Yükleniyor

Reye Sendromu Nedir?

Reye Sendromu Nedir?

Reye sendromu, günümüzde bir milyonda bir görülme sıklığı ile nadir görülen hastalıklar arasında yer alıyor. Bilinen en önemli nedeni ise üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında aspirin kullanımı olarak karşımıza çıkıyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (Pediatri) Bölümü Uzmanları, Reye sendromu hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Reye sendromu nedir?

Reye sendromu, karaciğer disfonkisyonu ile beyin ödemine bağlı nörolojik bulguların beraber görüldüğü nadir fakat ağır seyredebilen bir hastalıktır. Erişkinlerde dahi çok nadir görülebilmekle beraber en sık 4-12 yaşlar arasında çocukluk çağında görülür. 1980’li yıllarda üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında aspirin kullanımının sendroma neden olduğu saptandıktan sonra kullanımın kısıtlanmasıyla hastalığın görülme sıklığı giderek azalmıştır. Şu anda bildirilen sıklık bir milyonda bir vaka ile oldukça nadirdir.

Reye sendromu belirtileri nelerdir?

Reye sendromu farklı sistemleri tutabilmekle beraber en sık etkilenen organlar beyin ve karaciğerdir. Üst solunum yolu enfeksiyonundan 3-5 gün sonra ani başlayan şiddetli ve tekrarlayan kusmalar, , bilinç ve davranış değişiklikleri, nöbetler görülebilir ve hasta komaya girebilir. Karaciğerde büyüme ve yağlanma, karaciğer enzimlerinde ve amonyak düzeylerinde yükselme, sarılığın genelde eşlik etmediği karaciğer yetersizliği görülür. Ayrıca kalp ve böbrek yetmezliği de tabloya eşlik edebilmektedir.

Reye sendromu tanısı nasıl konulur?

Reye sendromunun tanısında özel bir test yoktur. Genelde iyi bir hastalık öyküsü ve klinik muayenenin ardından şüphe edildiği durumlarda kan ve idrar tahlilleri yapılmaktadır. Ek olarak, diğer ayırıcı tanılara yönelik aşağıdaki yöntemlerden de yararlanılabilir:
• Beyin BT veya MR görüntülemesi
• Lomber ponksiyon
• Karaciğer biyopsisi

Reye sendromu tedavisi nasıldır?

Reye sendromunun özel bir tedavisi bulunmamaktadır. Oluşan bulgulara yönelik destek tedavisi uygulanmaktadır ve hastalığın ağırlık durumuna göre yoğun bakım izlemi gerekebilmektedir.  Beyin ödemine bağlı artmış kafaiçi basınç ölümcül olabilen ciddi komplikasyonlardan biridir.

Reye sendromu hakkında sıkça sorulan sorular

Reye sendromu nedenleri nelerdir?

Bilinen en sık nedeni viral üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında, özellikle de influenza gribi ve suçiçeği hastalığı sırasında, aspirin kullanımıdır. Bunun dışında ise bildirilen spesifik bir neden bulunamamıştır. Altta yatan bazı doğumsal metabolik hastalıklarda Reye sendromuna yakalanma riski artmıştır veya Reye benzeri sendromlar görülebilmektedir.

Reye sendromundan korunmak için neler yapılmalıdır?

Reye sendromunun önlenmesi açısından yapılabilecek en önemli şey özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan çocuklarda aspirin kullanımından kaçınmaktır. Çeşitli hastalıklar nedeniyle düzenli aspirin kullanması gereken hastalarda ise, özellikle suçiçeği ve influenza gribi için aşılama çok önemlidir. Reye sendromu riski artmış doğumsal metabolik hastalık tanısı olan çocukların ise aspirin kullanımından özellikle kaçınması önemlidir.

Reye sendromu kaç yaşında görülür?

Erişkinlerde dahi çok nadir görülebilmekle beraber en sık 4-12 yaşlar arasında çocukluk çağında görülür.

Reye sendromunda aspirin kullanımı nasıl olmalıdır?

Reye sendromunun önlenmesi dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan çocuklarda aspirin kullanımından kaçınmaktır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 11 Ocak 2024

Yayınlanma Tarihi: 22 Kasım 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al