Yükleniyor

Cybernicx Rehabilitasyon

Cybernicx Rehabilitasyon

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Cybernicx Rehabilitasyon; nörolojik, pediatrik (çocuk), ortopedik, geriatrik ( ileri yaş) ve spor rehabilitasyonlarında kullanılan gelişmiş teknolojiye sahip cihazların bir araya getirilerek kombinasyonunun sağlanmasıyla oluşan bir yaklaşımdır. İnme, Multiple Skleroz (MS), Parkinson, omurilik yaralanmaları, ortopedik problemler ve Serebral palsi gibi farklı hastalıklarda kişinin fonksiyonlarını artırmak, günlük yaşam aktivitelerini iyileştirmek için hızlı ve etkili sonuçlar sağlamayı hedeflemektedir. Fiziki travmalar ya da ameliyat sonrası rehabilitasyona ihtiyacı olan hastalar, sporcular, performansını artırmak isteyen sağlıklı kişiler de Cybernicx rehabilitasyondan faydalanabilmektedir. Cybernicx rehabilitasyon çocuk hastalarda da başarı ile uygulanmaktadır. Kişiye özel planlama ve haritalama ile hastanın ihtiyaçları doğrultusunda en uygun tedavi yöntemleri ve olanaklarının birleşimi olan bu rehabilitasyonun temelinde; Cyberdyne, TecnoBody, Mollii Suit, Focus Calm gibi teknolojiler bulunmaktadır. 

İçindekiler

Cyberdyne (HAL Lower Limb, Single Joint, Lumbar)

Cybernicx rehabilitasyon uygulamalarının giyilebilir robot teknolojisi ile gerçekleştirildiği bir tedavi modelidir. Felç, omurilik yaralanması, Serebrovasküler hastalık (CVD) sonrası felç, Serebral Palsi (SP), Omurilik yaralanması, Parkinson, MS vb. nörolojik hastalıklar, ortopedik yaralanmalar, sporcu yaralanmaları ile koruyucu rehabilitasyon gibi durumlarda kullanılmaktadır.

Hibrit Assistif Limb (HAL) adı verilen, alt ekstremiteye giyilebilen modeli ile birlikte, single joint adı verilen tek eklem ve lumbar adı verilen bel tipi modelleri de bulunmaktadır. Ayrıca çocuklara özel tipleri de kullanılmaktadır. Cyberdyne Japonya'nın TUBITAK'ı olarak adlandırılan Riken ve onun Üniversitesi olan Tsukaba Üniversitesi tarafından geliştirilen, Japon İnovasyon Bakanlığı tarafından 21.yüzyılın icadı ödülünü almaya hak kazanmış dünyanın ilk niyete dayalı çalışan cyborg robotu ile yapılan tedavi modelidir.

HAL, deri üzerinde oluşan zayıf biyoelektrik sinyali ilgili kaslara yapıştırılan elektrotlar ve kablo yardımıyla algılayan ve bu elektrik sinyale tork yani dönme kuvveti oluşturan cyborg tipi dış-iskelettir. Kas ve beyin arasındaki iletişimi sağladığı için kişinin hareketi yapma becerisini artırmaktadır ve sinir iletiminin kalıcı olarak iyileşmesi desteklenmektedir.

Cyborg ifadesi kullanılmasının sebebi kullanıcının kendi ürettiği elektrik sinyali baz alınarak dış-iskeletin kontrol edilmesidir. Yani kişinin biyolojik sistemi ile makine arasındaki etkileşim kontrol mekanizmasının esas faktörüdür. HAL’in çalışma prensibi 5 aşamada değerlendirilir.

  1. Düşünce: Yürümeyi ya da hareket etmeyi düşündüğümüzde beyin ilgili kaslara sinirler aracılığıyla BES (Bio-elektrik-sinyal) dediğimiz elektriksel akım gönderir. 
  2. Gönderim: Sağlıklı kişilerde bu elektriksel sinyal hareketi açığa çıkaracak düzeydedir. Belirli rahatsızlıklar ve hastalıklarda bu girişim hareket açığa çıkarmaya veya doğru bir şekilde hareketi gerçekleştirmeye yeterli olmayabilir.
  3. Okuma: HAL, BES dediğimiz bu sinyaller çok zayıf olsalar da yüzeyel elektrotlar sayesinde algılayabilir. Algoritması sayesinde yapılmak istenen hareketi tahmin edebilir.
  4. Hareket: Algılanan sinyaller baz alınarak istenen hareket planı ile ilgili ayarlamalar yapılır.
  5. Geribildirim: Hareket gerçekleştirilince uzuvdan beyne hareketin yapıldığı ile ilgili çıkan nöronlar aracılığıyla geri sinyal yollar. HAL’in, doğru hareketin yapılmasını ve doğru geribildirim gönderilmesini sağladığı bu döngüye interaktif biofeedback (iBF) adı verilmektedir.

Cyberdyne Hal Tedavisinin Avantajları

Rehabilitasyon süresince, düzenli tekrarlama hastaların hareket kalıplarını yeniden kazanmalarına yardımcı olduğundan, motor fonksiyonları (yürüme, hareket kabiliyeti, üst ve alt ekstremite ayırım yeteneği) geliştirir. Günlük yaşamda kazandıkları hareketliliği aktif olarak kullanmaya devam eden hastalar, nöromüsküler geribildirim tedavisinin sonunda kaydettikleri ilerlemeyi koruyacaklardır. Etkilerin ortaya çıkması için geçen süre hastalar arasında değişebilir. Tedavi bazı hastalarda kısa sürerken, bazı hastalarda uzun bir zaman da olabilir.

Cybernicx rehabilitasyon için merkezimize başvuran hastamızın ilk olarak göz muayenesi, solunum fonksiyon testi ve fMRI ile değerlendirmesi detaylı şekilde yapılmaktadır. Kişinin demografik verileri alınmaktadır ve sonrasında fNIRS ve yüzeyel EMG çekimi ve ayrıca pedobarografi (ayak plantar basınç) değerlendirmesi yapılmaktadır. Son olarak da hastamızın TecnoBody cihazları ile sağlık test indeksleri, yürüme analizi, hareket açıklıkları, denge çeviklik vb. testleri yapılmakta, Cyberdyne ile bio-elektrik-sinyalleri (BES) değerleri alınmaktadır. Kişiye ayrıca hastalığına göre oluşturulan Cybernicx skalası ile testler uygulanmaktadır. Bu değerlendirme iki ayda bir yapılmakta ve önceki değerler ile karşılaştırılmaktadır. Bu değerlendirmeler ile tedavi öncesi bakılan beyindeki oksijenlenme ve aktivasyon durumunun rehabilitasyon sonrası arttığı ortaya konulabilmektedir.

TECNOBODY

TecnoBody; ortopedik, nörolojik, kardiyovasküler rehabilitasyon, spor yaralanmaları, postür düzeltme gibi birçok alan için uygundur. Sensör teknolojisi, kişiselleştirilmiş egzersiz programları ve gerçek zamanlı geribildirim gibi özelliklerle çalışır. Görsel ve işitsel geri bildirimlerle egzersizleri objektif olarak değerlendirir ve kişiselleştirilmiş programlar oluşturur. Kişiye belirli parametrelerde feedback sağlayarak hem değerlendirme hem de egzersiz eğitimi için kullanılmaktadır. Hedefe yönelik rehabilitasyon, iyileşme sürecini hızlandırma, kas kuvvetini artırma, esneklik ve denge geliştirme gibi avantajlar sağlar.

TecnoBody, sayesinde hastaların değerlendirilmesi sonrasında, kişiye ve hastalığına özgün egzersizler tasarlanarak daha efektif ve etkileşimli terapi imkanı sunulmaktadır.

TecnoBody D-WALL

Kişinin fiziksel fonksiyonlarını ve sonrasında denge, çeviklik ve kuvvet gibi parametrelerini ölçebilen bir cihazdır. Sonrasında bireye özel egzersiz oluşturma imkanı sağlamakla birlikte, son zamanlarda gelişen exergame (sanal gerçeklik oyunları) ile terapideki etkileşimi üst düzeye çıkarmaktadır.

TecnoBody Walker View

Walker View sayesinde, kişilerin hastalıklarına özel yürüme analizi yapılmaktadır. Daha sonrasında bireyin ihtiyaçlarına göre yürüme rehabilitasyonuna geçilmektedir. Yürüme rehabilitasyonunda kişiye verilen biofeedbackler sayesinde terapi sırasında katılımı üst düzeye çıkartılmaktadır. Sporculara ise yapılan koşu analizi ve alanlarına özel testler sayesinde spor performansını artırmaya yönelik egzersiz terapileri planlanarak, uygulama ve yürütme yapılmaktadır. Bu sayede bütüncül yaklaşımlarla en üst düzey verim alınması hedeflenmektedir.

TecnoBody Avantajları

TecnoBody cihazları binlerce kişiden alınmış standartlara uygun verilerden oluşan bir algoritmaya sahiptir. Bu algoritma sayesinde objektif ve matematiksel veriler sunmaktadır. TecnoBody, 3D kamera ve kuvvet plaklarını birleştirmiştir. Yüzlerce objektif ve matematiksel veri sunmakta ve bu veriler sayesinde bireye özgü doğru ölçüm yapılabilmektedir.

TecnoBody cyber rehabilitasyonda öne çıkan teknolojilerden biridir. İyileşme süresi kişiye özeldir ve kişinin sağlık durumu, rehabilitasyon ihtiyacı ve cihazın sağladığı kişiselleştirilmiş programlar gibi faktörlere bağlıdır.

EXOPULSE MOLLİİ SUİT: Sinir Sistemini Hedef Alan Nörostimülasyon Kıyafeti

Mollii Suit, sinir sistemini hedef alarak tüm vücudu saran, kişiye özel tasarlanıp hazırlanan bir nörostimülasyon kıyafetidir. Özellikle, MS, Serebral Palsi, inme sonrası rehabilitasyon gibi durumlarında hareket kabiliyetini artırmak ve yaşam kalitesini iyileştirmek için kullanılabilir. Kıyafet, çeşitli nörolojik sorunları olan bireylerin özellikle kas aktivasyonunu arttırmak, hareket aralığını genişletmek ve ağrıyı azaltmak gibi terapötik ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Toplamda 58 adet elektrot içerir. Bu elektrotlar, vücudun çeşitli bölgelerine yerleştirilir ve sinir sistemi üzerindeki etkisini maksimize etmek için stratejik olarak konumlandırılır. Dinlenme veya hafif aktivite sırasında kullanımı önerilir ve günlük kullanım için bir saatlik süre tavsiye edilir. Faydaları şöyle sıralanabilir:

Hareket aralığını arttırma: Mollii Suit, sinir sistemi üzerindeki nörostimülasyon etkisiyle kasların daha etkin çalışmasını sağlayarak hareket aralığını artırır. Bu, kişinin günlük aktivitelerini daha rahat ve verimli bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olur.

Ağrıyı azaltma: Elektrik akımının kaslara uygulanmasıyla, Mollii Suit ağrı hissini azaltabilir. Özellikle kas spazmlarından kaynaklanan ağrıları hafifletmede etkili olabilir. Bu da kullanıcının yaşam kalitesini artırabilir ve günlük aktivitelerini daha konforlu hale getirebilir.

Kas aktivasyonunu arttırma: Elektrotlar aracılığıyla kaslara uygulanan elektriksel uyarım, kas aktivasyonunu arttırarak kas gücünü ve dayanıklılığını geliştirebilir. Bu özellik, fiziksel rehabilitasyon süreçlerinde veya kas gücünü arttırmak isteyen sporcuların antrenmanlarında kullanılabilir. Spastisitede de etkili bir tedavi yöntemidir.

Bu sayede Cybernicx rehabilitasyon ile kişilerin gün içindeki bağımsızlığı arttırılabilmektedir.

FOCUS CALM

FocusCalm, giyilebilir bir kafa bandı aracılığıyla kişinin zihinsel durumunu gerçek zamanlı olarak ölçerek odaklanma ve sakinleşme becerilerini geliştirmeyi amaçlar. Teknoloji, kişinin bir görevi yerine getirirken dikkatini ne zaman ve nasıl kaybettiğini belirleyebilir. Bireylerin güçlü ve zayıf yönlerini belirleyerek, bir kişinin daha üretken olmasına yardımcı olmak için bireysel olarak hazırlanmış bir plan oluşturabilir. Bu teknolojinin yardımıyla, birinin endişe, beceri eksikliği veya sadece dikkatsizlik nedeniyle hata yapıp yapmadığını ölçülebilir. FocusCalm, Cybernicx rehabilitasyonunda odaklanmayı neurofeedback yoluyla artırarak rehabilitasyonun etkinliğini artırır. Burada, terapi sırasında kişinin odaklanması anlık olarak gözlemlenip, kişiye özel planlama yapılarak terapiden en iyi verimi alınması hedeflenmektedir.

Neurofeedback Nedir?

Neurofeedback ayrıca EEG biofeedback veya nöroterapi olarak da adlandırılır. Beynin beyin ağlarını değiştirme ve yeniden şekillendirme yeteneğini kullanır. Neurofeedback eğitimi, dikkati keskinleştirmek, stresi azaltmak, ruh halini iyileştirmek, öğrenme ve davranış kontrolünü geliştirmek için kullanılabilir. Kişi diğer tüm becerileri öğrenebildiği gibi beyin aktivitesini değiştirmeyi geri bildirim ve uygulama yoluyla öğrenmektedir. Neurofeedback ile beynin etkinliğindeki değişiklikler hakkında anında geri bildirim almaktadır. Her yarım saniyede bir, beyin aktivitesi ve hedefi karşılaştırmalı olarak değerlendirilir. Ardından, kişi hedefine yaklaşmak için beyin aktivitesini nasıl etkileyeceğini öğrenebilir ve uygulayabilir.

EPİDURAL STIMÜLASYON

Epidural stimülasyon tüm omurilik yaralanmalarında hasar görmüş sinirleri elektrik akımıyla uyaran sinirlerden beyne giden sinyalleri güçlendiren, kısıtlı hareketleri ve kaybolan fonksiyonları geri kazandıran FDA onaylı bir uygulamadır.

Omuriliğin elektrik stimülasyonu ile uyarılmasını hedefleyen implant olarak da tanımlanır. Kişiye özel haritalandırma yapılarak tedavi gerçekleştirilir. Kişiye özel haritalandırma sayesinde motor (yürüme, bağımsız hareket vb.), duyu (his, ağrı azalması vb.) ve otonom (bağırsak - mesane semptomu vb.) fonksiyonlarını artırmakla birlikte, anormal kas tonusu olan spastisite ve ağrıyı da azaltmaktadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 15 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 29 Şubat 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al