Yükleniyor

35. hafta gebelik- Hamileliğin 35. haftası için bilinmesi gerekenler

35. hafta gebelik- Hamileliğin 35. haftası için bilinmesi gerekenler

Hamilelik dönemi anne ve babaların heyecanlı bekleyişinin yanında birçok soruyu da barındıran bir dönemdir. Özellikle hamileliğin son aylarına doğru heyecan ve merak artmaktadır. Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Banu Mat, 35 hafta hamilelik ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

35 hafta gebelik kaç aylık eder?

35 hafta gebelik; yaklaşık 8 ay 5 günlük gebeliktir. 35*7=245...245 / 30 = 8 ay 5 gün etmektedir.

35 hafta gebelik doğuma ne kadar kaldı?

Hamilelik sürecinin 38-42 haftalar arasında olacağı düşünülünce,  doğuma kalan zaman 3-7 hafta kadardır.

35 hafta gebelikte bebek kilosu ve boyu ne kadardır?

35 hafta gebelikte bebeğin ağırlığı; 2200-2500 gram, boyu da 44-46 cm kadardır. Anne karnında bebeğin büyümesini etkileyen pek çok faktör vardır, bu yüzden her bebek bu aralıklar arasında olmayabilir ve olmaması da bir problem var anlamına gelmeyebilir.

35. hafta gebelik muayenesi nasıl yapılır?

Genel olarak 28-36 hafta hamilelik arasında 2-4 haftalık aralarla kontrol uygundur. Sonrasındaki hamilelik sürecinde haftada bir doktor kontrolü daha uygun olacaktır. 35 hafta hamilelikteki;

 • Ultrasonda bebeğin duruş şekli, amnion sıvısı miktarı, plasenta durumu, bebeğin kilosu değerlendirilir.
 • Anne adayının risk durumunun olup olmamasına, sistemin bir rahatsızlığının varlığına göre ilgili kan ve idrar testleri istenebilir
 • NST (non stres test) yapılabilir.

35 haftalık gebelik annedeki değişiklikler nelerdir?

35 hafta hamilelikte annedeki değişimler genel olarak şu şekildedir;

 • Gebelik haftasının ilerlemesi ile beraber rahim büyüklüğü giderek artar ve anne karnında kapladığı yer artar; annenin iç organlarını sıkıştırmaya başlar.
 • Mesaneye olan baskıdan dolayı sık sık idrara gitme şikayeti olur.
 • Mideyi yukarı doğru açılandırır ve reflü- midede ekşime – yanma şikayetleri olur.
 • Nefes alıp verme, akciğerlere olan baskıdan dolayı zorlaşır- yüzeyelleşir.
 • Bebeğin doğum kanalına- pelvise doğru yerleşmesi sebebiyle, kasık ağrısı-  kasılmalar yaşanabilir.
 • Büyüyen rahim, bebeğin artan kilosundan dolayı artan bir ağırlık ve kan hacminin artması hemoroid – basur şikayetine neden olabilir.
 • Varisleşme görülebilir.
 • Ellerde, ayaklarda, bileklerde ve bacaklarda şişlikler görülebilir.
 • Gebelikte diş eti kanaması, hassasiyeti olur.Gebelikte yükselen hormonlardan dolayı diş etlerinde ödem- şişme olabilir, artan kalsiyum ihtiyacı ve değişen beslenme şeklinden dolayı da diş eti kanamaları olabilir.
 • Baş ağrısında artış olabilir.
 • Uykusuzluk, yorgunluk hissi, duygu durum değişiklikleri, stres hali, burundaki tıkanıklık hissi, artan vücut ısısı baş ağrısı sebeplerindendir.  
 • Karnın öne doğru büyümesi, vücudun ağırlık merkezini değiştirir, hareket halinde dengesizliğe sebep olabilir. Ayakları görememek, artan yorgunluk hissi, kaslarda güçsüzlüğe sebep olur ve buna bağlı çeşitli sakarlıklar yaşanabilir.

35 hafta gebelik bebekteki değişiklikler nelerdir?

37 hafta hamilelikte anne karnındaki bebekte genel olarak yaşanan değişimler şu şekildedir;

 • Doğuma yaklaşık 5-7 hafta kalmışken, bebeğin organ gelişimi neredeyse tamamlanmıştır. Beyin gelişimi hızla devam eder, sinir hücreleri birbiriyle bağlantı kurar.
 • Kan dolaşımı tam fonksiyon gösterir.
 • Emme refleksi gelişmeye devam eder.
 • Karaciğerin atıkları parçalama fonksiyonu başlar.
 • Akciğerlerin gelişimi büyük oranda tamamlanır, gelişimin son evrelerinde sürfaktan adı verilen madde salgılanır ve bebeğin doğumdan sonra rahat nefes alıp vermesine yardımcı olur.
 • Kas-iskelet sisteminde; kemiklerin sertleşmesi hızla devam eder ve kalsiyum ihtiyacı üst seviyededir.
 • 35. Hafta hamilelikte böbrekler gelişimini neredeyse tamamlamıştır, bebek amniotik sıvıyı yutup idrar üretimine devam eder.
 • Anneden geçen antikorların da yardımıyla bebeğin bağışıklık sistemi kuvvetlenmeye devam eder.
 • 35 haftalık bebek, zamanında doğan bebeğin tüm yeteneklerine sahiptir. Annenin kızgın, üzgün, mutlu, yorgun olduğunu hissedebilir.
 • Bebeğin gözleri mavi renktir ve doğumdan sonra yeterli miktarda gün ışığıyla karşılaştıktan sonra kendi rengini alır. Görme- odaklanma- seçebilme yetenekleri henüz gelişmemiştir.
 • Kulaklar gelişmiştir, sesleri ayırt edebilir.
 • Emme refleksi gelişmeye devam eder, tat duyusu olgunlaşır ve doğduktan sonra tatları ayırt eder hale gelir. 
 • Burun gelişimi tamamlanır, koku duyusu olgunlaşır.
 • Deriyi kaplayan lanugo tüyleri 35 haftadan itibaren giderek azalır, ancak bazı bebeklerde doğumdan sonra da bu tüyler görülebilir, zamanla dökülecektir.

35.hafta gebelik beslenme nasıl olmalıdır?

Tüm gebelik sürecinde olduğu gibi 35. Gebelik haftasında da sık aralıklarla az az beslenmeye devam edilmeli ve bol sıvı alınmalıdır. Bebeğin vitamin ve mineral ihtiyacı üst seviyededir. Öğünlerde yeşil yapraklı sebzeler, et ve et ürünleri( iyi pişmiş) , yumurta, kuru baklagiller mutlaka bulundurulmalıdır. Kabızlığa yönelik lifli gıdalar tüketmeye çalışılmalıdır. Paketli ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmaya çalışılmalıdır. Sebze ve meyve tüketimine özen gösterilerek bebeğin vitamin mineral ihtiyacı karşılanabilir.

35 hafta gebelik hakkında sık sorulan sorular

35 hafta gebelikte uçak veya araba yolculuğu yapılabilir mi?

35.hafta hamilelikte yolculuk anne adaylarının dikkat etmesi konulardan birisidir. 28-36 gebelik haftaları arasında, doktor raporu eşliğinde uçak ile seyahat edilmesinde sakınca yoktur. Çoğul gebeliklerde ise üst sınır 32 haftadır.

35 hafta gebelik bebek çok hareketli olması normal midir?

35.hafta gebelik bebek hareketleri anne tarafından takip edilmelidir. 35 haftalık hamilelikte bebeğin rahim içindeki yeri oldukça daralmıştır. Erken haftalara göre bebeğin hareketleri azalabilir ancak daha şiddetli olur. Bunun yanında çok hareket ediyor olmasında da sakınca yoktur.

35 haftalık gebelik baş çevresi ne kadar olmalıdır?

Bebeğin ultrason ile değerlendirilmesinde vücut kısımlarının ölçümleri yapılarak, gebelik haftası ve tahmini bir fetal ağırlık ölçülür. 35 hafta hamilelikte bebeğin baş çevresi yaklaşık 315 mm’dir.

35 haftalık gebelikte FL nedir kaç olmalıdır?

FL ölçümü anne karnındaki bebeğin boyunu tahmin ederken kullanılan bir değerdir. Femur yani uyluk kemiğinin ölçülmesi ile gerçekleştirilir. Femur kemiği uzunluğu ultrason eşliğinde yapılabilir. 30 hafta gebelik FL (femur  length- femur kemik uzunluğu ) de yaklaşık 68 mm’dir.

35.hafta gebelik cinsellik yaşanabilir mi?

Hamilelik sürecinde tespit edilmiş riskli bir durum yoksa ( kanama olması-erken doğum riski- düşük tehdidi- su gelişi- rahim ağzında açılma tespit edilmesi- çoğul gebelik olması- annenin ağrı duyması gibi ) cinsel ilişkide bir kısıtlama yoktur. Cinsel ilişki, orgazm; düşükle ya da erken doğumla sonuçlanmaz, olan kasılmalar doğumu tetikleyici etki yapmaz.

35 haftalık gebelikte oruç tutmak sakıncalı mıdır?

Hamilelik sürecinde doğru beslenme önerisi olarak ilk öneri; sık aralıklarla az az beslenip bol bol sıvı almak gerektiğidir. Bu nedenle tıbbi olarak uzun süreli açlık hali- oruç tutmak çok uygun değildir.

35.hafta gebelik egzersizleri nelerdir?

35. Haftada anne adayının yapabileceği egzersizler; keselim egzersizleri, hafif tempolu yürüyüş, yoga, meditasyon ve nefes egzersizlerinin. 35 haftalık gebelik hareketlerinde doktor tarafından riskli bir durum tespit edilmediği sürece, gebeliğin ilk 3 ayından sonra düzenli egzersiz yapılması önerilmektedir

35 haftalık gebelikte plasenta yaşlanması ne demek?

Plasenta gebeliğin devamını sağlayan, anne ile bebek arasındaki alışverişi düzenleyen yapıdır ve 36. Hamilelik haftasından sonra yaşlanma görülmesi beklenen bir durumdur. Ancak özellikle 32. Hafta hamilelikten önce yaşlanma tespit edilirse;

Anne karnında bebeğin suyunun azalmasına

 • Gelişim geriliğine
 • Erken doğuma
 • Doğum sonrası kanamaya
 • Preeklampsi riskinin artmasına sebep olabilir.

Ultrason ile tanısı konur ve plasenta alanında beyaz noktacıklar şeklinde görülür, kireçlenme yani kalsiyum depolanmasıdır.

35 haftalık gebelikte ciğer geliştirici iğne yapılır mı?

Bebekte surfaktan sentezi gebeliğin 20. Haftasında başlar, 24 haftada giderek hızlanır. Anne karnında bebeğin akciğer gelişimi özellikle 26. Haftada başlar ve 34. Gebelik haftasında oldukça iyi seviyeye ulaşır. Bu yüzden 26-34 hafta hamilelik arasındaki erken doğum riski olan durumlarda, ciğer geliştirici iğne- kortikosteroid yapılır. 34 haftadan sonra ise takip eden doktorun uygun görmesi halinde yapılabilir.

35 haftalık gebelik erken doğum belirtileri nelerdir?

Erken doğum belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • 10 dakikada bir düzenli ve sıklığı şiddeti kasılma ve ağrı
 • Pelvik bölgede kasıklarda baskı hissi
 • İshal, bulantı olması
 • Vajinadan kanlı mukuslu akıntı gelmesi
 • Geçmeyen yoğun bel ve sırt ağrısı erken doğum belirtisi olarak değerlendirilmelidir.

35 haftalık gebelikte genital bölgede ağrı olur mu?

Hamileliğin son haftalarında anne adaylarının en büyük sorunlarından birisi de genital bölgede yaşanan ağrılardır. Doğum zamanı yaklaştıkça, kadınlarda düzensiz aralıklı kasılmalar sancı olabilir ki bunlara Braxton Hicks kasılmaları denir. Bebeğin anne karnındaki duruş pozisyonunu almaya çalışması – doğum kanalına yönelmesi, artan ağırlığı yine pelvik bölgede ağrıya sebep olur. Bir de doğumun yaklaşmasıyla beraber artan hormon seviyeleri, pelvik bölgedeki kemikleri-kasları- eklemleri esneterek doğum kanalını genişletir, bebeğin geçişini kolaylaştırmaya çalışır. Bu yüzden de kasık ağrısı hissedilebilir.

35. hafta gebelik akıntı, kanama veya lekelenme riskli midir?

35 hafta hamilelikte ağrıyla birlikte akıntı, kanama veya lekelenmeler de anne adaylarının tedirginlikleri arasındadır. 35. Hafta hamilelikte vajinal akıntı miktarında artış izlenir. Özellikle şeffaf, mukuslu, kimi zaman sümüksü akıntılar olur. Ancak akıntı kanlı, kokulu olursa, vajinal yanma eşlik ederse, yeşil sarı renkli olursa, vajinal yanma eşlik ederse ve kasık ağrılarına sebep oluyorsa enfeksiyon bulgusu olabilir, muayene olunmalıdır. Kanama ve lekelenme bu gebelik haftasında rutinde olmaması gerekir, doktor tarafından değerlendirilmesi uygun olur.

35 haftalık gebelikte çatı ağrısı yaşanır mı?

Hamilelik döneminde hormonların değişmesi, pelvis kemiklerinin eklem noktalarında oynama ve eklem kıkırdağının yumuşamasına neden olur. Hamilelerin genelinde ortaya çıkan bu durum, ağrı ile kendini gösterir. 10. Gebelik haftasından sonra başlar ve bazen de doğumdan sonra da devam edebilir. Kasıklarda başlayan ağrı, uyluk kemiğinin iç yüzeyine ve kalçanın arka kısımlarına doğru yayılabilir. Ağır kaldırmakla, merdiven inip çıkmakla, yürümekle, yatarken pozisyon değiştirme esnasında ve ayağa kalkarken ortaya çıkabilir. Uyurken bacakların arasına yastık koymak, çok hareket etmeden yatar pozisyonda istirahat etmek, ani hareketlerden kaçınmak, ağır kaldırmamak, kıyafetleri oturur pozisyonda giymek gibi önlemler bu ağrıyı azaltır. Çatı muayenesi; gebeliğin son haftalarında genellikle 37. Hamilelik haftasından sonra, annenin kemik yapısının – doğum kanalının değerlendirilmesi için vajinal yoldan elle yapılan muayenedir. Tıbbi bir gereklilik yoksa 35. Gebelik haftasında rutin uygulamada çatı muayenesi yapılmaz.

35 haftalık gebelikte suyun fazla olması ne anlama gelir?

Anne karnında, bebeğin içinde bulunduğu etrafını saran sıvıya amnion sıvısı denir. Azalması ( oligohidramnios) veya fazlalaşması (polihidramnios) gibi durumlar yapılan ultrasonografi muayene ile tanınır. Sıvının fazla olmasının sebepleri arasında;

 • Gebelik diyabeti
 • Genetik anomaliler
 • Çoğul gebelikler
 • Bebekte bir takım yapısal anormallikler(yarık dudak damak, mide başı tıkanıklığı, sinir sistemi bozuklukları)
 • Bebekteki anemi durumu sayılabilir

35 haftalık gebelik su gelmesi riskli midir?

37 hafta hamilelikten önce su gelişi; erken su gelmesi olarak tanımlanır. Zamanından önce su gelmesinin en büyük riski, bebeğin bulunduğu steril ortamın dış ortama açılması nedeniyle enfeksiyon gelişmesine zemin oluşturmasıdır. Enfeksiyon bulguları yüksek ateş, kötü kokulu akıntı, kasıkta ağrı ve kandaki enfeksiyon göstergelerinin artmasıdır. 34 hafta tamamlandıktan sonra suyu gelmiş bir gebeyi daha fazla bekletmeyip doğumunu başlatmak tıbbi olarak uygun seçenektir.

35 haftalık gebelikte el ayak şişmesi yaşanır mı?

Gebelik süresince el ayak şişmesi sık rastlanan şikayetlerdendir. İlerleyen gebelik haftalarında, hem dolaşan kan hacminin artması hem de büyüyen bebeğin yaptığı baskıdan dolayı ödem-şişlikler olabilmektedir.

 • Kilo fazlalığı
 • Çok ayakta durmak
 • Proteinden fakir beslenmek
 • Az su içmek
 • Çok uzun süre hareketsiz kalmak bu şişlikleri arttırabilir.

Ödemin azaltılması için;

 • Normal tuzlu beslenme
 • Bedeni sıkacak kıyafetlerden uzak durmak
 • Rahat ayakkabı giymek, uzun süreler ayakta kalmamaya çalışmak
 • Olabildiğince uzanmak
 • Bacakların altına tabure koymak
 • Düzenli egzersiz yapmaya çalışmak gerekir.

Şişlikler aynı zamanda gebelik zehirlenmesi de denilen yükselen tansiyonun habercisi de olabilir. Yüzde özellikle göz çevresinde olan ödeme dikkat edilmelidir. Şişlikler bacak kısmının üzerine kaval kemiğine yayılıyor ise, baş ağrısı, görmede bulanıklık, karın ağrısı ve yüksek tansiyon görülüyorsa preeklampsi açısından muhakkak doktor kontrolü gerekir.

35 hafta gebelik uyku sorunları ve halsizlik olur mu?

Hamilelik döneminde uykusuzluk yaşanabilir ve birtakım nedenleri vardır;

 • Sık idrara çıkma
 • Yükselen hormonlardan dolayı kan hacminin artması, solunum sistemindeki mukus tabakasının şişmesine ve burnun tıkanmasına sebep olur. Rahat nefes alıp verememek uykusuzluk yapabilir.
 • Kramplar olabilir, magnezyum takviyesi iyi gelir
 • Yine gebelik hormonlarının etkisiyle mide kasları gevşer ve ilerleyen haftalarda bebeğin büyümesiyle mideye olan baskıdan dolayı reflü- midede ekşime yanma olabilir ve uykuya geçişi zorlaştırabilir.
 • Yan yatar pozisyon, bacakların arasına yastık koymak hem uykuya dalmayı kolaylaştırır, hem de bebeğin anneden beslenmesini kolaylaştıran pozisyondur.

35. hafta gebelik ishal normal midir?

Hamilelikte kadın vücudunda yükselen hormonlar, vücut çalışma düzenini değiştirir. Mide bağırsak sisteminin hareketini azaltabileceği gibi artırabilir de. Günde 2 defadan fazla yumuşak kıvamlı – sulu dışkılama halinde ishalden bahsedilir. Karın ağrısı, ateş yüksekliği, kusma gibi şikayetler de eşlik ederse enfeksiyon şüphesi uyandırır ve muayene olunması gerekir.

35 hafta gebelik mide sorunları normal midir?

Hamilelikte mide sorunları, bulantı ve mide yanması gibi sıklıkla olur. Bunun da en önemli sebebi artan progesteron hormonudur. Bu hormon kasları gevşettiği için mide ve yemek borusu arasındaki kapakçığı da gevşetir ve mide içeriğinin yukarı doğru kaçmasına ve yanma hissi- reflü ve bulantı ya sebep olur. Yine ilerleyen haftalarda bebeğin ve rahmin büyümesiyle de mide yukarı doğru itilir ve bu durum da reflünün artmasına ve bulantıya sebep olur.

35 haftalık gebelikte memeden süt gelmesi normal midir?

Gebeliğin son haftalarında göğüslerden tek taraflı ya da iki taraftan da, süt kıvamında berrak sıvı gelebilir. Bu durum normaldir ve hormonlarla ilişkilidir. Göğüs ağrısı- meme dokusunda hassasiyet olur, süt kanalları doğumdan sonra bebeği besleyebilmek için genişler, süt üretimine başlar. Bunlardan dolayı ağrı hassasiyet olabilir.

35 haftalık gebelikte vücutta kaşıntı yaşanır mı?

Hamilelikte en sık görülen rahatsızlıklardan birisi kaşıntıdır. Annenin hayat kalitesini bozar ve bazen hamileliğin kendisinden kaynaklanıyor olabilir ve dikkate alınmalıdır. Egzama, atomik cilt gibi sorunlar gebelik süresince aktifleşebilir. Gebeliğin ilerlemesiyle, özellikle karın bölgesinde ve memelerde cildin gerilmesi, elastikiyetini kaybetmesi ve kurumasıyla kaşıntı görülebilir. Ter bezlerinin daha aktif çalışmasıyla cilt sürekli terler ve nemli kalır, kıvrım bölgelerinde özellikle kaşıntıya sebep olur. Genellikle 30. Haftadan sonra görülen, tüm vücutta kaşıntı olmasına rağmen belirgin cilt lezyonu olmayan İntrahepatik kolestazis rahatsızlığı oldukça önemlidir. Karaciğerdeki safra akışının yavaşlaması olarak tarif edilebilir. Kaşıntı çok şiddetlidir, sarılık eşlik edebilir. Bir takım kan testleriyle tanısı koyulabilir.

Güncelleme Tarihi : 14 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 14 Temmuz 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al