Yükleniyor

Bacak Ağrısı Neden Olur? Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bacak Ağrısı Neden Olur? Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hemen herkesin muzdarip olduğu konuların başında gelen bacak ağrısının altında çeşitli sebep ve hastalıklar yatıyor olabilir. Hastalıklarla birlikte yoğun geçen bir günün ardından oluşan yorgunluk, kramp ve meydana gelen yaralanmalar da bacak ağrısına neden olabilir. Bu nedenler evde uygulanabilecek doğal yöntemlerle önlenebilmekle birlikte altında yatan tıbbi problemin ardından tedavi gerektirebilecek kadar şiddetli de olabilir.

İçindekiler

Bacak Ağrısı Nedir?

Bacak ağrısı, çoğunlukla uzun süreli ayakta kalma gibi aşırı kullanma ve yıpranma ile eklemler, kemikler, kaslar, bağlar, tendonlar, sinirler veya diğer yumuşak dokulardaki yaralanmaların sonucu olarak ayak bileği ve bel arasındaki bölgede hissedilen ağrı ve sızı hissetme durumudur. Bu semptomların çoğu geçici olmakla birlikte alt omurgadaki sorunlardan kaynaklı olarak da meydana gelebilir.

Bacak Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Bacak ağrısı farklı şekilde sınıflandırılabilir. O sınıflandırmalar şunlardır:

Nörolojik ağrı

Huzursuz bacak sendromu, nöropati veya sinir hasarı, meydana gelen bacak ağrısının nörolojik ağrı sınıfına girer.

Kas ve iskelet ağrısı

Kas-iskelet ağrısına örnek olarak dizde meydana gelen patlama veya çatlama sesi olan artrit verilebilir. Düşme sırasında oluşan kas tendonu ve bağ yaralanması da kas-iskelet ağrısı sınıfına dahil olur. Ayrıca kramp ve stres kırıkları da örnek olarak gösterilebilir.

Damar ağrısı

Damar ağrısına verilebilecek en önemli örnek varislerdir. Varislerin dışında damar ağrısının nedenleri arasında periferik arter hastalığı, vaskülit, varisli damarlar ve varisli egzama bulunur.

Bacak Ağrısı Neden Olur?

Bacak ağrısı, altında farklı nedenleri barındıran bir sağlık problemidir. Çeşitli semptom ve belirtiler göstererek kişinin günlük hayatını olumsuz etkiler. Kemik, kas ve eklem yapısındaki sorunların bir işareti olabileceği gibi diyabet, bel fıtığı, bacak arterlerinde darlık ve varis gibi hastalıkların da belirtisi olabilir.

Bacak ağrısının neden olabileceği nele durumlar şunlardır:

Ayrıca nadiren de olsa meydana gelen gut, kemik tümörleri veya sırttaki kayan disk sonucu oluşan siyatik sinir ağrısı bacak ağrısının sebepleri arasında sayılabilir ancak yaşadığınız bacak ağrısı bu hastalıklardan birine yakalandığınız sonucunu vermez. Ağrının şiddetine göre detaylı bir kontrol gerekebilir.

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir? Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Bacak ağrısının altında herhangi bir sağlık sorunu bulunmuyorsa, rutin bir kasılma veya çekme yaşandı ise bu tür bacak ağrılarını evde geçirmek mümkündür. 

Evde uyguladığınızda bacak ağrısına iyi gelen yöntemler şunlardır:

 • Günde 4 kere 15’er dakikalık buz kompres uygulamak
 • Ağrıyan bölgeye lavanta ya da kantaron yağı ile masaj yapmak
 • Ilık duş gibi ısı terapisi yapmak
 • Yüksek lifli gıdalar tüketmek
 • Daha fazla su içmek
 • Zerdeçal ve zerdeçal çayı içmek
 • Fizik tedaviye başvurmak

Bacak Ağrısı Nasıl Teşhis Edilir?

Bacak ağrısı, şiddet seviyesine göre doktor tarafından teşhis ve tedavi edilebilir. Muayenede doktor bacak ağrısına neden olan belirtileri sorması ve fiziksel kontrolü sonrası gerekli testler isteyebilir.

Röntgen bu testlerin başında gelir. Röntgenle birlikte bacak ağrısının nedeni ortaya çıkabilir. Bununla birlikte MR, bilgisayarlı tomografi, venografi, elektromiyografi ve kan testleri bacak ağrısının altında yatan tıbbi nedenleri ortaya çıkarabilir.

Bacak Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Bacak ağrısı, evde başvurulacak doğal yöntemlerin dışında reçeteli ve reçetesiz ilaçlarla birlikte gerektiği durumlarla ameliyat seçeneğiyle de tedavi edilebilir. Reçetesiz ilaçlardan aspirin, asetaminofen ve ibuprofen bacak ağrısının iyileşmesinde yardımcı olabilir. Bacak ağrısının kaynağı ve nedenine bağlı olarak doktor reçeteli başka ilaç seçeneklerini de değerlendirebilir.

İlaç tedavisi dışında bacak ağrısı için fizik tedavi de gerekebilir. Uzman fizyoterapist, çeşitli egzersiz ve bacak hareketleri önererek ağrının kişinin hayatından çıkmasına yönelik çalışmalar yapar.

Ayrıca aşağıdaki durumlar da bacak ağrısını ameliyat sürecine götürebilir:

 • Aşil tendiniti veya tendon yırtığı
 • Kemik kırığı
 • Nöropati
 • Diz artriti

Bahsedilen bütün tedaviler dışında tamamlayıcı tedaviler de bacak ağrısının iyileşme sürecinde destek rolü üstlenir. Bunların başında akupunktur ve hipnoz gelir.

Bacak Ağrısı Risk Faktörleri Nelerdir?

Bacak ağrısı bazı insanlarda daha yaygın olarak görülme riskine sahiptir. Bu kişiler günlük hayatında çeşitli sağlık sorunları yaşadıkları daha riskli bir konumda yer alırlar. Bacak ağrısı için risk faktörleri şöyle açıklanabilir:

 • Yaşlılık
 • Diyabet
 • Gebelik
 • Kan pıhtıları
 • Uzun süreli oturmak
 • Sigara tüketimi
 • Yaralanma veya ameliyat
 • Aşırı alkol kullanımı

Bu sorunları ve durumları günlük hayatında yaşayan kişiler bacak ağrısına daha sık olarak maruz kalırlar.

Bacak Ağrısı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bacak ağrısı tehlikeli midir?

Bacak ağrısı, altında yatan nedenlere bağlı olarak tehlikeli bir durum yaratabilir. Çok ciddi bir sorun teşkil etmeyen bacak ağrıları doğal yöntemlerle geçirilebilirken bazı bacak ağrıları tıkanıklığın habercisi olabilir ve doktor kontrolünde tedavisi önerilir.

Bacak ağrısı neyin belirtisi?

Bacak ağrısı; diyabet, bel fıtığı, damar sertliği ve tıkanıklık gibi bazı hastalıkların belirtisi olabilir.

Bacak ağrısı için hangi doktora gidilir?

Bacak ağrısı problemi yaşıyorsanız ortopeti ve travmatoloji bölümü doktorlarından randevu alabilirsiniz.

Sol ve sağ bacak ağrısı neden olur?

Vücudun susuz kalması, kas yorgunluğu, diyabet, huzursuz bacak sendromu, varis gibi hastalıklar aynı anda sağ ve sol bacak ağrısına neden olabilir ancak yaşanan bacak ağrısı tek başına bu hastalıklara yakanıldığı anlamı taşımaz, detaylı kontrol gerektirir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 30 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 17 Mayıs 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al