Yükleniyor

11 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

11 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

Bebeğinizin ilk doğum günü yaklaşıyor ve muhtemelen siz de çok farklı duygular hissediyorsunuz. Bebeğinizle birlikte yorucu bir yolculuğun bir kısmını geride bıraktınız ve sizi bekleyen daha bir dolu macera olacak. Bir yandan hepiniz için bir dönüm noktası olan birinci yaş günü heyecanını yaşarken, diğer yandan onun gelişimi ile ilgili aklınıza takılan pek çok konu var. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Bölümü’nden Uz. Dr. Hatice Bulut, 11 aylık bebek gelişimi hakkında önemli bilgileri sizler için paylaştı.

İçindekiler

11 aylık bebek gelişimi temelde nasıldır?

Bu dönemdeki bebekler sadece ayakta durmak ve yürümek gibi kaba motor becerilerini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda bir veya iki kelime söyleyerek, eşyaları ya da kişileri elleriyle işaret ederek iletişimde ilerleme kaydederler. Ayrıca elle nesneleri tutuşları iyice gelişmiş olurlar, ellerindeki nesneleri de fırlatabilirler. Bu dönemde bebeğinizin yaklaşık olarak 14 saat uykuya ihtiyacı vardır. Bunun ortalama 11 saati gece olur, kalan üç saat de gün içinde şekerleme olarak yapılır. Bazı bebekler günde sadece bir kez uyuyabilir. Ayrıca, bu süreçte katı besinler biraz daha fazlalaşır. Bazı bebekler bu dönemde yürümeye başlayabilir, bazıları için de yürüme erkendir. Ancak bir şeylere tutunup ayağa kalkabilirler, tutunarak yürüyebilirler. Bu süreçte bebek hareketli olacağından ev kazalarına karşı uyanık olmak gerekmektedir.

11 aylık bebek kilosu kaçtır?

11 aylık bebek kilo değerleri merak edilmekte ve boy- kilo oranları hekimlere sık sık sorulmaktadır. “11 aylık bebek kaç kilo olmalı?” sorusunun yanıtı persentilde yani büyüme eğrisinde saklıdır. Aylık rutin kontrollerde çocuk hekimi, bebeğinizin boy ve kilosunu ölçerek size gelişim bilgisini verebilir. Kız bebekler ortalama 73 santimken, erkek bebekler de ortalama 75 santimdir. 11 aylık erkek bebek kilosu 8 ile 12 kilo arasındadır. 11 aylık kız bebek kilosu ise 7.5 ile 11 kilo arasında olur. Ancak bu değerler bebeklerde bazı durumlara göre değişkenlik gösterebilmektedir.

11 aylık bebek beslenmesi nasıl olur?

11 aylık bebek beslenme açısından artık çok çeşitli gıdalara alışmıştır. 11 aylık bebekler hem anne sütü içer hem de tamamlayıcı gıdalardan tüketir. Bu dönemde aileyle birlikte sofraya oturması çok önemlidir. Ancak bu dönemde asla boğaza kaçabilecek besinlerden verilmemesi gerekir. Çünkü hareketli bir 11 aylık bebek bu esnada yemek yerken boğulma riski taşıyabilir. Bu süreçte Amerikan Pediatri Akademisi, 12 aylıktan küçük bebeklere sürekli meyve suyu verilmemesini önerir. Günde en fazla 100 ml kadar taze meyve suyu içilebilir. 11 aylık bebeğin günlük menüsünde anne sütü, sebze çorbası, makarna, et, yoğurt, sebze yemekleri ve meyve gibi besinler olabilir. Çilek, bakla, patlıcan, bal gibi besinlerin alerji riski olduğu için henüz verilmemelidir. 11 aylık bebek kahvaltısı da merak edilen konulardan biridir. 11 aylık bebekler, kahvaltıda yumurtanın sarısı, labne peyniri, bebek ekmeği tüketebilir. Salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş etler, bal, işlenmiş- paketli- sürülebilir krema türü besinlerden uzak durulmalıdır. İnek sütü de alerji riski taşıyabilir. Bu nedenle 11 aylık bebeklere verilmemelidir.

11 aylık bebek neler yer?

11 aylık bebekler, daha önceki aylarda hangi sebze ve meyveleri tüketiyorsa onları yiyebilir. Sebze ve meyvelerin mevsiminde tüketilmesi önemlidir. Ancak 11 aylık bebekler günde 3-5 kez anne sütü almaya devam etmelidir.

11 aylık bebek kaç öğün yemeli?

Bu dönemdeki bebeklere anne sütünün yanında 3 ana, 1-2 ara öğün vermek gerekir. Ayrıca bebek ne zaman isterse emzirilmelidir. Bu arada bebeklerin midesi küçüktür o nedenle öğünlerde verilecek besin miktarı bir çay bardağını geçmemelidir.

11 aylık bebek uyku düzeni nasıl olur?

Bu dönemdeki bebekler artık gece boyunca kesintisiz uyuyabilir. Hala 14 saat uykuya ihtiyaçları vardır. Bu uykunun bir kısmı gün içinde de gerçekleşebilir. Bazı bebekler bu dönemde uykusuz da olabilir. Bunun sebebi ya diş çıkarma ya da büyüme atakları olabilir.

11 aylık bebek zeka gelişimi için ne yapılmalı?

11 aylık bebeklerde kelimeler daha belirgin olur. Nesnelere isim verir, kokuları adlandırır. Örneğin, siz yemek pişirirken kokusunu alıp mutfağa gelebilir. Bu dönem de sosyalleşme başlar ancak benmerkezci bir tutumu olabilir. Bu süreçte renkli resimli kitaplara bebeğinizle bakabilirsiniz, ona müzik dinletebilirsiniz, yatağının üzerine çeşitli renkli oyuncaklar asabilirsiniz. Bebeğinizi ekrandan uzak tutmaya çalışın. 11 aylık bebek dil gelişimi için de bebeğinizle sık sık sohbet edin, ona sorular sorun, yaptıklarınızı anlatın, size yanıt vermesini bekleyin. Eliyle işaret ettiği nesnelerin ismini sesli söyleyin. 11 aylık bebek motor gelişimi için küçük cisimleri kovaya ya da kaplara koydurmayı denetin. Bu dönemde küpleri üst üste koydurmaya çalışmak motor gelişim için önemlidir.

11 aylık bebek hareketleri nasıldır?

Bu ayda bebekler çok daha hareketli olur ve hareket etme konusunda eskisine göre daha heyecanlı olurlar. Bu nedenle evde kazaya sebebiyet verecek nesneler hakkında dikkatli düşünülmelidir. Bu dönemde düşme riski yüksektir. Gözünüzü bebeğinizden ayırmamanız ve onu dikkatle takip etmeniz gerekebilir.

11 aylık bebek iletişimi nasıl olur?

On bir aylık çocuklar, eşsiz bireyler olduklarının farkına varırlar. Sevdikleri ve sevmedikleri şeyler konusunda güçlü bir sezgiye sahiptirler ve istediklerini elde etmek için duygularını kullanmayı öğrenmişlerdir. En sevdikleri oyuncakları elinden aldığınızda sinirlenebilirler. “Hayır” kelimesini de keşfetmişlerdir. Muhtemelen bundan sonraki aylarda bol bol duyacağınız bir kelime olacaktır. 11. ayda iletişim daha iyi bir hal almaya başlar. Örneğin ona bir soru sorduğunuzda her ne kadar anlamasanız da yanıt alırsınız.  11 aylık çocuklar, bir nesneye veya bir oyuna daha fazla odaklanabilecektir. 11 aylık bebeğinizin kelimelerden anlaması devam edecektir. Sizin sesinizin tonundan neler hissettiğinizi çok net anlayabilir. Henüz tüm kelimelerinizin anlamını bilmese bile gevezelik ederek size yanıt verebilir, kendi kendisine konuşuyormuş gibi yapabilir. Onunla bol bol konuşmaya devam etmeniz, onun dil gelişimi için çok faydalı olacaktır. Onunla farklı ses tonlarıyla konuşun. Bu dönemde bebeğiniz taklit etmekten çok hoşlanır. Yükselen bir mizah anlayışı vardır, ayrıntılı sesleri ve yüz ifadelerini de taklit edebilir. Bebeğiniz ilk kelimelerini söylüyor olabilir ve bunları düzenli olarak da kullanıyor olabilir. Bu ilk kelime "anne" veya "baba" veya tamamen farklı bir şey olabilir - "yukarı", "hayır", "uh-oh", "ba-ba" (şişe), "merhaba" ve "güle güle" yaygın olarak söyledikleri kelimelerdendir. Bebeğiniz, "topu al" gibi basit yönergeleri anlayabilir ve uygulayabilir. Bebeğiniz artık daha fazla kelime biliyor ve siz onun hakkında konuştuğunuzda evde kendi resmine bakıyor olabilir. Siz de bu süreçte şeye ne yaptığınızı anlatarak küçük çocuğunuzu cesaretlendirin.

11 aylık bebeğinizin sağlığı için ne yapmak gerekir?

Bebeğiniz için bir doktor kontrolü planlamasanız da endişeleriniz konusunda her zaman hekiminizi aramanız mümkündür. Henüz yapmadıysanız, bir aile ilk yardım çantası oluşturmak iyi bir fikirdir, böylece yürümeye başlayan çocuk çarpmalarına ve morluklarına hazırlıklı olursunuz. Kendi ilk yardım çantanızı oluşturmak için gerekli malzemeleri stoklayabilir veya acil bir durumda ihtiyacınız olan her şeyi içeren hazır bir set satın alabilirsiniz. Bu çantayı hekiminize sorarak hazırlayabilirsiniz. Bebeğinizin sağlığı için bu dönemde onun dişlerini fırçalayabilirsiniz. Dişleri henüz çıkmadıysa da diş etlerini temiz tutmak önemlidir. Ayrıca bebeğinizin boyu ve kilosu sürekli değiştiği için araba koltuğunun değişmesi gündeme gelebilir.

Güncelleme Tarihi : 11 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 22 Haziran 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al