Yükleniyor

10 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

10 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

Bir bebeğin 10 aylık olması hareketli ve bol keşifli bir döneme girildiği anlamına gelir. Bu çağdaki bebekler sizi çok şaşırtırlar. Sizi taklit edebilirler, bazı kelimeleri söyleyebilirler, parmak yiyecekleri tüketebilirler, çok fazla gevezelik edebilirler. Bu dönemde yapabileceğiniz en iyi şey onların gelişimlerini desteklemek olacaktır. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Hatice Bulut, 10 aylık bebek gelişimi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Küçük bebeğiniz birinci yaş gününe hazırlanırken, siz ebeveynleri de bu süreçte tatlı bir telaş sarıyor olabilir. Bebek gelişiminde 10.ay tatlı telaşların, heyecanlı gelişmelerin de olduğu bir ay olarak öne çıkıyor. Bebeğiniz giderek daha hareketli hale geliyor, evin içinde emekleyerek, bir yerlere tutunarak ayağa kalkıyor, “anne” ve “baba” gibi kelimeleri bu ayda söyler. Hatta, sizleri ve çeşitli nesneleri işaret parmağıyla gösterir, elleriyle etraftaki küçük nesneleri toplayabilir.

Bu çağdaki bebekler, gece 11 saat, gündüz 3 saat uyuyabilir. Bazı bebekler de günde iki kez şekerleme yapabilir. Bu dönemde bebekler parmak yiyeceklerle kendi kendilerini besleyebilirler. Her ne kadar etrafı dağıtıp kirletseler de bu beslenme türüne izin vermek hem onun gelişimini destekler hem de eğlenceli zamanlar geçirmenizi sağlar.

10 aylık bebek gelişimi nasıldır?

10 aylık bebeğiniz birçok farklı şekilde keşfetme özgürlüğünün tadını çıkarıyor. Bu yaştaki bebekler emekleyebilir, oturur pozisyondan ayağa kalkabilir, bir yere tutunurken çömelir veya tekrar oturabilir, mobilyalara veya ellerinize tutunarak etrafta gezinebilir. Yürüme eylemi artık birkaç ay sonra tamamen gerçekleşecektir. Bu dönemde gözlerinizi bebeğinizin üzerinden ayırmamalısınız. Çok hareketli olduğu için kazalara da açık olabilir. Ayrıca 10 ayda bebeğinizin koordinasyonu çok gelişmiştir. Bu yaştaki çocuklar, küçük nesneleri parmaklarıyla kavramakta oldukça ustadırlar. Ayrıca bu dönemde etraftaki eşyaları kolayca tespit edebilir ve onlara hızlı bir şekilde ulaşabilirler. Madeni paralar ve diğer küçük eşyalar gibi boğulma tehlikesi oluşturacak kadar küçük olan her şeyi erişemeyecekleri bir yerde sakladığınızdan emin olun. Henüz yapmadıysanız, hemen ortadan bu tür nesneleri kaldırmalısınız.

10 aylık bebek kilosu nasıldır?

Anneler, “10 aylık bebek kaç kilo olur, 10 aylık bebek kaç kilo olmalı?” şeklinde araştırmalar yapmaktadır. 10 aylık kız bebek kilosu en düşük 7.2, en yüksek 11.2 kilogram olur. 10 aylık erkek bebek kilosu en düşük 7.6, en yüksek 12 kilogram olacaktır.

10 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı?

10 aylık bebek menüsü farklı gıdaları tanıtarak genişlemeye devam ediyor. 10 aylık bebek beslenme açısından önemli gelişmeler kat eder. Çok çeşitli meyve, sebze, tahıl, yoğurt ve et sunarak bebeğinizin damak tadını genişletmeye devam edebilirsiniz. Patlamış mısır, kuru üzüm, kuruyemiş, bütün üzümler gibi boğulma tehlikesi oluşturabilecek yiyeceklerin henüz verilmesi çok da uygun değildir. Fındık, ceviz gibi kuruyemişler blander ile öğütülerek, çok minik - pütürlü hale getirilip besin içine katılarak sunulmalıdır. Fakat tabii birkaç diş çıktığına göre, daha kalın, küçük parçalara ayrılmış sebze ve meyve ağırlıklı  parmak gıdalarını çeşitlendirebilirsiniz.  Bu parmak yiyecekleri kendilerini beslemelerine izin vermek gelişimlerini destekler. Bu dönemde bebeğiniz henüz küçük  olduğundan, olası bir büyük  parçanın  ağızda  kalmasını engellemek  için muhakkak sizin gözetiminiz altında parmak  gıdalar  ile  beslenmelidir.        

10 aylık bebek yemek düzeni çok önemlidir. Eğer bu döneme kadar henüz yapmadıysanız, bebeğinize bir kaşık vermeyi ve kendi kendini beslemesine izin vermeyi deneyin. Büyük, kavraması kolay bir kap seçin. Bebeğinizin kendini beslediği ilk birkaç sefer etrafı dağıtabilir ancak her dağınıklık temizlenebilir. Bu durum kendi kendilerine yemek yemeyi öğrenir. Ayrıca anne sütü de bu ayda devam etmelidir. Beslenmeyle ilgili tüm bilgileri çocuğunuzun doktorundan öğrenebilirsiniz.

10 aylık bebek kahvaltısı nasıl yaptırılmalıdır?

10 aylık bebek kahvaltı yapmalıdır. Yumurta sarısı, beyaz peynir, labne peyniri, bebek ekmekleri 10 aylık bebeklerin kahvaltısı için idealdir.

10 aylık bebek kaç öğün yer?

Bebeklerin ana besini anne sütü ya da devam sütüdür. 3 ana öğün, 2 ara öğün tüketilebilir. Detaylı bilgiler doktorunuz tarafından verilecektir.

10 aylık bebekler ne yememeli?

10 aylık bebekler bal, çilek, balık dışındaki deniz ürünlerini yememelidirler. Ayrıca tatlandırıcı içeren gıdalar, doğal olmayan meyve suları, inek sütü, salam, sucuk, sosis, sakatatlar, tütsülenmiş etler, bakla, patlıcan, kafein içerikli besinler, asitli içecekler asla tüketmemelidir.

10 aylık bebek neler yapar?

10 aylık bebekler, bir yere tutunarak ayağa kalkabilir, eşyalara tutunarak yürüyebilir, yürürken oturur duruma geçebilir, oyuncağını alanlara tepki gösterir, istediklerini parmağıyla gösterir, küçük cisimleri kavrar elinde tutar, el sallar, alkış yapar, "ce oyunu" oynayabilir, "hayır" kelimesini anlar, eline aldığı cisimleri elinden bırakabilir. Bununla birlikte taklit yeteneği gelişmiştir, ilk sözcüklerini söyler, kendi kendine parmak yiyecekleri yiyebilir, sesleri iyice tanır, görme duyusu gelişir, insanları uzaktan tanıyabilir.

10 aylık bebek uyku düzeni nasıl olur?

Bu dönemde uyku düzeni çok önemlidir. 10 aylık bebeklerin gece ve gündüz uykuları daha düzenlidir. Gündüzleri 2 defa, toplamda 3 saat uyku uyuyabilirler. 10 aylık bebeğiniz bir günde toplamda yaklaşık 14 saat uyuyabilir. Ancak her bebeğin uyku düzeni farklı olabilir.

10 aylık bebek yüzüstü yatırılır mı?

10 aylık bebekler sırtüstü yatırılmalıdır. 2 yaşına kadar yastık kullanmamak gerekir.

10 aylık bebek her gün kaka yapar mı?

Her bebekte kaka yapma sıklığı farklı olur. Farklı gıdalarla beslendikleri için de kaka kıvamları farklı olabilmektedir. Lif oranı yüksek besinleri tercih edilmesi  kabızlık  gelişmemesi  için önemlidir.

10 aylık bebek ishal olur mu?

Elbette 10 aylık bebeklerde de ishal olabilir. Enfeksiyon, diş çıkarma, besin alerjisi gibi durumlarda ishal görülebilir. Eğer ateş, genel durumda bozulma, iştahsızlık, huzursuzluk olursa mutlaka doktora gitmelisiniz.

10 aylık bebek neden kilo verir?

Bebeğiniz bu dönemlerde kilo verebilir çünkü oldukça hareketli bir dönemden geçmektedir. Anne ve babalar, başka bebeklerle kendi bebeklerinin kilo ve boyunu karşılaştırmamalıdır. Her bebeğin büyüme hızı birbirinden farklıdır.

10 aylık bebeğin gelişimine nasıl katkıda bulunulur?

Bebeğiniz konuşmayı sever, bu yüzden onunla sürekli konuşun. Henüz doğru kelimeleri söyleyemeyecekler, ancak onlara doğru kelimeleri tekrar etmek faydalı olacaktır. Bebeğinize evde yaptığınız her şeyi anlatın, tekerlemeler söyleyin ve “güle güle,  bay bay”  gibi kelimelerle eylemler kullanın. Mümkün olduğunca birlikte resimli kitaplar okuyun ve şarkılar ve hikayelerle hayal güçlerini teşvik edin.

 Bazen düşüp kendini yaralasalar bile bebeğinizi hareket etmeye teşvik etmek önemlidir. Evin güvenli olduğundan emin olun, böylece mümkün olduğunca çok şey keşfedebilirler.

10 aylık bebeğin gelişim sorunu olduğu nasıl anlaşılır?

Eğer iyi tanıdıkları insanları gördüklerinde mutlu olmazlarsa, kişilerle göz teması kurmazlarsa, ağladıklarında teselli edilemiyorlarsa, çok hareket etmiyorlarsa, onunla konuştuğunuzda tepki vermiyorlarsa hemen doktora başvurmalısınız.

Yayınlanma Tarihi: 31 Mayıs 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al