Yükleniyor

26 hafta Gebelik - Hamileliğin 26. haftası için bilinmesi gerekenler

26 hafta Gebelik - Hamileliğin 26. haftası için bilinmesi gerekenler

Hamilelik sürecinin her haftası anne babalar tarafından heyecanla takip edilmektedir. Doğumla ilgili planlar yapılırken hem bebeğin sağlığı hem de annede yaşanan değişimler merak konusudur. Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Banu Mat, 26 hafta gebelik hakkında bilinmesi gerekenler konusunda bilgi verdi. 

İçindekiler

26 hafta gebelik kaç aylık eder?

Anne babalar hamilelik haftalarının kaç aya karşılık geldiğini merak etmektedir. 26 hafta hamilelik haftasının hesaplanması şu şekilde yapılmaktadır.

26 hafta – 2 hafta = 24 hafta. 24 hafta hamilelik yaklaşık olarak 6 aylık hamilelik anlamına gelmektedir.

26 hafta gebelik doğum ne zaman?

Hamilelik 40 hafta olarak kabul edilmekle birlikte doğum 38-42 hafta arasında meydana gelebilmektedir.  Gebeliğin ikinci 3 aylık döneminin sonlarına karşılık gelen 26 hafta hamilelikte doğuma ne kadar kaldığı da ebeveynler tarafından merak edilmektedir. 26 hafta hamilelikte gebelik sürecini büyük bir kısmı geride kalmıştır. Doğuma yaklaşık olarak 12-14 hafta bulunmaktadır.

26 hafta gebelik bebek boy ve kilosu ne kadardır?

Anne babalar hamilelik sürecinde her kontrolde bebeklerinin boyu ve kilosunu merak etmektedir. Bebek hamileliğin her haftasında değişim yaşayabilmektedir. Bebeğin boy ve kilosu farklı faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir. Cinsiyet farkına göre bebeğin boy ve kilosunun farklılık göstermesinden bahsetmek zordur ancak farklı faktörlere göre her bebeğin boy ve kilosu farklı olabilmektedir. 26 hafta hamilelikte bebeğin yaklaşık kilosu 800- 900 gr. arasındadır. Bebeğin boyu ise yaklaşık olarak 35 cm. dir.

26 hafta gebelik muayenesi ve tetkikler nelerdir?

Hamilelik sürecinde bebeğin ve annenin sağlığı için rutin kontroller önemlidir.

26 hafta hamilelik kontrolleri genel olarak şu şekildedir;

 • Rutin kontroller gebeliği takip eden doktorun öngördüğü aralıklarla aksatılmadan sürdürülmelidir. Bu dönemde ultrason eşliğinde bebek ve içinde bulunduğu amniyon sıvısı incelenebilir.
 • Bebeğin gelişimine göre Doppler testi önerilebilir.
 • Hamilelik diyabeti anne adaylarının bir kısmında görülebilir. Bu durum vücudun glikozun verimli kullanılamamasından kaynaklanabilmektedir. Hamileliğin 24-28. Haftaları arasında doktorun önerisine göre gebelik diyabetinin varlığının belirlenebilmesi için şeker yükleme testi yapılabilir. Gebelik diyabeti genellikle hamilelikten sonra kaybolmaktadır.
 • Hamileliğin 26 haftasında ayrıca bebeğin gelişimi, baş ve bacak ölçümü takip edilir.
 • Gebelik zehirlenmesi olarak da bilinen preeklampsi riski değerlendirilir.
 • Anne ve baba arasında kan uyuşmazlığı varsa IDC (Indirekt Coombs Testi) testinin yapılması için 28. Gebelik haftası beklenilmelidir.

26 hafta gebelik ultrason görüntüleri nasıldır?

Anne babaların bebeklerini ilk gördükleri anlar ultrason kontrolleridir. Ebeveynlerin heyecanla beklediği ultrason kontrolleri aynı zamanda bebeğin sağlığı ile ilgili önemli ipuçları da vermektedir. 26 haftalık hamilelik ultrason görüntülerinde, bebeğin vücudu orantılı bir haldedir. Bebeğin, kol, bacak, baş görünümü küçük bir insan halinde görüntülenir. 26 hafta hamilelikte bebeğin gelişimi hızla devam ederken anne karnında hareket edeceği alan yeterli büyüklükte olduğu için ultrason görüntülerinde bebek oldukça hareketli görülebilir. Hareketlilik sırasında kordon bebeğin koluna, bacağına hatta boynunu dolanabilir. Ultrason kontrollerinde bu durum yakından takip edilir.

26 hafta gebelik annede yaşanan değişimler nelerdir?

Hamileliğin ikinci 3 aylık döneminin sonlarına yaklaşıldıkça anne adayı kendisinde yaşanan değişimleri daha iyi hissetmeye başlamaktadır.

Hamileliğin 26. Haftasında anne adayında yaşanan değişimler genel olarak şu şekildedir;

 • 26 hafta hamilelikte anne adayı kilo almayı devam ettirir. Bu süreç doğuma kadar devam etmektedir. Kilo artışına paralel olarak anne adayının bel, sırt, bacak ağrılarında artış yaşanabilir.
 • Bebeğin doğacağı günün heyecanı, hormonal değişimler gibi etkiler yüzünden anne adayında psikolojik değişimler görülebilir. Psikolojik etkiler özellikle ilk gebeliklerde daha fazla hissedilmektedir.
 • 26 hafta hamilelikte rahim büyümeye devam eder. Bu dönemde rahim büyümeye bağlı olarak yukarıya doğru çıkmaya devam eder.  
 • Anne adayının karın bölgesindeki büyüme ve kurumaya bağlı olarak kaşınma hissi yaşanabilir.
 • Rahmin büyümesi ve hormonal değişimlerin etkisiyle sindirim sisteminde değişimler yaşanabilir. Bazı anne adaylarında 26 hafta hamilelikte kabızlık ve hemoroit görülebilmektedir.
 • 26 hafta hamilelikte el ve ayaklarda karıncalanma hissi yaşanabilir. Bazı anne adayları karpal tünel sendromu yaşayabilmektedir.
 • Rahmin büyümesi ve hormonal değişimler Pelvik ağrılara yol açabilir. Bazı anne adaylarında idrar kaçırma sorunu görülebilir. 
 • 26 hafta hamilelikte bazı anne adaylarında memeden süt benzeri bir sıvı gelebilir.

26 hafta gebelik bebekte yaşanan gelişimler nelerdir?

Hamilelik sürecinde anne adayları kendilerinde yaşanan değişimleri merak ettiği gibi bebekte yaşanan değişim ve gelişmeleri de yakından takip etmektedir.

26 hafta hamilelikte bebekte yaşanan değişimler genel olarak şu şekildedir;

 • 26 hafta hamilelikte bebeğin hareketleri daha net hissedilmektedir.
 • Bebeğin görme ve işitme duyuları gelişimini sürdürmektedir. Bu dönemde bebek özellikle sese karşı hareketleriyle tepki verebilmektedir.
 • 26 hafta hamilelikte bebeğin kalp atım hızı ilk aylara göre yavaşlamaya başlamaktadır.
 • Bebek bu dönemde uyuma ve hareketlilik dönemi vardır. Bebeğin hareketlerinden uyuduğu ve uyandığı anlaşılabilir.
 • 26 hafta hamilelikte bebeğin tırnak, kaş ve kirpikleri gelişmeye devam etmektedir.
 • Bebeğin cilt altı yağlanması devam etmektedir. 26 hafta hamilelikte bebeğin cilt gelişimini destekleyen ve sıcak kalmasına yardımcı olan lanugo adı verilen tüyler cildini kaplamaktadır. Bu tüylerin büyük bir kısmı doğuma kadar kaybolmaktadır.
 • Akciğer ve omurga gelişimi büyük oranda tamamlanmıştır.
 • 26 hafta hamilelik döneminde bebeğin göz kapakları açılabilir. Aynı süreçte bebeğin burun deliklerinde de açılma olabilir. Bebek her ne kadar anne karnında amniyon sıvısı içinde bulunsa da nefes alma egzersizlerine başlayabilir.
 • Anne karnındaki bebeğin bu süreçte emme refleksleri iyice güçlenir. Ultrason görüntülemelerinde bebeğin parmağını emdiğini görmek mümkündür.
 • 26 hafta gebelikte bebeğin cilt altı yağ tabakası gelişmeye devam eder.
 • Bebeğin bu dönemde tat alma duyusu da gelişmeye başlar. Bebek annesinin tükettiği gıdalara hareketleriyle tepki verebilir.

26 hafta gebelik anne ne kadar kilo alır?

Hamilelik sürecinde her anne adayı farklı şekilde kilo alabilmektedir. Anne adayının beslenme düzeni, daha önceki kilosu gibi farklı faktörler hamilelikte kilo alımı üzerinde etkili olabilmektedir. Ancak 26 haftalık hamilelikte anne adayının 8-10 kilo arasında kilo alması beklenir. Anne adayının aldığı kiloların bir kısmı bebeğin gelişimi için bir kısmı ise annenin değişen fiziki şartlarını karşılamak için kullanılmaktadır.

26 haftalık gebelik anne karnı nasıl gözükür?

Anne adayları hamilelik sürecinde karınlarının nasıl görüneceğini merak etmektedir. 26 haftalık gebelikte anne adayının karnı büyümeye devam eder. Anne adayına dışarıdan bakıldığı zaman gebelik rahatlıkla fark edilmektedir. Hamileliğin geri kalan haftalarında anne hamilelik karnı her hafta yaklaşık 2 cm. kadar büyümeye devam etmektedir.

26.hafta gebelik bebek hareketleri nasıldır?

26 hafta hamilelik anne adayının bebeğin hareketlerini rahatlıkla hissedebildiği bir dönemdir. Bu dönemde bebeğin görme ve işitme duyuları geliştiği için dışarıdan gelen özellikle anne – babasının sesine hareketleriyle tepki verebilir. 26 hafta hamilelikte bebeğin zaman zaman hareketsiz olması anne adaylarında endişeye neden olmaktadır. Ancak bebek bu dönemde dinlenme ve hareket etme olarak tanımlanan bir dönemdedir. Bebek belli bir süre uyur veya dinlenir bu dönemde hareketleri hissetmemek normaldir. Anne adayının bebeğin hareketlerini takip ederek uzun süre hareketsizlik yaşanması durumunda doktora bildirmesi önemlidir. 

26.hafta gebelikte akıntı, lekelenme veya kanama yaşanır mı?

Anne adaylarının en büyük endişelerinden birisi de hamilelikte yaşanan akıntı, lekelenme ve kanamalardır. Hamilelik döneminin başlangıcından itibaren anne adayında akıntılar yaşanması normaldir. 26 hafta gebelikte akıntı miktarında bir miktar artış gözlemlenebilir. Anne adayının akıntı miktarını, kokusunu ve yeşil, kahverengi veya pembe renkli lekelenmeleri takip etmesi önemlidir. Lekelenme miktarında artış yaşanması durumunda gebeliği takip eden doktorun bilgilendirilmesi gerekir. Sadece 26 hafta hamilelik değil gebeliğin bütün haftalarında yaşanan kanama riskli durumların habercisi olabilir. Kanama yaşanması halinde zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

26.hafta gebelik beslenme nasıl olmalıdır?

Bebek gelişimi için gerekli olan bütün besinleri annesinden temin etmektedir. Bu nedenle anne adayının dengeli ve sağlıklı beslenmesi bebeğin gelişimi için son derece önemlidir. Aynı şekilde hamilelik sürecinde yaşanan değişimler nedeniyle doğru beslenme anne adayının kendi sağlığı bakımından da dikkat edilmesi gereken bir süreçtir.

26 hafta gebelikte genel olarak beslenme şu şekilde olmalıdır;

 • Hamilelik döneminde bebeğin sinir sistemi ve organlarının gelişimi için anne adayının kolesterol üretimi artmaktadır. Anne adayının gebelik sürecinde kolesterol içeren besinlerden uzak durması kalp ve damar sağlığı bakımından dikkat edilmesi gereken bir durumdur.
 • 26 hafta hamilelikte diğer haftalarda olduğu gibi proteinden zengin, karbonhidrattan fakir beslenilmesi gerekir.
 • 26 hafta gebelikte annenin demir ihtiyacı artabilir. Kırmızı et, kuru baklagiller, kuru meyve, pekmez gibi besinlerin beslenme düzenine eklenmesi demir ihtiyacını karşılayabilir. C vitamini içeren gıdaların tüketilmesi demir emilimini artıracaktır.
 • D vitamini ve folik asit bebeğin sinir sisteminin gelişmesi bakımından son derece önemlidir. Ancak her ikisinin de doktorun önerdiği kadar alınması gerekir.
 • Omega 3 ihtiyacı için haftada 2 kez mevsim balığı tüketilmesi tavsiye edilir.
 • 26 hafta hamilelikte anne adayları kabızlık sorunu yaşayabilmektedir. Beslenme düzenine lifli gıdaların, sebze ve meyvelerin ilave edilmesi yaşanabilecek kabızlık sorunu için faydalıdır.
 • Bebeğin sinir sisteminin sağlıklı gelişebilmesi için B 12 vitaminine ihtiyaç bulunmaktadır. Et, balık, peynir, yumurta, süt gibi besinlerle anne adayı B -12 vitamini ihtiyacını karşılayabilir.

26.hafta gebelik cinsellik yaşanır mı?

Bebeğin zarar göreceği endişesi anne babaların cinsel ilişkiden uzak durmasına neden olabilmektedir. Ancak doktorun öngördüğü bir engel olmadığı durumlarda cinsel ilişki yaşanmasında bir sorun yoktur. Kanama, çoğul gebelik, erken doğum riski gibi faktörlerin varlığında cinsellik yasaklanabilir.

26 haftalık gebelikte cinsiyet yanılmaları olur mu?

Anne babaların en merak ettiği konulardan birisi de bebeğin cinsiyetidir. Bebeğin genital bölgesi 12. Hamilelik haftasında gelişmeye başlamaktadır. Cinsiyet tahmini ise genellikle 16 hamilelik haftasında yapılmaktadır. Ancak bebeğin anne karnındaki pozisyonundan dolayı cinsiyetini tahmin etmekte zorlanılan durumlar yaşanabilmektedir. Bebeğin pozisyonundan dolayı cinsiyetinin tam olarak belirlenemediği durumlarda dış genital organlar izlenerek cinsiyet tahmininde bulunulabilir. Genellikle 26 hafta gebelikte bebeğin cinsiyeti belirlenmektedir.

26 haftalık gebelikte çatı ağrısı yaşanır mı?

Pelvis eklemleri normalde hareketsizdir ancak hamilelik dönemiyle birlikte yaşanan hormonal değişimler pelvis eklemleri yerinden oynamaya başlayabilir. Bu durum da hamilelikte çatı ağrısı denilen ağrılara yol açabilir. Çatı ağrıları genellikle bebeğin büyüdüğü gebelik sürecinin ortalarında sık yaşanmaktadır. Ağrı kasıklarda ve alt batın bölgesinde daha çok hissedilir. İkiz gebelik ve daha önce doğum yapan anne adaylarında çatı ağrısının daha fazla yaşandığı gözlemlenmektedir. Çatı ağrısını azaltmak için doktorun önerdiği bir takım egzersizler, istirahat faydalı olabilir.

26 haftalık gebelikte kalp çarpıntısı olur mu?

Hamilelik döneminde anne adayının kan miktarında artış olmaktadır. Artan kan miktarının bir kısmı bebeğin beslenebilmesi gereklidir. Kan miktarındaki artışa paralel olarak kalp daha fazla çalışmaya yani atmaya başlamaktadır. Bu yüzden hamilelik döneminde anne adaylarında kalp çarpıntısı görülmesi normal kabul edilebilir. 26 hafta hamilelikte aynı şekilde değerlendirileceği için kalp çarpıntısı yaşanabilir. Ancak uzun süren ve geçmeyen kalp çarpıntısı altta yatan kardiyolojik bir rahatsızlık kaynaklı da olabilmektedir. Bu gibi durumlarda kardiyoloji uzmanından destek almak olası kalp rahatsızlıklarının belirlenebilmesi için önemlidir. 

26 haftalık gebelikte sık idrara çıkma neden olur?

Hamilelikte bebek ile birlikte rahmin büyümesi mesane yani idrar kesesi üzerinde baskı oluşturur. Hamilelin ilerleyen haftalarında bu baskı gittikçe artar ve anne adayının sık idrara çıkmasına neden olur. Hamilelikte sık idrara çıkma sebebi sadece büyüyen rahim ve bebek kaynaklı değildir. Yaşanan hormonal değişimler de anne adayının sık idrara çıkmasına zemin hazırlayabilmektedir. Hatta bazı anne adaylarında sık idrara çıkma şikayetinin yanında idrar kaçırma gibi sorunlar da yaşanabilmektedir.

26 haftalık gebelikte doğum olur mu? Erken doğum belirtileri nelerdir?

Normal bir gebelik 40 hafta olarak değerlendirilmektedir. Ancak doğum 38-42 haftalar arasında gerçekleşebilir. Bebeğin 24- 37 haftalar arasında hayata gelmesi erken doğum olarak yani prematüre olarak isimlendirilir. Bebeğin anne karnında kalması gelişimi bakımından önemlidir ancak 26 haftalık gebeliklerde doğum görülebilmektedir.  26 haftalık hamilelikte bebeğin akciğer ve omurilik sistemi gelişmiştir ancak süreç tam olarak tamamlanmamıştır. Bu yüzden 26 hafta gebelikte doğan bebeklerin hayatta kalabilmesi için tıbbi yardıma ihtiyacı vardır.

26 hafta erken doğum belirtileri genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

 • Düzenli ve sıklığı şiddeti kasılma ve ağrı erken doğum belirtisi olabilir. Ancak anne adayları özellikle hamileliğin sonlarına doğru bu tür kasılmalar ve sancılar yaşayabilmektedir. Braxton Hicks kasılmaları yani yalancı kasılmalar doğum sancısı ile karıştırılabilir. Gerçek doğum kasılmaları düzenli aralıklarla gerçekleşirken yalancı kasılmalar düzensiz yaşanmaktadır.
 • Pelvik bölgede kasıklarda baskı hissi
 • İshal ve bulantı olması
 • Vajinadan kanlı mukuslu akıntı gelmesi
 • Karnın alt bölgesinde adet sancısına benzer şiddetli ağrılar erken doğum belirtisi olabilmektedir.

26 haftalık gebelik egzersizleri nelerdir?

Hamilelikte egzersiz hem kilo kontrolü hem de rahat bir doğum için önemlidir. 26 hafta hamilelik egzersizi olarak yürüyüş ve yüzme tavsiye edilir. Hamilelik yogası, meditasyon ve nefes egzersizleri de 26 hafta hamilelikte uygulanabilecek egzersizler arasındadır.

26 haftalık gebelikte ellerde uyuşma riskli midir?

Hamilelikte yaşanan hormonal değişimlerin yanı sıra alınan kilo ve vücudun yağlanması halk arasında sinir sıkılması olarak bilinen karpal tünel sendromuna neden olabilmektedir. 26 hafta hamilelikte anne adaylarında el ve ayaklarda karıncalanma, uyuşma gibi belirtiler görülebilir. Ancak yaşanan ödeme de bağlı olarak özellikle el başparmağı, işaret ve ortaparmağında uyuşukluk yaşanıyorsa karpal tünel sendromundan şüphelenilebilir.  

26 haftalık gebelikte folik asit kullanımı nasıl olmalıdır?

Bebeğin beyin ve sinir sisteminin gelişmesinde önemli rolü olan folik asit hamilelikten önce kullanılmaya başlanabilir. Folik asit hamileliğin 26. Haftasında kullanılabileceği gibi sonraki haftalarda da devam edilebilir. Ancak folik asitin ne kadar kullanılacağı doktor kontrolünde ilerlenmesi gereken bir konudur. Aynı şekilde gebelikte tavsiye edilen D vitamini de doktora danışılarak kullanılmalıdır.

26 haftalık gebelikte suyun fazla olması neden olur?

Hamilelikte suyun fazla olması olarak tabir edilen amniyon sıvı fazlalığı (Polihidramnios) gebelikte beklenilen bir durum değildir. 26 hafta hamilelikte suyun fazla olması genel olarak nedeni bilinmemekle birlikte şu nedenlerden kaynaklanabilir;

 • Bebekte sinir veya sindirim sistemindeki anomaliler amniyon sıvısının artmasına zemin hazırlayabilir.
 • Trizomi 18, trizomi 21 veya trizomi 13 gibi kromozom sorunları su artışına yol açabilir.
 • Bebekte yutma fonksiyon bozukluğu suyun fazla olma nedenleri arasındadır.
 • Anne adayının şeker yani diyabet hastalığı
 • Çoğul gebelik veya bebekte anemi de suyun fazla olması nedenlerinden birisidir.

26 haftalık gebelikte gaz sancısı yaşanır mı?

Hamileliğin bütün haftalarında olabildiği gibi 26. Gebelik haftasında da anne adayları gaz sorunu yaşayabilir. Hamilelikte yaşanan hormonal değişimler özellikle de artan progestoron hormonu gaz sorunu yaşanmasında etkilidir. Progestorunun kaslar üzerindeki yarattığı gevşeme etkisi gebelikte gaz sorunu yaşanmasının en önemli faktörüdür. Bununla birlikte bebeğin ve rahmin ilerleyen hamilelik haftalarında büyümesi diğer organlar üzerinde baskıyı artırdığı için gaz sorunları yaşanabilmektedir. Gebelik sürecinde anne adayının tükettiği besinler ve hareketsizlik de gaz sorunu yaşanmasında etkilidir.

26 haftalık gebelikte göbek deliği ağrısı olur mu?

Hamilelikte anne adayları değişen hormonal düzen ve fiziksel şartlardan dolayı farklı ağrılar yaşayabilmektedir. Bazı anne adayları hamileliğin özellikle ilerleyen haftalarında göbek deliği ağrısı yaşayabilmektedir. Bebeğin ve rahmin büyümesi karın kaslarındaki gerilme göbek deliği ağrısının en bilinen nedenleri arasındadır. Bazı anne adaylarında ilerleyen hamilelik haftalarında göbek fıtığı oluşması veya var olan göbek fıtığı rahatsızlığından dolayı da göbek deliği ağrısı ortaya çıkabilir. Bu durum anne adaylarında acaba bebeğime bir şey olur mu? endişesinin yaşanmasına neden olsa da göbek deliği ağrısı genellikle erken doğum gibi riskli görülebilecek durumlarla alakası bulunmamaktadır.

26.hafta gebelikte ishal yaşanır mı?

26 hafta hamilelikte anne adaylarında genellikle kabızlık sorunu ön plana çıkmaktadır. Ancak her anne adayı hamileliğin her haftasında farklı belirtiler yaşayabilir. Uzun süre geçmeyen ishal durumlarında ve ek olarak bulantı, ateş yüksekliği, karın ağrısı gibi şikayetlerde eşlik ediyorsa zaman kaybetmeden doktora başvurmakta fayda vardır.

26 haftalık gebelikte idrar yolu enfeksiyonu riskli midir?

Hamilelikte yaşana hormonal değişimler ve artan kan hacmi nedeniyle anne adaylarında idrar yolu enfeksiyonu görülebilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonunun zamanında teşhis ve tedavisi gebelikte yaşanabilecek risklerin önüne geçmektedir. Ancak idrar yolu enfeksiyonu veya vajinal enfeksiyonlar çeşitli nedenlerde erken doğuma kadar ilerleyebilecek tablolar oluşturabilmektedir. İdrarda yanma, ateş gibi belirtiler yaşandığında zaman kaybetmeden doktora başvurmak önemlidir.

26 haftalık gebelikte iştahsızlık normal midir?

Hamilelikte iştahsızlık gebeliğin her döneminde yaşanabilir. Ancak genel olarak iştahsızlık hamileliğin ilk 3 aylık döneminde sık görülen şikayetler arasındadır. Genellikle ilk 3 aydan sonra anne adaylarında iştah eski haline dönmektedir. 26 hafta hamilelikte iştahsızlık kabızlık veya bebeğin sindirim sistemlerine yaptığı baskıdan dolayı yaşanabilmektedir.

26 hafta gebelik karın ağrısı yaşanır mı?

26 hafta hamilelikte karın ağrısı yaşanabilir. Hamilelikte yaşanan karın ağrıları ek şikayetler yoksa normal kabul edilmektedir. Bebeğin anne karnında büyümesi, yaşanan sindirim sistemi sorunları, rahmin ve bebeğin büyümesiyle karnın gerilmesi gibi nedenler anne adaylarının karın ağrısı yaşamasına yol açabilir. Ancak karın ağrısı ile birlikte, vajinal kanama, geçmeyen baş dönmesi, bulantı, titreme gibi şikayetler varsa gebeliği takip eden doktora başvurulmalıdır.

26. hafta gebelik kasık ağrısı, vajinal ağrı yaşanır mı?

Kasıklarda ağrı, vajinal ağrı veya vajinada batma hissi hamilelik sürecinde anne adaylarının yaşadığı sık sikayetler arasındadır. Özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adayları bu ağrı ve sancıları daha erken haftalarda yaşayabilir. 26 hafta hamilelikte vajina ağrısı, vajinada batma hissi veya kasık ağrılarının nedenleri şu şekilde sıralanabilir.

 • Bebeğin ve rahmin büyümesiyle birlikte bağ dokularındaki gerilme vajinal ağrılara yol açabilir.
 • Anne karnında büyüyen bebeğin vücudun ağırlık merkezini değiştirmesi bel ve kasık bölgesinde ağrılara neden olabilir.
 • Braxton hicks yani yalancı sancılar kasık ve vajinal ağrı nedenleri arasındadır.
 • İdrar yolları enfeksiyonu vajinada batma ve ağrı hissini neden olabilir.
 • Hamilelik sürecinde yaşanan hormonal değişimler kasık ağrısı, vajinada batma hissi ve ağrı kaynağı olabilir.

26.hafta gebelik mide yanması, mide bulantısı, mide ağrısı yaşanır mı?

Hamilelikte mide yanması, mide bulantısı ve mide ağrısı en sık görülen şikayetler arasındadır. Mide bulantısı özellikle gebeliğin ilk aylarında hemen hemen bütün anne adaylarını etkilemektedir. Hamileliğin ilerleyen haftalarında yaşanan mide ağrısı, mide yanması gibi şikayetler genellikle rahim ve bebeğin büyümesiyle birlikte mide ile yemek borusu arasındaki kapakçığın etkilenmesinden kaynaklanır. Aynı zamanda yaşanan hormonal değişimler de mide ve yemek borusu arasındaki kapakçığın etkilenmesine ve kaçak yaşanmasına yol açabilmektedir.  Anne adaylarının yaşanan reflü şikayetlerini hafifletmek için beslenme düzenine dikkat etmesi önemlidir.

26 haftalık gebelikte memeden süt gelmesi riskli midir?

26 hafta hamilelikte memeden süt gelebilir. Anne adaylarının bu durumda panik yapmaması ve memenin ucunu sıkmaması önemlidir.

26 haftalık gebelikte oruç tutulur mu?

Hamilelikle sık sık ve az besin tüketilmesi önemlidir. Özellikle yaz aylarında oruç sürelerinin çok uzun olması bu düzenin tamamen değişmesine neden olabilmektedir. 26 hafta hamilelik döneminde anne adaylarının oruç tutması tavsiye edilmemektedir.

26 haftalık gebelikte otobüs ve uçak yolculuğu yapılır mı?

Hamilelikte yolculuk çok uzun saatler olmadığı sürece yapılabilir. 36 hafta hamilelikten sonra yolculuklar kısıtlanabilir. Ancak riskli gebeliği olan anne adaylarının uçak ya da otobüs yolculuğu öncesinde gebeliği takip eden doktora danışması önemlidir.

26 haftalık gebelikte yatış pozisyonu nasıl olmalıdır?

Hamilelikte yatış pozisyonu olarak anne adaylarına sol tarafa yatarak uzanmaları tavsiye edilir.

26.hafta gebelikte su gelmesi riskli midir?

Hamilelik her döneminde su gelmesi riskli bir durumdur. Erken dönemde su gelmesi enfeksiyon riskini artırabilmektedir. Yaşanan enfeksiyon erken doğum riskini artırabilir. 26 hafta hamilelikte su gelmesi durumunda takip çok önemlidir. Enfeksiyon riski göz önüne alınarak sürecin bu şekilde değerlendirilmesi gerekir. Bazen aşırı vajinal akıntılar su gelmesi ile karıştırılabilmektedir. Bu durumun yapılacak tetkiklerde ortaya çıkartılması sürecin doğru yürütülmesi bakımından önemlidir.

Güncelleme Tarihi : 14 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 24 Eylül 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al