Yükleniyor

9 hafta gebelik- Hamileliğin 9. haftası için bilinmesi gerekenler

9 hafta gebelik- Hamileliğin 9. haftası için bilinmesi gerekenler

Anne adayları hamilelik haberini aldıkları ilk andan itibaren gün gün, hafta hafta kendilerindeki değişimleri büyük bir merak ve heyecanla gözlemliyor. Bebeğin gelişiminin hızlanması ile birlikte annede fiziksel ve ruhsal değişimler etkisini daha fazla gösteriyor. Bu dönemlerden biri de 9. hafta gebelik olarak karşımıza çıkıyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. İ. Burhan Özel, hamileliğin 9. haftası ile ilgili merak edilenler hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

9 Hafta Gebelik Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Hamileliğin 9. Haftası anne adaylarının ruhsal durumlarında değişimlerin başladığı bir dönemdir. Anne adayları bu sürece yabancı değildir çünkü regl döneminde yaşanan ani duygu durum değişmeleri gebelik sürecinde sürekli olarak yaşanacaktır. Hormonların değişimi ile birlikte hassas, kırılgan bir ruh hali, nedensiz ağlama krizleri, sinirlenme ve kaygı yaşamanın artacağı bu sürecin ortaya çıkması olasıdır. Bebeğin gelişimi ile birlikte anne adayı için kilo alma süreci başlayacaktır. Ruhsal değişimlerin dışında baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali ya da uykusuzluk, gaz sancıları, hazımsızlık problemleri, göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet belirtileri bu süreçte görülmektedir.

9 Hafta Bebek Gelişimi Nasıl Olmalıdır?

Anne ve baba adayları haftalar içerisinde bebekte meydana gelecek değişiklikleri merak etmektedirler. Vücut bakımı yapısından c harfine benzeyen bebek önceki haftalara oranla daha yuvarlak bir başa sahiptir. Bu evrede bebeğin boyu yaklaşık 15-26 mm olması gerekir ve kilosu 1-1,5 gr kadar olmalıdır. Gözler, el ve ayaklar başın iki yanında bulunan kulaklar ile bebek normal bir insan görünümüne ulaşmaya devam edecektir

9. Hafta Gebelik Riskleri Nelerdir?

Hamileliğin ilk haftasından son haftasına kadar düzenli olarak bebeğin gelişimi ve anne adayının sağlığı hekim kontrolünde olmalıdır. Gebeliğin 9.hafta risklerinden en önemlisi düşük riskinin olup erken gebelik kayıplarıdır. Bu evrede düşük riskini en aza indirmek için gebeliğin takibi sıkıca yapılmaktadır.

9. Hafta Gebelikte Yapılacak Testler Nelerdir?

Anne baba adayları tarafından planlanmamış gebeliklerde, gebeliğin 9.haftasına gelindiğinde yapılması gereken testler muhakkak yapılmalıdır. Gebeliğin bu sürecinde anne adayına tam kan, tam idrar, tüm biyokimya, kan grubu, torch, VDRL, hepatit markerleri ve tiroid testleri yapılmaktadır.

9 Hafta Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

İnsan yaşamının her evresinde düzenli ve dengeli beslenme önemlidir ancak gebelik evresinde bu konuda daha fazla hassas olunmalıdır. Karbonhidrat yerine protein ve vitamin ağırlıklı beslenme yapılmalıdır. Gün içerisinde 1 -2 bardak süt veya süt ürünleri tüketilebilir. Kuruyemiş çeşitlerinden her birinden birkaç adet, avokado, ayçiçeği çekirdeği, kurutulmuş meyveler, beyaz ekmek yerine çavdarlı kepek ekmek, tam buğdaylı ekmekler tüketilebilir. Kızartma yerine fırında pişirilmiş besinler, asitli ve şekerli içecekler yerine taze sıkılmış meyveler tercih edilmelidir. Haftada en az 1 porsiyon balık tüketmeye özen göstermeli ve yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir.

9 Hafta Gebelik Hakkında Sık Sorulan Sorular

9 hafta gebelikte mide bulantısı yaşanır mı?

Hamilelik döneminin 9 haftasında anne adaylarında mide bulantıları yaşanabilir. Mide bulantılarının gebeden gebeye şiddeti, süresi değişebilmektedir. Sabahları uyanır uyanmaz bir iki lokma bir şeyler atıştırıp gün içerisinde minik porsiyonlarla sık sık katı şeyler tüketmek ve sıvı içecekleri öğün arasında alacak şekilde beslenme ile beraberinde ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Beslenme ve uygulanan ilaç tedavisine rağmen şiddetli mide bulantıları devam ediyorsa hastaneye yatış gerekebilir.

9 hafta gebeliklerde yoğun baş ağrıları normal mi?

Gebelik süresince fiziksel değişimlerle birlikte hormonsal değişimlerin yaşanması ve baş ağrıları oluşması normal bir durumdur. Aşırıya kaçan baş ağrılarında altta yatan önemli nedenler araştırılmalıdır. Tansiyon yüksekliği, migren, sinüzit ve solunum yolu enfeksiyonları bu haftada şiddetli baş ağrılarına, kusmalara neden olmaktadır. Baş ağrılarının altta yatan nedenlere göre çeşitli tedavi şekilleri uygulanmaktadır.

9 hafta gebelikte karın ağrısı neden olur?

Hamilelik döneminde kasık ağrısı normal bir belirti olabileceği gibi düşük nedeni olarak belirti gösterebilir. Bunların dışında anne adayında idrar yolu enfeksiyonları ya da gaz sancısına bağlı olarak karın ağrısı olabilmektedir. Kesin tanı için mutlaka hekime başvurulmalıdır.

9. hafta pembe akıntı, kanama ve kahverengi lekelenme normal mi?

9 hafta hamileliklerde görülen pembe akıntı, kanama ve kahverengi lekelenme düşük riski açısından oldukça önemlidir. Hamilelik evresinde görülen kanama anne adaylarında paniğe neden olabilmektedir. Kanama ve kahverengi lekelenmelere bu haftada dikkat edilmelidir. Klinik muayene sonrası titizlikle nedeninin araştırılması ve tedavisi en kısa sürede yapılmalıdır.

9. hafta gebeliklerde düşük riski yüksek mi?

Gebeliğin 9 haftası risk barındıran bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Erken gebelik döneminde 12. Haftaya kadar düşük riski ön plana çıkmaktadır. Bundan dolayı 12.Haftaya kadar düzenli hekim kontrolü sağlanmalıdır.

9 hafta gebelikte diş çekimi yapılır mı?

Hamilelik evresinde diş çekimi yapılıp yapılmayacağı diş problemi yaşayan anne adayları tarafından merak edilmektedir. Aciliyeti olan diş işlemlerinin 3-6 ay aralığında yapılması , aciliyeti bulunmayan diş taşı temizleme  gibi işlemlerin doğum sonrasına ertelenmesi gerekmektedir. Gebeliğin 9 haftasında takibi yapan hekime danışılarak tedavi yapılabilmektedir. 

9 hafta gebelikte bitki çayları içilir mi?

Bitkilerin yanlış kullanımı vücudun normal işleyişini bozma yetisine sahip olabilmektedir. Bitki çaylarının fazla tüketimi gebelik döneminde zararı olabilir. Zencefil, nane, melisa, kuşburnu, ıhlamur, elma çayları gebeliğin bu haftasında aşırıya kaçmamak suretiyle 1 ya da 2 fincan tüketilebilir. Ada çayı ve sinameki bitki çayları ise mümkün olduğunca içilmemelidir.

9 hafta gebelikte egzersiz yapılır mı?

Gebelikte 12. haftaya kadar düşük riski ön plana çıktığından anne adayı için egzersiz hareketleri zorlayıcı olmamalıdır. Gebeler zorlanmadan hafif egzersizler yapabilir. Yüzme sporları ve gün içerisinde yapılacak düşük tempolu yürüyüşler yeterli olacaktır.

9 hafta gebelikte bebek cinsiyeti belli olur mu?

Bebeğin varlığını öğrendikten sonra en merak edilen konu bebeğin cinsiyetidir. Gebeliğin 9. haftasında detaylı ultrason incelemesinde cinsiyet görülmez ancak genetik tarama ile ( Cus ve fetal DNA vb.) cinsiyet belirlenebilir.

9 hafta gebelikte bebeğin kalp atışları duyulur mu?

Gebeliğin bu haftasında sürecin olumlu gittiğinin sinyali olarak mutlaka bebeğin kalp atışları duyulmalıdır. Bebeğin kalp atışları dakikada ortalama 160-180 arası olmalıdır aksi takdirde bebeğin gelişim sürecinde problemlerin olabileceğine işarettir.

9 hafta gebelikte cinsellik yaşanır mı?

Birliktelik sonrası karın ağrısı, kasık ağrısı ve kanama yoksa cinsellik yaşanabilir. Gebeliğin bu haftasında cinsel birliktelik sonrası karın ağrısı, kasık ağrısı ve kanama varsa 12.haftaya kadar düşük riski önem arz ettiği için cinsel birliktelik yaşanmamalıdır.

9 hafta gebelikte varis görülür mü?

Varisler anne adaylarının kilo artışları ve hareket kısıtlılığı nedeniyle daha ileri haftalarda görülmektedir ancak erken gebelik dönemlerinde görülmesi olasıdır. Uzun süre ayakta kalan gebelerde varis oluşumu görülebilmektedir. Varis çorapları giyerek belirtileri azaltılabilir. Bu evrede gebelerin mümkün olduğunca uzanıp ayakları kalp seviyesinin üzerinde tutmaları faydalı olacaktır. Gerekli görülen durumlarda damar cerrahisinde klinik muayene yapılmalıdır.

9 hafta gebelikte saç boyanır mı?

Gebeliğin başlangıç evresinden son evre olan doğum evresine kadar anne adayları saç boyaması ve diğer kimyasallardan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

9 hafta gebelikte lazer epilasyon yapılır mı?

Lazer epilasyon gibi işlemler esnasında vücuda çeşitli mikropların bulaşması ve buna bağlı hastalıklara yakalanma ihtimali olduğundan dikkatli olunmalıdır. Yüksek dozda uygulanacak ısı ile birlikte lazer epilasyon işlemi ciltte ciddi yanıklar oluşturabilir.

9 hafta gebelik sonlandırması yapılır mı?

Ülkemizde 10. haftaya kadar gebelik sonlandırılması yasal değildir ancak kürtaj süreci bebeğin erken tespit edilmesi ile birlikte anne baba adayının imzası ile olmaktadır.

Güncelleme Tarihi : 16 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 22 Ekim 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al