Yükleniyor

Protez Tedavisinde Ağız İçi Tarayıcılar İle Dijital Ölçü Alımı

Protez Tedavisinde Ağız İçi Tarayıcılar İle Dijital Ölçü Alımı

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Ağız içi tarayıcılar diş protezi tedavisinde özellikle ölçü aşamasında kullanılmaktadır. Memorial Bahçelievler Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Uz. Dr. Esma Sönmez (Protez Uzmanı), ağız içi tarayıcılar ve bilgisayar destekli tasarım hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Ağız İçi Tarayıcı Nedir ve Diş Hekimliğinin Hangi Süreçlerinde Kullanılmaktadır?

Diş tedavilerinde ağız yapısının ölçüsünü alabilmek için ağız içi tarayıcılar kullanılmaktadır. Protetik tedavilerde ve şeffaf plaklarla yapılan ortodontik tedavilerde uygulanmaktadır.

Diş protezi takılacak hastalar için laboratuvar ortamında protez üretimi yaptırıldığında (kuron, köprü, lamina veya implant üstü protezler) ya da ortodontik tedavilerde şeffaf plaklardan yararlanıldığında dişlerin ve çeneler arası ilişkilerin üretime aktarılması gerekir. 

Dijital ölçüde ağız içi tarayıcıyla dişler ve çeneler üç boyutlu şekilde, ağız içine yerleştirilen gelişmiş bir kamera vasıtasıyla direk bilgisayar ortamına aktarılır. Ölçü alındığı anda online olarak, fiziksel materyaller olmadan laboratuvarda tasarıma başlanabilmektedir.

CAD CAM teknolojisi CAD (Computer Aided Design) bilgisayar destekli tasarım ve CAM (Computer Aided Manufacturing) ise bilgisayar destekli üretim tanımlamalarının birleşimi anlamına gelmektedir. Yani alınan 3 boyutlu dijital taramadan sonra bilgisayar ortamında protezlerin tasarlanması ve üretilmesi anlamına gelmektedir.

Ağız İçi Tarayıcının Uygulama Alanları Nelerdir?

Hastaya yapay materyal takılacak olan tüm işlemlerde kullanılmaktadır. Örneğin; tek diş kaplama, lamine, implant üstü köprü kısaca protezle ilgili her alanda kullanılabilmektedir. Ek olarak şeffaf plaklarla yapılan ortodontik tedaviler de kullanılmaktadır.

Diş Hekimliğindeki Bu Dijital Akışın Avantajları Nelerdir?

  • Ağız içi tarayıcılarla ise tüm ölçümler hiçbir değişikliğe uğramadan yansıtılmaktadır.
  • Diş materyalleri kısa sürede hazırlanabilmektedir.
  • Tarayıcılarda ise temas olmadığı için mide bulantısı refleksleri ortadan kalkmaktadır.

Ağız İçi Tarayıcılar Nasıl Kullanılır?

Örneğin lamina (yaprak porselen) yapılacak bir hastada önce ağız içi uyuşturulur, işleme uygun hale getirilir. Dişte yer hazırlığı yapılır. Sonrasında ölçü aşamasında kamera ile ağız içi taranarak laboratuvara gönderilir. Laboratuvarda üretilen yaprak porselen, kuron ya da köprüler kısa sürede hastaya uygulanmak üzere kliniğe gönderilir.

Ağız İçi Tarayıcılar Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ağız içi tarayıcıların zararları var mı?

Bu ağız içi tarayıcıların yan etki ya da zararı bildirilmemiştir.

Diş hekimliğinde dijital ölçü nasıl alınır?

Özel bir kamera ile ağız içinden dakikalar içinde ölçü alınmakta ve alınan görüntülerden bilgisayar ortamında sanal bir model oluşturulmaktadır. Bu sanal model üzerinde bilgisayar programı ile dişin tasarımı yapılmaktadır.

Güncelleme Tarihi : 6 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 16 Eylül 2022

Protez Tedavisinde Ağız İçi Tarayıcılar İle Dijital Ölçü Alımı Teknolojisi Bulunan Hastanelerimiz

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al