Yükleniyor

Aronya Meyvesi Nedir? Aronya Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Aronya Meyvesi Nedir? Aronya Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Aronya, keskin tadıyla bilinen, Kuzey Amerika’ya özgü küçük, yuvarlak bir meyvedir. Kırmızı veya siyah renkte olan aronya meyvesi taze, kurutulmuş veya meyve suyu formuyla tüketilebilir. Aronya meyvesinin en bilinen faydaları arasında antioksidan açıdan zengin olması sebebiyle diyabeti kontrol etmesi, kalp sağlığını koruması ve antikanser etki yaratabilmesi yer alır.

İçindekiler

Aronya Meyvesi Nedir?

Aronya meyvesi, gülgiller familyasına ait üzümsü meyveler grubuna ait, keskin tada sahip, çalı bitkisinin küçük ve koyu renkli bir meyvesidir. Kuzey Amerika’ya özgü bir meyve olan aronya aynı zamanda Avrupa’nın bazı bölgelerinde de yetişebilir.

Geleneksel tıpta özellikle Yerli Amerikalılar tarafından soğuk algınlığına karşı kullanılan aronya meyvesi bilimsel açıdan da birçok hastalığa karşı potansiyel bir güç olarak kabul edilir.

Aronya meyveleri, sahip olduğu bileşenlerin antidiyabetik, anti-enfektif, antineoplastik, antiobezite ve antioksidan aktiviteleri nedeniyle kalp, karaciğer ve nöron hasarını geri döndüren ya da daha ileri hasar oluşmasını önleyen etkilere sahip olabilir.

Bununla birlikte aronya meyvesi kan şekerini düzenleyerek diyabet kontrolü yapar, kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucudur, böbrek ve karaciğer hastalıkları için potansiyel önleyici olmasıyla birlikte antikanser bir faydası söz konusudur.

Aronya Meyvesinin Besin Değeri Nedir?

Aronya meyvesinin tam besin değeri meyvelerin nasıl yetiştirildiğine ve hangi formda hazırlandığında bağlıdır.

Genel olarak 1/4 bardak kurutulmuş aronia meyvesinin besin değerleri şu şekildedir:

 • Kalori: 45
 • Karbonhidratlar: 10 gram
 • Yağ: 1 gramdan az
 • Şeker: 3 gram

Bu değerlerin yanı sıra aronya meyvesi vitamin ve mineral bakımından da zengin kabul edilecek bir meyvedir. Aronya meyvesinde yer alan vitamin ve mineraller şöyledir:

Aronya Faydaları Nelerdir?

Aronya meyvesi toplam kolesterol ve LDL (kötü) kolesterol düzeylerini azaltır ve antioksidan içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Metabolik bozukluğa da iyi gelen aronya, kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucudur, diyabeti kontrol eder, sindirim sistemini düzenler ve böbrek-karaciğer hastalıkları için potansiyel önleyicidir.

Aronya meyvesinin faydaları genel olarak şunları içerir:

 • Aronya meyvesi bağışıklığı güçlendirir
 • Toplam ve kötü kolesterol düzeylerini azaltır
 • Kan akışını iyileştirir
 • Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur
 • Aronya metabolik bozukluğa iyi gelir
 • Diyabeti kontrol eder
 • Aronya meyvesi sindirim sistemini düzenler
 • Böbrek-karaciğer hastalıklarını önleyebilir
 • Antikanser etkisi söz konusudur
 • Bağırsak sağlığına faydalıdır
 • Antioksidan açıdan zengindir

Antioksidan açıdan zengindir

Aronya meyvesi fenolik asit, antosiyanin ve flavanol içeren antioksidan grubu olan polifenol kaynağıdır. Bu sayede aronya meyvesi hücrelere serbest radikallerin yol açtığı hasarlara karşı korur.

Aronya meyvesi bağışıklığı güçlendirir

Güçlü antioksidan içeriğiyle öne çıkan aronya meyvesi aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı koruyuculuk sağlar.

Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur

Antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahip olan aronya meyvesi kan akışını iyileştirerek kalp sağlığını destekler ve kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu bir rol üstlenir.

Aronya metabolik bozukluğa iyi gelir

Aronya meyvesi metabolik bozukluk sendromuna, antioksidan etkileri sayesinde iyi gelir.

Diyabeti kontrol eder

Kan akışını iyileştiren, kan şekerini dengeleyen, kolesterol ve trigliserid seviyelerini düşürmeye yardım ederek diyabet hastalığını kontrol edebilir.

Aronya meyvesi sindirim sistemini düzenler

Sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkilere sahip olduğu değerlendirilen aronya meyvesinin potansiyel olarak kabızlığa da iyi geldiği düşünülür.

Böbrek-karaciğer hastalıklarını önleyebilir

Özellikle aronya suyunun hem böbrek hem de karaciğer fonksiyonunu iyileştirip böbrek ve karaciğer sağlığına iyi gelebileceği değerlendirilir.

Antikanser etkisi söz konusudur

Aronya meyvesinde antioksidan özellikler, vücudu serbest radikallerin olası hasarından koruyarak özellikle kolon ve meme kanserine önleyicilik sağlayabileceğini ortaya koyar. Ancak bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu da bir gerçektir.

Bağırsak sağlığına faydalıdır

Aronya meyvesinin içindeki polifenoller, bağırsak mikrobiyotasının büyümesi konusunda uyarıcı bir etkiye sahiptir. Bu etki, aronyayı bağırsak sağlığına faydalı bir meyve yapar.

Aronya Meyvesinin Zararları Var mı?

Aronya meyvesi genellikle güvenle tüketilebilecek sağlıklı bir meyvedir. Tek dezavantaj olarak tadı sebebiyle ağız kuruluğuna sebep olabileceğidir. Bu sebeple aronya meyvesini yoğurt, smoothie ve meyve sularına ekleyerek tüketebilirsiniz.

Aronya Meyvesinin Faydaları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Aronya hangi hastalıklara iyi gelir?

Aronya meyvesi potansiyel olarak kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir meyvedir. Bununla birlikte diyabeti kontrol edebilen aronyanın soğuk algınlığı ve sinüzite karşı da bağışıklığı güçlendirir.

Günde kaç tane aronya tüketilmeli?

Yaş veya hastalık durumuna bağlı olarak günlük önerilen aronya miktarı konusunda net bir rakam verilmese de bir çay bardağına denk gelecek şekilde en fazla 20 adet aronya meyvesi tüketilebilir ancak bu konuda uzman bir diyetisyene danışılabilir.

Aronya meyvesi nasıl tüketilir?

Aronya meyvesi taze olarak tüketilebilmesinin yanında hem kurutulmuş bir şekilde hem de meyve suyu şeklinde tüketilebilir. Tadının keskin ve burukluğu ağız kuruluğuna yol açabileceği için meyve suyu olarak tüketilmesi önerilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 16 Mayıs 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al