Yükleniyor

16. hafta gebelik- Hamileliğin 16. haftası için bilinmesi gerekenler

16. hafta gebelik- Hamileliğin 16. haftası için bilinmesi gerekenler

Anne baba adayları için en heyecanlı süreç olan hamilelik dönemi aynı zamanda endişeleri de beraberinde getirmektedir. Hamileliğin her haftası yaşanan tatlı heyecanla birlikte bebeğin sağlıklı olup olmadığı endişesi de yaşanabilmektedir. Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Banu Mat, 16 hafta gebelik ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

16 hafta gebelik kaç aylıktır?

 Anne babalar hamilelik sürecinin her aşamasını merakla takip etmektedir. Anne karnındaki bebeğin kaç aylık olduğu da bu süreçte en merak edilen konular arasındadır.

16 hafta gebelik hesaplama şu şekilde yapılmaktadır.

16 hafta – 2 hafta = 14 hafta. Yani 16 haftalık hamilelik yaklaşık 3 ay 2 haftalıktır. 

16 hafta gebelik doğuma ne kadar var?

Bebeğin ne zaman dünyaya geleceği anne babalar tarafından merakla beklenen bir süreçtir. Hamilelik süreci yaklaşık 38-42 haftadır. 16 hafta hamilelikte doğuma yaklaşık 22 hafta vardır. Yani 5 – 5,5 ay sonra doğum gerçekleşecektir. 

16 hafta gebelik bebeğin boy ve kilosu ne kadardır?

16 haftalık hamilelikte bebeğin boy ve kilosu da ebeveynler tarafından merak edilmektedir. 16 hafta gebelikte bebeğin yaklaşık ağırlığı 80-150 gram arasındadır. Bu haftada bebeğin yaklaşık boyu ise 10-13 cm arası olmalıdır.

16 hafta gebelik muayenesi nasıldır hangi tetkikler yapılır?

Hamilelik sürecinde anne adaylarının rutin kontrollerini yaptırması hem kendilerinin hem de bebeklerini sağlığı için ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. 16 hafta hamilelikte rutin gebelik kontrolünün yanı sıra bir takım tetkikler de yapılabilir.

16 hafta gebelikte hangi tetkikler yapılmalıdır? sorusu sıklıkla gündeme gelen konulardan birisidir. 

 • 16 hafta hamilelik gebeliğin ikinci 3 ayı, “ikinci trimester” olarak tanımlanan bir dönemdir. Bu dönemde üçlü test (triple test) veya dörtlü test yapılabilir. Üçlü ve dörtlü test gebeliğin 16-20 haftaları arasında yapılabilir. Yapılan üçlü veya dörtlü testin sonuçları riskli görülürse bebekten su alınması olarak bilinen amniosentez uygulanarak daha detaylı kontroller sağlanabilir.
 • Üçlü tarama testi ve dörtlü tarama deste down sendromu, nöral tüp defekti ve trizomi 18 adı verilen genetik hastalığı olasılığının belirlenmesi için yapılan bir kan incelemesidir. Bunun yanı sıra üçlü ve dörtlü test ile farklı anomaliler de belirlenebilmektedir.
 • 16 hafta hamilelikte ayrıca gebelik sürecini takip eden doktor; gebelik şekeri kontrolü ve idrar testi isteyebilir.

16 hafta gebelik ense kalınlığına bakılır mı?

NT olarak bilinen bebeğin ense kalınlığının kontrolü 16 haftada yapılmamaktadır. NT ve ikili test hamileliğin 11-14 haftaları arasında yapılması gereken kontrollerdir.

16 hafta gebelikte annede yaşanan değişimler nelerdir?

 Anne adayları hamilelik döneminde bebeklerinin sağlığıyla birlikte kendilerinde yaşanan değişimleri de yakından takip etmektedir. 16 haftalık gebelik ile ilgili bilgileri yakından takip etmek yaşanabilecek sorunlara karşı da erken müdahale edebilmek bakımından önemlidir.

16 hafta hamilelikte annede yaşanan değişimler genel olarak şu şekildedir;

 • Rahim kaslarında gerginlik ve gevşemenin yaşanabileceği 16 hafta hamilelikte anne adayında kasık ağrıları görülebilir.
 • 16 haftalık gebelikte anne karnı ne kadar büyür? Sorusunu yanıtı anne adaylarını yakından ilgilendirmektedir. 16 haftalık gebelik anne görüntüsü genellikle artık dışarıdan belli olacak şekildedir. Anne adayının göbeği bu dönemde dışarıdan bakıldığında fark edilmektedir.
 • Anne adayının 16 hafta hamilelikte rahim büyüklüğü 7-8 cm boyutlarına ulaşmaktadır. Rahim ağırlığı ise 200-250 gram arasındadır.
 • Hamileliğin bu döneminde anne adaylarında sindirim problemleri özellikle de kabızlık görülebilir.
 • 16 haftalık gebelik anne adayının alacağı kilo hamilelik öncesi kilosuyla ve hamilelik sırasındaki beslenme ile bağlantılı olarak değişebilir. Her anne adayının 16 hafta hamilelikte alacağın kilo aynı olmamakla birlikte genel olarak bu süreçte 2-6 kilogram alması beklenir.
 • 16 hafta hamilelik gebeliğin ikinci 3 aylık dönemidir. Bu dönemde anne adayları ilk 3 aylık döneme göre kendisini daha zinde hissedebilir.
 • Karın etrafındaki ağrılar artabilir aynı zamanda bacaklarda da ağrı hissedilebilir.
 • Anne adaylarını büyük bir çoğunluğunun bu dönemde saçları koyulaşırken cildi daha parlak bir hal alır. 
 • Hamilelik döneminde artan hormonlar yüzünden 16 hafta hamilelikte anne adayının gözlerinde kuruluk ve kaşıntı görülebilir.
 • 16 hafta hamilelikte vajinal akıntılarda artma yaşanabilir. Anne adayı yaşanan akıntıları yakından takip ederek, renk değişikliği, koku ve yanma hissi yaşandığı zaman enfeksiyon riskini düşünerek doktoruna başvurmalıdır.

16 hafta gebelikte bebekte yaşanan değişimler nelerdir?

16 hafta gebelikte annede yaşanan değişimlerin yanı sıra bebek gelişimi de devam etmektedir.

16 hafta hamilelikte bebekte yaşanan değişiklikler şu şekildedir;

 • 16 hafta hamilelikte bebeğin kasları güçlenmeye devam eder. Bu sayede anne karnındaki bebek kafasını daha dik tutabilir.
 • Anne karnındaki bebeğin 16 hafta hamilelikte kafatası, ve yüz kaslarındaki gelişim devam eder. Yüz kaslarını oynatabilen bebekte kaşlarını çatma, üzülme gibi ifadeler oluşabilir.
 • 16 hafta gebelikte bebeklerin gözleri tam olarak görmeye başlamasa bile az da olsa ışığı hissedebilmektedir.
 • Bebeğin derisi ve saç telleri bu dönemde kalınlaşmaya başlar.
 • 16 hafta hamilelikte bebeğin sinir sistemi gelişmeye devam ettiği için kol bacaklarını oynatmaktadır. Bebeğin hareketleri bu dönemde hissedilebilir. Ancak bebek hala çok küçük olduğu için bazı anne adayları bu hareketleri hissedemeyebilir. Bebeğin küçük tekmelerini bu dönemde hissetmek mümkündür.
 • Bebek bu süreçte elleriyle kavrama hareketleri yapabilir.
 • 16 hafta hamilelikte anne karnındaki bebek duyabilmektedir.

16 hafta gebelikte bebek hareketleri nasıl olur?

16 hafta hamilelik anne adaylarının bebeklerini hissetmeye başladığı dönemdir. 16 haftalık hamilelikte bebeğin eklem ve sinir sistemi gelişimi devam ettiği için el, kol ve bacaklarını hareket ettirir. Bu süreçte bebek neredeyse bir elma boyutundadır ve amniyon sıvısı içerisindedir. Bu hareketler anne adayı tarafından az da olsa hissedilebilir. Birçok anne adayı bu hareketleri kas spazmları ya da sindirim sistemi hareketleriyle karıştırabilir. 16 hafta hamilelikte çok şiddetli olmasa da bebek tekme atmaya başlar. Ancak anne adaylarının bu dönemde bebeğin tekmelerini hissedememesi bir sorun olduğu anlamına gelmemektedir.

16 hafta gebelikte akıntı, lekelenme ve kanama riskli midir?

Hamilelik döneminde akıntı gebeliğin her haftasında yaşanabilmektedir. Ancak 16 haftalık gebelikte su gibi akıntı normal karşılanmamaktadır. Böyle bir durumda hamilelik sürecini takip eden doktora haber verilmelidir. 16 hafta gebelikte lekelenmeler olabilir. Ancak lekelerin rengi özellikle de yeşil, kahverengi, pembe lekelenmeler yaşandığında doktora haber verilmelidir. Vajinal akıntının renginde, kokusunda farklılıklar varsa bunlar ciddiye alınmalıdır. Hamilelikte kanama her zaman ciddiye alınması gereken bir belirtidir. 16 hafta hamilelikte yaşanan kanamalar zaman kaybetmeden doktora bildirilmeli ve gerekli tetkikler yapılmalıdır.

16 haftalık gebelik karın ağrısı normal midir?

Hamilelik sürecinde karın ağrıları yaşanabilmektedir. Bununla birlikte 16 hafta hamilelikte anne adaylarında kabızlık görülebilmektedir. Hormonların farklılaşması, beslenme gibi etkenlerden dolayı yaşanabilen kabızlık sorunu şişkinlikle birlikte karın ağrısı yaşanmasına da neden olabilir.

16 haftalık gebelikte cinsiyet belli olur mu?

Anne babaların hatta yakın çevrelerinin en merak ettiğin konuların başında bebeğin cinsiyeti gelmektedir. Doktorlar sık sık “16 haftalık gebelik cinsiyet tahmini yapılabilir mi?” sorusu ile karşılaşmaktadır. 16 haftalık gebelik cinsiyet belli olur mu? sorusunun bu haftalarda net bir cevabı yoktur. Bebeğin genital yapası oluşmaya başladığı için 16 hafta hamilelikte cinsiyet tahmini yapılabilir. Ancak bebeğin cinsiyeti konusunda net bir yanıt için birkaç hafta daha beklenilmesi gerekebilir. Genellikle erkek bebeklerde cinsiyet tahmini 16 hafta gebelikte daha net konulabilirken kız bebelerde cinsiyet tahmininde yanılmalar yaşanabilir.

16 haftalık gebelikte kasık ağrısı yaşanır mı?

Hamilelikte yaşanan vajinal ağrılar, kasık ağrıları anne adaylarını endişelendirebilir. 16 hafta hamilelikte vajinada hissedilen ağrılar normal kabul edilmektedir. Özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarında kasık ağrıları normalden biraz daha fazla yaşanabilir. Hormonlardaki değişimler, rahim etrafındaki kasların esneme ve gerilmesi nedeniyle 16 hafta hamilelikte kasık ve alt karın bölgesinde zaman zaman bıçak batması hissi veren sancılar yaşanabilmektedir. Bebekle birlikte rahmin de büyümesi, anne adayının aldığı kilolar bu ağrıları tetikleyebilir. Ancak yaşanan kasık ağrılarına ek olarak, kanama, şiddetli baş dönmesi gibi şikayetler de ekleniyorsa zaman kaybetmeden gebeliği takip eden doktora başvurulmalıdır.

16 hafta gebelik ultrason görüntülerinde bebek nasıl görülür?

Anne babalar bebeklerini ilk olarak ultrasonda görmektedir. İlk görüşmeyle birlikte bebeğin hareketleri de anne baba adayları için heyecanlı bir süreçtir. 16 hafta hamilelikte bebeğin hareketleri ultrasonda net olarak görülebilmektedir. Bu dönemde bebek yüz kaslarını hareket ettirebilmektedir. İstemsizce yapılan bu yüz hareketlerinde bebeğin kaşlarını çattığı, yüzünü astığı ya da gülümsediği sanılabilir. Ancak bebek 16 hafta gebelikte yüz kaslarını istemsizce hareket ettirdiği için aslında bu hareketler bebeğin ruh halini yansıtmamaktadır. 16 hafta hamilelikte bebek elma ya da avokado büyüklüğündedir. Bu dönemde eklemler ve sinir sistemi gelişimini sürdürmektedir. Ultrasonda bebeğin el hareketlerini görmek mümkündür.

16.hafta gebelik beslenme nasıl olmalıdır?

Hamileliğin her döneminde önemli olduğu gibi 16 hafta gebelikte de beslenme üzerinde durulması gereken bir konudur. Hamileliğin genelinde protein ağırlıklı beslenme önemlidir ancak bazı haftalarda vücudun ihtiyaçları farklı olabildiği için beslenme listesinin buna göre düzenlenmesi ihmal edilmemelidir.

16 hafta hamilelikte beslenme genel olarak şu şekilde olmalıdır;

 • Hamilelik döneminde protein ihtiyacı artmaktadır. Bu nedenle hamileliğin genelinde protein içerikli besinlerin tüketilmesine önem verilmelidir. Bununla birlikte aşırıya kaçmamak kaydıyla taze mevsim meyveleri ile birlikte sebze ve bakliyat da tüketilmelidir.
 • 16 haftalık hamilelikte anne adaylarının çinko ihtiyaçları artmaktadır. Anne adayının yeterli miktarda çinko alması bebeğin immün sistemi üzerinde olumlu etki yaratmaktadır. Yer fıstığı ve hindi eti çinko bakımından zengin besinlerdir.
 • Folik asit bebeğin beyin ve sinir sisteminin oluşması bakımından son derece önemlidir. Yeşil yapraklı sebzeleri bolca tüketerek folik asit ihtiyacı giderilebilir. Ancak folik asit yetersizliğinde doktor onayıyla folis asit takviyesi alınabilir.
 • 16 hafta hamilelikte bebek kalsiyum depolamaya başlamaktadır. Bu dönemde anne adayının kalsiyumdan zengin, peynir veya yoğurt tüketmesi önerilir.
 • Bebeklerin kemik gelişiminin sağlıklı ilerleyebilmesi için doktorun öngördüğü oranda D vitamini takviyesi alınabilir.
 • Omega 3 içeren balıklar haftada bir veya iki kez beslenme listesine eklenmelidir.
 • 16 hafta hamilelikte yaşanabilecek kabızlık sorunlarına karşı lifli gıdaların tüketilmesi önemlidir.

16 haftalık gebelikte kusmak normal midir?

16 hafta gebelikte kusma çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında hormonal değişim kaynaklı mide bulantısı ve kusmalar yaşanabilmektedir. Ancak anne adaylarının yaşadığı bu sorun genellikle 11-12 hamilelik haftalarında son bulmaktadır.

16.hafta gebelik cinsellik yaşanır mı?

Ebeveynlerin merak ettiği bir diğer konuda 16 hafta gebelikte cinsel ilişkidir. Anne babalar bebeğe bir zararı olur düşüncesiyle cinsel ilişkiye dair hamileliğin her aşamasında endişe duyabilmektedir. 16 hafta gebelikte cinsel ilişkiye girilir mi? sorusunun yanıtı her anne adayı için aynı olmayabilir. Doktorun yasak koymadığı durumlarda cinsel ilişkiye girilmesinde herhangi bir mahsur bulunmamaktadır.  

16 haftalık gebelikte kalp çarpıntısı olur mu?

Hamilelikte anne adaylarında kan miktarında artış yaşanır. Artan kan miktarıyla birlikte daha fazla kanı pompalamak zorunda kalan kalp daha fazla çalışmaya başlar. Bu nedenlerle hamilelikte kalp çarpıntısı yaşanması beklenen bir durumdur. Anne adayının gün içinde tükettiği çay, kahve gibi gıdalar ile aşırı stres de kalp çarpıntısına zemin hazırlayabilir. 16 hafta hamilelikte kalp çarpıntısı yaşanmasının bir başka nedeni de demir eksikliği kaynaklı olabilir. Uzun süre geçmeyen kalp çarpıntısı ve nefes darlığı durumlarında doktora başvurmakta fayda vardır.

16 haftalık gebelikte diş çekimi yapılabilir mi?

16 hafta hamilelikte diş çekimi, dolgu veya kanam tedavisi gibi işlemlerin yapılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak gebeliğin ilk ve son 3 aylık döneminde bu tedavileri yaptırmadan önce hamilelik sürecini takip eden doktora başvurmakta fayda vardır.

16 haftalık gebelikte sık idrara çıkma normal midir?

16 hafta hamilelikte bebeğin ve rahmin büyümesi mesanede yani idrar kesesinde baskıya neden olabilir. Bu durum sık idrara çıkma nedeni olarak anne adaylarının karşısına çıkabilir. Hamilelik sırasında salgılanan hormonların etkisiyle de sık idrara çıkma yaşanabilir. Bazı anne adayları sorunu sadece sık idrara çıkma olarak yaşasa da bazı anne adaylarında buna idrar kaçırma eklenebilir. İdrar kaçırma sorunu sürekli yaşanıyorsa doktora başvurulmalıdır.

16 haftalık gebelikte idrar yolu enfeksiyonu yaşanır mı?

Hamilelikte sık idrara çıkma isteği ile birlikte idrar yolu enfeksiyonu da yaşanabilmektedir. Tuvalet sırasında yanma veya batma hissi idrar yolu enfeksiyonu habercisi olabilir. İdrar yolu enfeksiyonlarında bol su tüketilmeli ve uzayan idrar yolu enfeksiyonunda doktora bilgi verilmelidir.

16 haftalık gebelikte denize girilir mi?

Hamilelik sürecinde anne adaylarına en uygun sporlardan biri de yüzmektir. Denize girme konusunda doktorun bir kısıtlaması yoksa anne adaylarının denize girmesinde her hangi bir sakınca bulunmamaktadır.

16.hafta gebelik egzersizleri nelerdir?

16 hafta gebelik hareketlerinde yürüyüş ve yüzme tavsiye edilmektedir.  Yürüyüş ve yüzmenin yanı sıra Pilates ve hamilelik yogası da tavsiye edilen egzersizler arasındadır. Ancak yoga ve Pilates yaparken göbek çevresine baskı yapacak hareketlerden kaçınılmalıdır.

16 haftalık gebelikte ishal normal midir?

Hamilelik döneminde anne adaylarında hormonal değişimler yaşanır. Yaşanan hormonal değişimler sindirim sistemini de etkileyebilir. 16 hafta hamilelikle genelde kabızlık sorunu görülmekle birlikte sindirim sisteminin etkilenmesiyle birlikte ishal de görülebilir. Bu dönemde yaşanan ishal anne adayının gün içende tükettiği besinlerden kaynaklı da olabilir. Alınan önlemlere rağmen geçmeyen ishal durumunda gerekli tetkiklerin yapılarak altta yatan nedenin belirlenmesi gerekir.

16 haftalık gebelikte iştahsızlık yaşanır mı?

Hamileliğin her sürecinde iştahsızlık yaşanabilir. Ancak iştahsızlık belirtisi daha çok hamileliğin ilk 3 aylık döneminde ortaya çıkmaktadır. Hamileliğin ikinci üç aylık döneminde olan 16 hafta gebelikte iştah genellikle eski haline gelmektedir.

16.hafta gebelik mide bulantısı, mide yanması ve mide ağrısı yaşanır mı?

Hamilelikte en sık görülen şikayetlerden birisi de mide bulantısı, mide yanması ve mide ağrısıdır. Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde sık yaşanan mide bulantıları bu dönemde azalmaya başlamaktadır. 16 hafta hamilelikte büyüyen bebek mide üst kapağına baskı yapabilir. Bu baskı sonucu oluşan reflü mide yanması ve ağrılarına neden olabilir. Yaşanan hormonal değişimlerin de etkilediği mide ile ilgili sorunlar ayrıca gün içerisinde anne adayının tükettiği gıdalarla da tetiklenebilir.

16 haftalık gebelikte oruç tutulur mu?

Hamilelikte uzun süreli açlık ve susuzluk tavsiye edilmemektedir. Özellikle yaz aylarında tutulan oruçlar uzun süre açlık ve susuzluğu beraberinde getirmektedir. Bu nedenle 16 hafta hamilelikte anne adaylarının oruç tutması tavsiye edilmemektedir.

16 haftada gebelikte plasentanın aşağıda olması riskli midir?

Hamileliğin 12. Haftasında plasenta görev yapmaya başlar ve anne ile bebek arasındaki ilişki göbek kordonu ile sağlanır. Plasentanın hamileliğin ilk dönemlerinde aşağıda olması anne adayları için endişe verici olabilir ancak ilerleyen dönemlerde plasenta yavaş yavaş yukarıya doğru çıkacaktır.

16 haftalık gebelikte yatış pozisyonu nasıl olmalıdır?

16 hafta hamilelikte anne adayları istediği pozisyonda yatabilirler. Yüz üstü veya sırt üstü yatmak sakıncalı değildir ama bu pozisyonlarda rahat edemeyen anne adayları sol tarafına dönerek yatabilirler.

16 hafta gebelik sonlandırılır mı?

Hamileliğin sonlandırılması ülkemizde yasalarla sınırlandırılmıştır. 10 hafta hamilelikten sonra gebeliğin sonlandırılması yasal değildir.

16 haftalık gebelik su gelmesi riskli midir?

Hamilelikse su gelmesi her zaman riskli bir durumdur. Ancak bazı durumlarda anne adayları su gelmesi ile şiddetli vajinal akıntıyı karıştırabilmektedir.

16 haftalık gebelikte şişkinlik ve ödem riskli midir?

Hamilelikte artan kan miktarı ve hormonal değişimlerden dolayı şişkinlikler yaşanabilir. Ellerde yaşanan şişkinlikler daha masum karşılanırken ayak ve yüzde de şişkinlikler varsa doktora başvurulmalıdır. Vücutta yaşanan ödem veya şişkinlik gün içerisinde fazla tuzlu tüketilmesi gibi nedenlere bağlı yaşanabilirken gebelik zehirlenmesi belirtisi de olabileceği unutulmamalıdır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 16 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 6 Eylül 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al