Yükleniyor

15 hafta gebelik- Hamileliğin 15. haftası için bilinmesi gerekenler

15 hafta gebelik- Hamileliğin 15. haftası için bilinmesi gerekenler

Gebeliğin ikinci trimester olarak ifade edilen döneminde yer alan 15. hafta hamilelikte anne ve bebekte belirgin olarak çeşitli fiziksel değişimler görülmeye devam ediyor. Anne baba adayları bu süreçte bebeğin organ gelişimi, cinsiyeti, dış dünyaya içeriden tepki verip vermeyeceği gibi pek çok konuyu merak ediyor. Hamileliğin 15. haftası ile ilgili bilinmesi gerekenleri, Memorial Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü uzmanları anlattı.

İçindekiler

15 hafta gebelik bebek kilosu ve boyu ne kadardır?

15 haftalık hamilelikte bebek yaklaşık 9-10 cm uzunluğunda ve 70 gram ağırlığındadır.

15 hafta gebelik annedeki değişiklikler nelerdir?

15 haftalık hamilelikte, şişmiş eller ve ayaklar gibi tipik hamilelik belirtileri yaşanabilir. Bunlar, artan kan miktarı nedeniyle oluşabilecek su tutulmasından kaynaklanmaktadır. Vücut hamilelik sırasında zararlı UV ışınlarından daha iyi korumak için daha fazla melanin depolar. Melanin cildin ve saçın renklenmesinden sorumlu olan pigmenttir. Bu durumda yüz ve vücuttaki hamilelik lekelerinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Özellikle yazın gebelik yaşayan kadınların yüksek güneş koruma faktörlü kremler kullanması önerilmektedir. Artan östrojen seviyesi nedeniyle anne adayları bazen unutkanlık yaşayabilir. Ancak bu oldukça normaldir ve hamilelik sonrası geçen bir durumdur.

15 hafta gebelik bebekteki değişimler nelerdir?

Gebeliğin 15. haftasındaki bebek başını kaldırabilir ve çevirebilir. Yavaş yavaş boyun ve sırt kaslarını gerer ve çalıştırır. Bebek kollarını ve bacaklarını hareket ettirmeyi daha fazla öğrenir. Hamileliğin bu haftasında vücudun büyüklüğü ve oranları değişir. İç kulağın kemikleri oluşmuştur ve kaburgalar ve omurga açıkça görülebilir. Kalbi artık gelişmiştir. Cinsel organlar da gelişmiştir. Teorik olarak hamileliğin 15. haftasında ultrason ile bebek doğru pozisyondaysa belirlenebilir. Cinsiyetin ultrasondan kesin olarak belirlenebilmesi 20. haftayı bulabilmektedir. Bebek dış seslere daha fazla tepki verir ve sesleri daha fazla algılar.

15 hafta gebelik ağrıları nelerdir?

Bebek büyüdükçe rahim de büyümektedir. Bu da sırt ve bel ağrılarına sebep olabilir. Halsizlik ve yorgunluk da yine hamileliğin bu haftalarında görülebilir.

15 hafta gebelik bebek hareketleri nasıl olur?

Çoğu anne adayı bebeğin hareketlerini midede adeta kelebek yutmuş gibi bir tür hassas kanat çırpması olarak tanımlar. Bazı anne adayları ise karın duvarlarına karşı hafif bir çarpma veya kabarcıklar gibi hissedebilir.

15 hafta gebelik beslenmesi nasıl olmalıdır?

Hamileliğin 15. haftasında sağlıklı ve dengeli beslenmeye devam edilmelidir. Taze meyve ve sebzeler vitamin ve mineraller açısından zengindir, bağırsak sağlığını da destekler. Süt, peynir ve yoğurt, kemikler ve dişler için çok önemli olan kalsiyumu sağlarken, et ve tam tahıl ürünleri vücudun demir ihtiyacını karşılamaktadır. Hamilelik boyunca kullanılması gereken vitamin ve mineral takviyeleri de yine doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bol sıvı alımı hamilelik boyunca önemlidir.  

15 haftalık gebelikte cinsiyette yanılma olur mu?

Bebeğin cinsel organları 15. haftada gelişmiştir. Bebek doğru pozisyonda ise ultrasonda cinsiyet belirlenebilir. Bazen bebekler duruş pozisyonlarından dolayı cinsiyetlerini göstermeyebilirler.

15 haftalık gebelikte çatlak olur mu? Ne yapmak gerekir?

Gebelikte cilt çatlaklarının oluşumu sık görülen durumlar arasında yer alır. Cildi rahatlatmak ve nemlendirmek için bitkisel yağlar veya kremler kullanılabilir. Bol sıvı alımı da yine cildi nemlendirmede etkili olmaktadır. Nemlendirici ürünler cilde bakım yapar, kaşıntı ve gerginlik hissini azaltır.  

15 hafta gebelik egzersizleri nelerdir?

Hamilelik boyunca egzersiz yapmak anne adayının daha sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmesine fayda sağlamaktadır. 15.haftada hafif tempolu yürüyüşler yapılabilir. Pilates, yoga ve suda yapılan egzersizlerde anne adayının yapabileceği egzersizler arasındadır. Bu egzersizler doktor kontrolünde yapılmalı ve anneyi yormayan egzersizler olmalıdır.

15 haftalık gebelikte femur uzunluğu ne kadar olmalıdır?

Femur uzunluğu (FL): Kalça ile diz arasındaki femur  (uyluk) adı verilen kemiğin ölçümüdür. Femur kemiği vücutta bulunan en uzun kemiktir. Bebeğin uzunlamasına olan gelişimini yansıtan değerdir. 15. Haftada bebeğin femur uzunluğu normal değeri 17 mm’dir. Alt sınır 12 mm, üst sınır ise 21 mm’dir.

15 hafta gebelikte grip olunca ilaç alınabilir mi?

Hamilelik boyunca ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Bazı ağrı kesiciler dışında hamilelik boyunca ilaç kullanılması önerilmemektedir. Gebelikte grip aşısı yaptırmak güvenlidir ve yaptırılması önerilir.

15 hafta gebelikte halsizlik yaşanır mı?

Hamilelik döneminde halsizlik yaygın görünen bir durumdur. Salgılanan hormonlar anne adayının çabuk yorulmasına ve kendisini halsiz hissetmesine neden olabilmektedir. Yeterli ve düzenli uyku, hafif egzersizler, vitamin ve mineral bakımından yeterli, dengeli beslenme ve dinlenme molaları verme anne adayının daha zinde olmasına katkı sağlayabilmektedir. 

15 hafta gebelikte idrar yolu enfeksiyonu yaşanır mı?

İdrar yolu enfeksiyonu gebelikte sık görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Rahim büyüdükçe mesaneye baskı yaparak mesanenin tam olarak boşalmasını engeller. Bu durum da enfeksiyona neden olmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu sürekli tuvalete gitme isteğine ve idrarda yanma batma gibi şikayetlere neden olabilmektedir.

15 hafta gebelik kasık ağrısı yaşanır mı?

Bebek büyüdükçe rahim de büyür ve ağırlaşır, bu nedenle rahim kasları gerilir. Esas olarak hamileliğin 17. ve hamileliğin 24. haftaları arasında, alt karın bölgesinde ve kasıkta sağ ve solda tekrar tekrar batma, çekme veya kramp benzeri ağrılar hissedilebilir.

15 haftalık gebelikte leke ve akıntı gelmesi normal midir?

Akıntı gebelikte sık görülen problemlerden biridir. Hormonal değişimlerden dolayı akıntı gelebilir. Genelde kokusuz, renksiz ve şeffaf akıntılardır. Vajinal bölgedeki enfeksiyonlar da hamilelik sırasında görülmektedir. Salgılanan hormonlar vajinal ortamın pH değerinde değişikliğe neden olur, bu nedenle bakteri ve mayalar daha kolay çoğalabilir. Akıntı kokulu, kaşıntılı ve ağrılı ise haftası kaç olursa olsun mutlaka kadın doğum uzmanına gidilmelidir.  

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 6 Ağustos 2023

Yayınlanma Tarihi: 30 Kasım 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al