Yükleniyor

21 hafta gebelik- Hamileliğin 21. haftası için bilinmesi gerekenler

21 hafta gebelik- Hamileliğin 21. haftası için bilinmesi gerekenler

Anne adayları için bebekte hızlı bir büyüme döneminin başladığı hamileliğin ikinci yarısı anlamına gelen 21 hafta gebelikte adım adım bebeğe kavuşma heyecanı yaşanıyor. Gebeliğin bitimine yalnızca 4 ay gibi kısa bir süre kalmış oluyor ve bebek rahim dışındaki hayata hazırlanıyor. Anne baba adayı için heyecanla devam eden bu hafta, anne adayının hissedeceği kasılmalar nedeni ile biraz panik havasına yol açabiliyor. Ancak kalan zamanı uzman kontrolünde sağlıklı bir şekilde geçirmek mümkün olabiliyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doç. Dr. Mehmet Nafi Sakar, 21 hafta gebelik hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

21 hafta gebelik kaç aylık eder?

Gebelik dönemini iki evreye ayıracak olursak, bu hafta ilk dönemin bittiği anlamına gelir. 21 hafta gebelik ise 4 ay 26 güne denk gelmektedir.

21 hafta gebelik bebekteki değişimler nelerdir?

21 hafta gebelikte bebek emme ve nefes alma gibi temel becerilerini geliştirmeye başlar aynı zamanda kavrayabilir ve hıçkırık nöbetleri geçirebilir. Dünyaya gelmeye hazırlanan bebek artık rahim dışındaki sesleri de duyabilir. 21 hafta gebelikten itibaren bebek hareketleri anne adayı tarafından net olarak hissedilmeye başlar. Bebeğin cinsiyeti bu haftadan önce genellikle belirlenmiştir. Detaylı ultrason için de bu hafta uygun olacaktır. Bu hafta bebeğin el ve ayak parmakları tamamen şekillenir, el parmak izleri ve ayak parmak izleri ile tamamlanır. Artık bebeğin sindirim sistemi gelişiyor ve bağırsaklar tarafından emilebilen küçük miktarlarda amniyotik sıvıyı yutabiliyor. Küçük karaciğeri ve dalağı kan hücreleri üretiyordu ama şimdi kemik iliği kan hücreleri üretebiliyor. Sonunda, karaciğer ve dalak doğumdan önce bu kan hücrelerini üretmeyi bırakacaktır. Bu arada bebek lanugo adı verilen ince tüylü bir tabaka geliştirir bu kürk manto muhtemelen bebeği mükemmel sıcaklıkta tutar ve genellikle doğumdan önce kaybolur. Bebeğin ayrıca saçları ve kaşları yavaş yavaş çıkmaya başlar. Bazı bebekler çok az saçla doğar, bazıları ise çok saçlıdır. Bu hafta gelişmekte olan bebeğin anne rahminde hala büyük bir yeri vardır.

21 hafta gebelikte annedeki fiziksel değişimler nelerdir?

21 hafta gebelikte belirgin bir karın anne adayının bebek beklediğini söylemesine gerek kalmadan anlaşılmasına neden olacaktır. Anne adayı parmaklarını göbek deliğinin yaklaşık 1-2 cm üzerine koyduğunda rahmini hissedecektir. Alt bacaklarda ve ayaklarda günün sonuna doğru şişmeler meydana gelebilir; gün içerisinde birkaç kez dinlenilebilecek bir sosyal yaşam planı hazırlanmalıdır. Ciltte yağlanma yüzde veya vücudun diğer bölümlerinde artan sivilceler oluşabilir önlem olarak yumuşak sabun ve su ile günde iki kez anne adayı yüzünü yıkayabilir. Bu hafta anne adayları için en keyifli haftalardan biri olarak görülür çünkü çoğu zaman erken gebelik şikayetlerinin çoğu geçmiş durumdadır. Bu süre zarfında rahatlamaya çalışarak gebeliğin tadını çıkarmak anne adayının motivasyonunu arttıracaktır. Ağırlık merkeziniz değiştiği ve eklemler gevşediği için normalden daha fazla sakar olmak pek şaşırtıcı değil. Düşme ve çarpmalarda paniğe kapılmamalıdır çünkü karında bebeği korumak için çok fazla yastıklama vardır. Amniyotik kese bunun içindir. Ancak, ciddi düşme ve çarpmalar durumunda en yakın sağlık kuruluşuna gidilerek uzman hekim tarafından muayene yapılmalıdır. Bebek artık çok hareket ediyor, uyanma ve uyku düzeni oluşturuyor. Bebeğin artan hareketleri, geceleri uykunuzu bölebilir. Geceleri kaybolan uykuyu telafi etmek için mümkün olduğunca güçlü şekerlemeler yapılmalıdır. Cilt sağlığı için günümüzde rahatlıkla bulunabilecek gebelik boyunca güvenle kullanabilen yağ ve vücut bakım kremleri ile mümkün olduğunca vücudu nemlendirmek daha az kaşıntıya ve çatlak gelişimine karşı koruma sağlayacaktır. Gebelikte oluşan çatlakların çoğu ani kilo alımları ile görülürken, genetik yatkınlık çatlak görülme ihtimalini artırabilir. Herhangi bir erken doğum durumunda akıllara takılan bir diğer soru ise ”sütüm gelecek mi?’’ kaygısıdır. Korku ve paniğe gerek yok. Süt kanalları bu trimester sonunda tamamen gelişmiş olur.

21 hafta gebelikte bebek kilosu ve boyu ne kadardır?

21 hafta gebelikte, bebek ortalama bir muz büyüklüğündedir. Yine ortalama 27 cm uzunluğunda ve 390 gram ağırlığındadır. Bu hafta, bebeğin kalp atışı artık basit bir stetoskopla duyulabilecek kadar yüksektir ancak bu durumu anne adayının kendi kalp atışı ile ayırt etmesi zor olabilir. Bebeğin kalp atışı dakikada 120 ila 160 vurudur yani anne adayının kalp atışından yaklaşık iki kat daha hızlıdır. Bebek artık plasentadan daha ağırdır.

21 hafta gebelikte bebek hissedilir mi?

Gebeliğin 21. haftası, bebeğin hareketlerinin daha iyi hissedebileceği bir dönemdir. Bu durum her anne adayı için geçerli olmayabilir bu hafta bebek hareketlerini her anne adayı hissetmeyebilir. Genel olarak gebeliğin 16 ve 21. Haftaları arasında bebek hareketleri kendini hissettirmeye başlar. Diğer hareketleri de artmaya başlar ve tekmeler hissedilebilir. Bu hareketlenmeler dalgalanma gösterir, çünkü bebek kısa sürelerle uyuyup uyanmaktadır.

21 hafta gebelikte baş ağrısı neden olur?

21 hafta gebelikte baş ağrıları görülebilir ancak hekim tavsiyesi ile verilen ilaçların yardımcı olmadığı uzun süreli baş ağrılarında hekime başvurulmalıdır. Olasılık az da olsa, bu durum preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi gibi hayati tehdit oluşturabilecek tehlikeli bir durumun işareti olabilir. Preeklampsi, hamileliğinin ikinci yarısındaki bazı kadınları etkileyebilir. Bununla birlikte, bu baş ağrısının yeterince su içmeme ile ilgili olması çok daha olasıdır, bu nedenle susuz kalmamaya özen gösterilmelidir. Günde en az 8 orta bardak sıvı tüketilmelidir. Su, meyve suyu, süt tüketilebilir.

21 hafta gebelikte anne adayı şikayetleri nelerdir?

Anne adayının karnı genişledikçe pembe, kırmızı, mor renkte çatlaklar oluşabilir. Ruh hali değişimlerinin görülmesi olasıdır. Artmış vajinal akıntı ancak kaşıntı, kötü koku var ise tedavi gerektirir. Herhangi bir vajinal kanamada hekime danışılmalıdır. Başlıca gebeliğin bu evresindeki şikayetler şu şekilde sıralanabilir;

 • Sabah bulantısı
 • Garip hamilelik istekleri
 • Ağrılı veya sızılı göğüsler
 • Yorgunluk ve uyku sorunları
 • Şişmiş ve kanayan diş etleri
 • Genişleyen rahminizin neden olduğu 'yuvarlak bağ ağrıları'
 • Baş ağrısı
 • Sırt ağrısı
 • Burun kanaması
 • Hazımsızlık ve mide ekşimesi
 • Şişkinlik ve kabızlık
 • Bacak ağrısı
 • Sıcak basması
 • Baş dönmesi
 • Şişmiş el ve ayaklar
 • İdrar enfeksiyonları
 • Vajinal enfeksiyonlar
 • Yüzde koyu renkli cilt veya kahverengi lekeler  ‘kloazma’ veya 'hamilelik maskesi' olarak bilinir.
 • Fazla yağlı, sivilceli cilt
 • Normalinden kalın ve daha parlak saçlar görülebilir. 

Güncelleme Tarihi : 22 Ocak 2024

Yayınlanma Tarihi: 22 Aralık 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al