TEE ne demek” sorusuyla aradığı, Trans Özofageal Ekokardiyografi endoskopik bir incelemedir. TEE, kalp ultrasonu, kalp endoskopisi olarak da bilinmektedir. Ağız yolundan yemek borusuna indirilen ince bir tüp (probe) ile kalbin arka komşuluğuna erişilir ve çok net, ayrıntılı görüntü alınır. 1980’li yıllarda ilk başlarda fazla gelişkin olmayan cihazlar kullanılmakta iken; yıllar içerisinde gelişen teknolojinin de yardımı ile bu inceleme şekline ait cihaz, klinik ihtiyaçlara cevap verebilen en gelişmiş teknolojiler ile donatılmış olarak bugün bizlerin hizmetine sunulmuştur. Bu teknik bize kalbin üzerinden kalp içi yapıların daha mükemmel görüntülerini sunmakta, bu mükemmel görüntüler ışığında teşhis ve tedavi de mükemmelleşmektedir. Bugün kullanılan teknolojinin eriştiği noktada, bu cihaz yardımı ile kalp ve göğüs boşluğu içerisinde kalbe komşu yapılar çok daha detaylı olarak incelenebilmekte, yoğun bakım hastaları, kritik hastalar kalp hastalıkları açısından çok detaylı incelenebilmekte, daha güvenilir görüntüler sonucunda da tedavi yönlendirilebilmektedir. TEE, transtorasik ekokardiyografi ile karıştırılabilmektedir. Transtorasik ekokardiyografi, yüzeyel yani ultrasonlu ekokardiyografidir. Trans Özofageal Ekokardiyografi gibi bir hazırlık süreci içermez.

Trans Özofageal Ekokardiyografi yani TEE hangi hastalıklarda uygulanır?

Kalpte pıhtı ya da enfeksiyon araştırması, protez kapak fonksiyonlarının değerlendirilmesi, ana atardamar yani aort yırtılmalarının teşhisi, kalp deliklerinin incelenmesi, kalp kapağı yetersizliğinin durumunun belirlenmesi, kalp kapak ameliyatlarının ya da kalp delikleri için uygulanan cerrahilerin başarılarının değerlendirilmesi amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca doğumsal kalp hastalıklarının teşhis ve tedavi takibinde de kullanılmaktadır. TEE kalp için faydalı bir tetkik yöntemidir.

Trans Özofageal Ekokardiyografi nasıl yapılır ve uygulanır?

Kalp ekokardiyografi yöntemleri arasında yer alan Trans Özofegeal Ekokardiyografi yani TEE, yemek borusuna yerleştirilen, ucunda ince bir ultrason probu bulunan bir tüp aracılığıyla yapılmaktadır. Yemek borusu kalbin arkasından geçtiği için bu yöntemle kalp ve etrafındaki damarlar, TTE ‘ye göre daha yakından ve net görüntülenebilir. İşlem başında boğazı uyuşturmak için anestezi spreyi sıkılmaktadır. Doktor, bu tüpün nasıl yutulacağına dair bir bilgilendirme yapacaktır. TEE testi sırasında da normal Ekokardiyografide olduğu gibi hasta sol yanına yatırılmaktadır. İşlemden önce hastanın göğsüne 3 adet elektrot takılmaktadır. Tüm bunlar yapıldıktan sonra hastanın ağzına dişleriyle sıkması için bir ağızlık verilecektir ve tüp bu ağızlık arasından içeriye salınacaktır. Doktor, bu tüpü çok nazik bir biçimde yemek borusundan aşağıya doğru ilerletecektir. Tüp boğazdan ilerlerken öğürme, bulantı gibi hislerin oluşması çok normaldir. Yani TEE de mide hortum salma olarak da bilinen mide endoskopisi gibi bir işlemdir. İşlem sırasında kalp ritmi, kan basıncı, solunum, kandaki oksijen miktarı monitörden izlenirken; çekilen kalp görüntüleri bir videoya kaydedilip, kalp resimleri kağıt olarak dökülür. İşlem bitiminde işlemi yapan kardiyoloji doktoru hastayı işlemle ilgili ve sonuçlarla ilgili olarak bilgilendirir.  

TEE hakkında sık sorulan sorular 

TEE ne demek? TEE tetkiki ne kadar sürmektedir?

Normal bir kalp ultrasonuyla kalp ayrıntılı görüntülenmezse Trans Özofageal Ekokardiyografi yani TEE uygulanır. Ağızdan, yemek borusuna ilerlenen bir tüple tetkik yapıldığı için endoskopiye benzer. İşlem öncesi hazırlık ile birlikte TEE tetkiki toplam 30 dakika sürmektedir. TEE işlemine hastayı bir hemşire hazırlamaktadır.

TEE tetkiki için ön hazırlık yapılmalı mı?

Evet, TEE tetkiki bir ön hazırlık gerekmektedir. İşleme gelirken 6 saatlik açlık süresi olmalıdır. Eğer ilaç kullanılıyorsa bu ilaçlar için doktora danışmanız gerekmektedir. İşleme gelmeden önce ağızda bir protez mevcutsa çıkarılmalıdır. Eğer işlemi yaptıracak hasta yutma güçlüğü çeken ya da yemek borusuyla ilgili sorun yaşıyorsa, böyle bir hastalığı varsa, alerji, astım gibi hastalıklara sahipse, mide ile ilgili bir hastalık ya da bir ameliyat geçmişi bulunuyorsa işlemi yapacak doktor bu konuda mutlaka bilgilendirilmelidir. Ayrıca tetkik için hastaneye gelmeden önce mutlaka yapılmış olan tetkikler ve kullanılan ilaçlar hastanın yanında bulunmalıdır. Bu tetkikler ve ilaçlar işlemi yapacak doktorla mutlaka paylaşılmalıdır. Hastaya işlem öncesinde damar yolu açılmaktadır. Bu damar yolu vasıtasıyla hastaya sakinleştirici ve mide bulantısını önleyecek ilaç verilmektedir.

TEE tetkiki sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Hastanın işlemden iki saat sonraya kadar yemek yememesi gerekmektedir. İşlem sonrası uyku ve sersemlik hali devam edebilir. Bu nedenle tetkiki yaptıran hastanın birkaç saat kadar araç kullanmaması doğru olacaktır.

TEE sonrası boğaz ağrısı olur mu?

İşlem sonrasında boğaz ağrısı, yutkunurken ağrı ve zorluk bulunabilir ve bu bulgular 1-2 gün içerisinde kendiliğinden kaybolur.

TEE Raporu kaç dakikada hastanın elinde olur?

TEE raporu işlem bitiminden itibaren 2 saat sonra hastanın elinde olur. İşlemin videosu ve sonuçları işlemin yapıldığı bölümün hasta danışmanları tarafından hastaya verilir.

Kalp ultrasonu nedir? TEE ile kalp ultrasonu aynı şey midir?

Halk arasında TEE Eko olarak da internette aranan Trans Özofageal Ekokardiyografi bir kalp ultrasonu değildir. Kalp ultrasonu olarak bilinen tetkik normal ekokardiyografidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 9 Ağustos 2022

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al