Yükleniyor

Üre nefes testi nedir? Hangi hastalıkların tedavisi için kullanılır?

Üre nefes testi nedir? Hangi hastalıkların tedavisi için kullanılır?

Üre nefes testi, en yaygın enfeksiyonlarından biri olan helicobacter pylorinin tespit edilmesinde kullanılır.

medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Dünyanın en yaygın enfeksiyonlarından biri olan helicobacter pylori, mide ile oniki parmak bağırsağında birikerek iltihap, ülsere ve bazı hastalarda tedavi edilmediği takdirde kansere kadar yol açabiliyor. Bu durumun tespit edilmesi ise hayati önem taşıyor. Üre nefes testi bu olumsuz tabloların önlenmesi için başarılı bir yöntem olarak öne çıkıyor.

İçindekiler

Üre nefes testi nedir?

Üre nefes testi, aktif helikobakter pilori enfeksiyonunun tespit edilmesinde kullanılan pratik ve güvenilir bir testtir. Helikobakter pilori, insanlarda mide veya onikiparmak bağırsağı (ince bağırsağın ilk kısmı) mukozasına yerleşerek çoğalır. Bakterinin atıkları ve enfekte kişinin savunma sisteminin oluşturduğu tepkimelerle gastritten deuonum ve mide ülserine, mide kanserinden mide lenfomasına kadar değişen geniş bir yelpazede mide hastalıklarına neden olur. Helikobakter pilori, onikiparmak bağırsağı ülserlerinin yüzde 90’ında, mide ülserlerinin yüzde 70’inde belirlenmiştir. Helikobakter pilori tanısını doğru koyabilmek, ülser tedavisinde ilk basamaktır. Ayrıca daha ciddi sindirim sistemi problemlerinin önüne geçilmesini de sağlar.

Üre nefes testi hangi hastalıkların tanısı için yapılır?

Üre nefes testi aktif helikobakter pilori enfeksiyonunun tespit edilmesinde kullanılan bir testtir.

Üre nefes testi nasıl yapılır?

Önceden randevu alınması uygundur. Test süresi yaklaşık 40 dakikadır. Hasta, bu süre boyunca verilen sıvıların dışında sigara ve su da dahil olmak üzere ağızdan hiçbir şey almaz. Test, deneyimli laboratuvar personeli eşliğinde yürütülür.

  • Hasta derin bir nefes aldıktan sonra isminin kayıtlı olduğu beyaz tüpe, yardımcı bir ağızlık ile bazal nefes örneği doldurur.
  • Hasta, içinde işaretli üre bulunan bir miktar suyu hiç aralık vermeden içer. Bu esnada yutmadan önce, ağız bu suyla çalkalanmamalıdır.
  • Hasta, geçen 30 dakikalık sürenin sonunda derin bir nefes alarak isminin kayıtlı olduğu mavi tüpe tüm nefesini boşaltır.
  • Hasta, test sonrasında normal yaşamına dönebilir. Doktorunun farklı bir önerisi yoksa, her zamanki diyet ve ilaç tedavisine devam edebilir.
  • Testin tekrarı gerekiyorsa, en erken bir gün sonra yapılır.

Üre nefes testine yönelik sık sorulan sorular 

Alerji üre nefes testinde önemli mi?

Doktor tarafından herhangi bir tedaviye karşı alerjik olduğu bildirilmiş hastalar veya fenilketonürik olanlar bu bilgiyi testten önce vermelidir.

Üre nefes testi ön hazırlık gerektirir mi?

En az 6 saatlik açlık ve hastanın 1 saat öncesine kadar sigara veya su içmemiş olması gerekmektedir. Testin doğru sonuç verebilmesi için son iki hafta içinde antibiyotik, mide ilacı (proton pompa baskılayıcıları, bizmut preparatları) kullanılmamış olunmalı ve tedavinin takibi amacıyla test uygulanacaksa, tedavi bitiminden 6 hafta sonra yapılmalıdır.

Üre nefes testi sonucu ne zaman çıkar?

Üre nefes testi raporları, 2 gün sonra alınabilir.

Üre nefes testi sonucuna göre nasıl bir değerlendirme yapılır?

Bazal (0. dakika) ve 30. dakikalarda okunan değerlerin farkı alınır ve bu değer referans değerin altında ise negatif (helikobakter pilori enfeksiyonu yok), üstünde ise pozitif (helikobakter pilori enfeksiyonu var) şeklinde yorumlanır. Eğer test sonucuna göre helikobakter pilori enfeksiyonu varsa bu, antibiyotik ile tedavi edilebilir. Antibiyotik tedavisinden 6 hafta sonra doktor, enfeksiyonun tümüyle sonlandığından emin olabilmek için testin tekrarını isteyebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 21 Mayıs 2021

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al