Yükleniyor

Böbrek hastası çocuğunuzu koronavirüsten koruyacak 11 öneri

Böbrek hastası çocuğunuzu koronavirüsten koruyacak 11 öneri

Yeni koronavirüs, üst solunum yolları ve akciğerlerin yanı sıra; kalp, karaciğer, beyin ve böbrek gibi organlarda da hasara yol açabiliyor. Covid-19 enfeksiyonu, tamamen sağlıklı çocukların böbreklerini bozabileceği gibi, altta yatan böbrek hastalığı bulunan çocuklara enfeksiyonun daha kolay bulaşabilmesine ve tablonun daha ağır seyretmesine neden olabiliyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Prof. Dr. Mahmut Çivilibal, böbrek hastalığı olan çocukların koronavirüsten korunması için önemli önerilerde bulundu. 

İçindekiler

Tamamen sağlıklı bir çocukta Covid-19 sonrası akut böbrek hasarı oluşabilir

Covid-19 enfeksiyonu geçiren ve bilinen hiçbir böbrek hastalığı olmayan çocukların bir bölümünün idrar testlerinde kan ve protein bulunması, böbreklerin hasar gördüğünün ilk işareti olabilmektedir. Sürecin ilerlemesi halinde, böbrekler kısa sürede fonksiyonlarını yitirebilir ve akut böbrek yetersizliği ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle servislerde veya yoğun bakımlarda Covid-19 tanısı ile izlenen tüm çocukların, diğer organ fonksiyonlarının yanı sıra idrar ve kan testleri ile böbrek fonksiyonlarının da yakından izlenmesi gerekmektedir. İlaç tedavilerine rağmen ilerleyen akut böbrek hasarlarında hemodiyafiltrasyon, hemodiyaliz veya periton diyalizi gibi tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır.   

Kronik böbrek hastası çocuklar özellikle korunmalı

Kronik böbrek hastalarının, diyaliz hastalarının ve böbrek nakli geçirmiş hastaların bağışıklık sistemleri baskılanmış durumdadır. Ayrıca, bu hastalara zorunlu ve düzenli olarak verilen bazı ilaçların bağışıklık sistemlerini daha da zayıflattığı bilinmektedir. Bu nedenle, böbrek hastalığı olan çocukların da, farklı sorunlar nedeniyle bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar gibi endişe oluşturmadan ama gerekli tüm önlemleri alarak  korunması gerekmektedir.

Çocuğunuz için bu önlemleri ihmal etmeyin

Covid-19 için riskli grupta kabul edilen böbrek hastaları ve nakil geçiren çocukların enfeksiyondan korunması için alınması gereken önlemler şöyle sıralanmaktadır:

 1. Kesinlikle misafir kabul etmeyin.
 2. Evinizi sık sık havalandırın.
 3. Dışarı çıkması gereken kişilerin korunma önlemlerine uymasına özen gösterin.
 4. Ellerinizi yüzünüze temas ettirmeyin, çocuğunuzla bile sosyal mesafeyi koruyun.
 5. Çocuğunuzla birlikte ellerinizi sık sık sabun ve su ile 30 saniye yıkayın ya da alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
 6. Öksürük, hapşırık gibi solunum belirtileri olan kişilerden uzak durun.
 7. Çocuğunuzun ve sizin evde temas ettiğiniz yüzeyleri (telefon, bilgisayar, tabletler dahil) ve eşyaları sık sık temizleyin.
 8. Evinizde de maske kullanın.
 9. Çocuğunuzun sağlıklı ve dengeli beslenmesine, bol su tüketmesine özen gösterin.
 10. Sağlık kontrollerini ihmal etmeyin, öncesinde doktorunuzla irtibata geçin.
 11. Hastalığınızın takibi ve ilaçlarınızın düzenlenmesi için doktorunuzla telefonla veya “online görüşme” sistemi ile görüşebilir, gerekirse evde bakım hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi : 5 Temmuz 2022

Yayınlanma Tarihi: 23 Temmuz 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al