Yükleniyor

Arbutin Nedir? Arbutin Ne İşe Yarar?

Arbutin Nedir? Arbutin Ne İşe Yarar?

Arbutin, ciltteki doğal pigment olan melanin ile reaksiyona girerek cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olan cilt parlatıcı bir maddedir. Bunun yanında koyulaşmış bölgelerin aydınlatılmasını ve yara izlerinin düzelmesini sağlar. Cilt bakım ürünlerinin içeriğinde yer arbutin, meyve ve bitkilerin içerisinde yer alan bir madde olarak bilinir. Bunun yanında antioksidan etkiye sahip olan arbutin, cildi serbest radikallere karşı koruyucu etkisi bulunur.

İçindekiler

Arbutin Nedir?

Arbutin, koyu leke ve diğer cilt rengindeki bozulmalara neden olan hiperpigmentasyonu giderme amacı ile kullanılan, yaban mersini ve dut gibi bitkilerde doğal olarak bulunan bir glikozittir. Melanin, reaksiyona girdiği durumda ciltte lekelerin oluşmasına neden olur. Aşırı melanin üretimi durumunda ise hiperpigmentasyon yani ciltte koyu lekelerin oluşmasına zemin hazırlar. Uzun süreler güneşe maruz kalma, yaşlılık lekeleri, kullanılan ilaçlar ve hamilelik melaninin üretimini artırabilir. Arbutin, melanin üretiminde önemli bir rol oynayan bir enzim olan tirozinazın aktivitesini bastırmada etkili olur.

Arbutin Ne İşe Yarar?

Arbutin, ciltte melanin üretimi fazlalığından meydana gelen lekelerin azalmasını ve oluşumunun önlenmesi, cilt tonunun eşitlenmesi ve oluşan koyu lekelerin dengelenmesini sağlar.

Arbutin düzenli kullanıldığı ciltte şu etkileri gösterir:

  • Cilt tonunu dengeler
  • Cildin aydınlanmasında etkilidir
  • Lekelerin azalmasına destek olur
  • Antioksidan etkisi bulunur

Cilt tonunu dengeler

Arbutin maddesi, cilt bakım ürünlerinin içerisinde yer alarak düzenli kullanımında melanin üretimine etki ederek cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olur.

Cildin aydınlanmasında etkilidir

Arbutin maddesi cilt tonunu eşitlemesinin yanında cildin aydınlanmasına da destek olarak parlak bir cildin oluşmasını destekler.

Lekelerin azalmasına destek olur

Melanin üretiminin artmasına bağlı olarak ortaya çıkan lekelerin azalmasını sağlayan arbutin, melanin üretimini kontrol etmede etkili olan tirozinazın enzimini bastırır. Bu da oluşan lekelerin azalmasını sağlar.

Antioksidan etkisi bulunur

Arbutin, içerisindeki antioksidan etkisi sayesinde kullanan kişinin cildini serbest radikallere karşı koruyarak cilt görünümü destekler.

Cilt tipi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu nedenle kullanılan arbutin maddesi kişinin cildinde farklı etkilere sebep olabilir. Bu yüzden arbutin içeren cilt bakım ürünü kullanmadan önce kendi cilt tipinize uygun olup olmadığını kontrol ettiriniz ya da dermatologlarda bu konuda destek almayı ihmal etmeyiniz.

Arbutin Nasıl Kullanılır?

Cilt tonunun dengelenmesi ve cildin aydınlanmasını sağlayan arbutin, cilt bakım ürünlerinde, serumlarda ya da kremlerin içerisinde yer alır. Bu nedenle arbutin kullanımı ürüne göre farklılık gösterir. Arbutin serum, nemlendirici ya da arbutin içeren farklı bir ürün kullanırken şu aşamalara dikkat etmek gerekir:

  • Yüzünüzü yıkayarak, temizleyin
  • Tonik kullanarak cilt temizliğini destekleyin
  • Arbutin içeren krem, serum ya da cilt bakım ürününü uygulayın
  • Sonrasında cildinize güneş kremi kullanmayı unutmayın

Arbutinin Yan Etkileri Nelerdir?

Arbutin, içeriği sayesinde cilt bakımında sıklıkla kullanılan ürünler arasında yer alır. Fakat bazı kişilerin cilt yapısı arbutine karşı reaksiyon gösterebilir. Özellikle hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin cildinde kaşıntı, yanma ve kızarıklık gibi durumlara rastlanabilir. Bunun yanında daha da ilerlediği durumda kurdeşen görülebilir.

Arbutin Hakkında Sık Sorulan Sorular

Arbutin ile kullanılmaması gerekenler nelerdir?

Arbutin, güçlü bir bileşene sahip olduğundan yine güçlü bir bileşen olan salisilik asit ile beraber kullanılmamalıdır. Her iki maddede ciltte küçük soyulmalara neden olarak cildin yenilenmesi sağladığından tahriş gibi durumlara neden olabilir.

Arbutin sürüp güneşe çıkılır mı?

Arbutin kullandıktan sonra cildi oluşabilecek güneş yanıklarına karşı korumak gerekir çünkü arbutin UV ışınlarına karşı cildin daha hassas olmasına neden olur.

Arbutin göz altına sürülür mü?

Arbutin içeriğine sahip bir ürün kullanırken göz altına sürülmemesine dikkat etmek gerekir. Göz altı cildin en hassas bölgesi olduğundan alerjik reaksiyona neden olabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 15 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 12 Şubat 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al