Yükleniyor

Ara Kanama (Metroraji) Neden Olur?

Ara Kanama (Metroraji) Neden Olur?

Ara kanama, adet dönemi dışında adet döngüsünün herhangi bir zamanında meydana gelen vajinal kanamayı ifade eder. Genel olarak rahim içinde meydana gelen ve endometrit olarak adlandırılan rahim içi enfeksiyonlarının neden olduğu ara kanama (metroraji); miyomlar, spiral kullanımı, doğum kontrol yöntemleri gibi birtakım nedenler sonucunda meydana gelir.

İçindekiler

Ara Kanama (Metroraji) Nedir?

Tıbbi anlamı metroraji olan ve intermenstrüel kanama olarak da adlandırılan ara kanama,; düzenli bir şekilde gerçekleşen adet döneminin dışında ve beklenmedik şekilde meydana gelen vajinal kanamalardır. Rahim içi enfeksiyonlar (endometrit), spiral kullanımı, miyomlar, polipler ve doğum kontrol yöntemleri gibi birtakım nedenlere bağlı şekilde yaşanan ara kanamalar, genellikle zararsız bir durum kabul edilir. Ancak uzun süreli devam eden bazı ara kanamalar, ciddi bir durumun göstergesi de olabilir.

Adet döneminizin tarihi dışında gerçekleştiği kolaylıkla fark edilebilen ara kanamaların sürekli devam ettiği durumlarda kadın doğum doktoruna başvurarak altında yatan nedenin belirlenmesi ve tedavi sürecinin başlaması gerekir.

Ara Kanama (Metroraji) Belirtileri Nelerdir?

Düzenli bir şekilde adet gören kadınların vajinada düzen dışı yaşadığı kanamalar olarak görülen ara kanama, belirgin olarak hafif kanama veya lekelenme belirtisiyle karşı karşıya kalırlar. Genellikle ikinci bir adet hissi veren ara kanamalar, olağandışı ve rastgele bir şekilde gerçekleşir.

Adet dönemi dışında meydana gelen ara kanama belirtileri şunlardır:

 • Hafif kanama ve lekelenme
 • Ağrı veya kramp
 • Vajinada şişkinlik
 • Koyu kahverengiden kırmızı ve pembeye dönen kan rengi

Adet dönemi dışında bu gibi belirtiler yaşadığınız takdirde doktora kanamanın detayları hakkında bilgi vermeniz sağlıklı bir süreç yönetilmesi açısından faydalı olacaktır.

Ara Kanama Neden Olur?

Ara kanama (metroraji), yaygın olarak hormonal değişimler, rahim içi enfeksiyon, miyomlar, rahim içi polipleri, spiral ve acil doğum kontrol hapları gibi doğum kontrol yöntemlerinin kullanımı sonucu meydana gelir. Bazı durumlarda düzensiz olarak görülen ara kanamalara rahim kanseri de sebep olmaktadır.

Adetler arası yaşanan ara kanamanın nedenleri şu şekildedir:

Menarş ve menopoz gibi hormonal değişimler

İlk kez adet döngüsü içine girme durumu olan menarş ve üremenin durması olarak bilinen menopoz döneminde meydana gelen hormonal değişimler vajinada düzensiz kanamalar yaşanmasına sebebiyet verir.

Rahim içi enfeksiyonlar

Endometrit olarak adlandırılan rahim içi enfeksiyonları, adet döngüsü dışında vajinada ara kanamalar yaşanmasına neden olur.

Doğum kontrolü ve ilaçlar

Özellikle hap formunda kullanılan hormonal doğum kontrol ilaçlarının kullanılması veya bırakılması, anormal veya düzensiz kanamalar yaşanmasına sebep olur. Hormonal kontrasepsiyonun düzensiz kullanımı, bazen "ara kanama" olarak adlandırılan anormal kanama modellerine de neden olabilir.

Miyomlar

Rahim içi boşluğuna yerleşmiş miyomlar adet dönemi dışında ara kanama meydana getirir.

Spiral kullanımı

Rahim içi aracı olarak bilinen spiral takılmasının ardından yaşanan süreçte ara kanamalar veya lekelenmeler olabilir. Özellikle ilk 3 ay veya cinsel ilişki sonrası da kanama görülmesi muhtemeldir.

Yetersiz beslenme

Özellikle yetersiz ve sağlıksız beslenen kadınlarla birlikte zayıf olan kişilerde ara kanamalar görülebileceği gibi adet döngüsünün tamamen durmasına da rastlanır.

Bunlarla birlikte genel olarak ara kanamaya neden olan durumlar şöyledir:

Ara Kanama Teşhisi Nasıl Yapılır?

Adet döngüsü dışında ara kanama yaşayan kadınlara doktor öncelikle mevcut adet döngüsü ve cinsel aktivite hakkında sorular soracaktır. Ayrıca aile içinde daha önce, örneğin anne veya kız kardeşinize endometriozis, miyom veya kanser teşhisi konup konmadığı öğrenerek genetik faktör üzerine yoğunlaşmak da isteyebilir.

Birinci adımda doktor büyük olasılıkla kadın sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir kadın doğum uzmanı / jinekolog (OB/GYN) uzmanına sevk edecektir.

Fiziksel muayenin ardından ara kanamanın altında yatan nedenin belirlenmesi için bazı testler istenebilir. Bu testler şunlardır:

 • Kan testleri
 • Hormon seviyelerinizi ve tiroid performansını kontrol etmek için testler
 • Hamilelik, enfeksiyon veya cinsel yolla bulaşan hastalıkları kontrol etmek için idrar örnekleri
 • Transvajinal ultrasonlar da dahil olmak üzere karın ve pelvisinizin ultrasonları
 • BT taramaları veya MRI'lar
 • Belirli kanser türlerini kontrol etmek için doku biyopsileri
 • Cerrahi operasyonlar (laparoskopi veya laparotomi)

Ara Kanama Nasıl Tedavi Edilir?

Ara kanama tedavisi, kişiden kişiye değişiklik gösterebileceği gibi altında yatan nedene bağlı olarak da belirlenir. Örnek vermek gerekirse hormonal kontrasepsiyon tedavisiyle ara kanamalara dur demek mümkünken farklı nedenlere bağlı tedavi seçenekleri de değerlendirilir.

Ara kanama için uygulanabilecek tedavi yöntemleri şu şekildedir:

Hormon tedavisi

Düzen dışı kanamalar olarak adlandırılan ara kanamayı tedavi etmek için belirli hormon tedavisi özellikle progestin içerenler hormon tedavileri tercih edilebilir. Bunlara doğum kontrol hapları, RİA'lar, östrojen yamaları ve diğer seçenekler de dahildir.

Yaşam tarzında değişiklik

Özellikle strese bağlı olarak görülen ara kanamaları durdurmak için stres seviyesini düşürmek ve daha huzurlu bir hayata geçiş yapmak etkili olacaktır.

Reçetesiz ağrı kesiciler

Altında ciddi bir neden yatmayan ara kanamaları geçirmek için reçetesiz satılan ağrı kesicilerden yararlanabilirsiniz.

Ara Kanama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Spiral varken ara kanama neden olur?

Kişi spiral takıldığı halde ara kanama yaşıyorsa bunun nedeni genellikle spiral kaymasından kaynaklanır.

Ara kanama olması normal mi?

Adet dönemi dışında meydana gelen ara kanamalar genellikle bir tehlike içermez ancak uzun süren kanamalar rahim için enfeksiyon ve birtakım hastalıkların habercisi olabileceği için doktora danışmak sağlıklı olacaktır.

Stres ara kanama yapar mı?

Adet döngüsü aslında hassas bir hormon dengesine dayanır. Stres, adet dönemleri arasında lekelenmeye neden olabilir. Stres, adet döneminin gecikmesine ve ara kanamalara neden olabildiği için stresi yönetmenin bir yolunu bulmak adet düzeni de dahil olmak üzere genel sağlığı da iyileştirecektir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 22 Eylül 2023

Yayınlanma Tarihi: 22 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al