Çocuk Nefrolojisi

Kolay Randevu Al
Aşağıdaki başlıklara tıklayarak, Çocuk Nefrolojisi alanındaki ilgili içeriklere kolayca ulaşabilirsiniz.

Bölüm Hakkında

Çocuklarda da böbrek hastalıkları görülmektedir. Çocukların böbrek hastalıklarına ise çocuk nefrolojisi bölümü bakmaktadır. Çocuk nefrolojisi uzmanları böbrek hastalıklarının tanısını koymakla birlikte, böbreklerin geri dönüşümsüz bir hale gelmesini engeller ayrıca anne karnında saptanan böbrek rahatsızlıkları doğum sonrasında tedavisini gerçekleştiri.

Çocuk nefroloji uzmanları neye bakar?

Çocuk nefrolojisi bölümünde bebeklerin ve çocukların idrar yolları ve böbrek hastalıklarının tetkik ve tedavileri yapılmaktadır. Doğuştan veya sonradan ortaya çıkan enfeksiyonlar, kanamalar, kistler, tümörler, böbrek yetmezlikleri, hipertansiyon, FMF (ailevi Akdeniz ateşi), ve böbrek ve idrar yolları taşları bu ünitenin sorumluluk alanına girmektedir.

Memorial Ataşehir ve Bahçelievler Hastanesi çocuk nefroloji uzmanları, sadece doğum sonrası değil doğum öncesi de böbrek problemlerini çözüp, böbrek hastalıklarının erken saptanmasını sağlamaktadır. Ayrıca doğumdan sonra böbrek problemi olan hastalar hastalıklarının durumuna göre yatarak tetkik ve tedavi edilmektedirler. Hastalar tedavi sürelerince ve daha sonra da Çocuk Nefrolojisi Bölümü’nden online randevu verilerek belli aralarla kontrol edilmektedir. Bunun yanında kronik böbrek hastası olan bebek ve çocukların tedavi ve takipleri güvenli bir şekilde yapılmaktadır.

Çocuk nefroloji hastalıkları tedavileri

Ağrı, sık tuvalete gitme, bulantı ve kusma gibi şikayetlerle çocuklarda kendini gösterebilen nefroloji yani böbrek hastalıkları bazen hiç belirti vermeyerek sessizce ilerleyebilmektedir. Bu durumda çocuk nefroloji hastalıklarının tedavileri çocuğun durumuna göre değişmektedir. Tedaviler arasında beslenme, diyaliz, girişimsel tedavileri, böbrek nakli bulunmaktadır. Tedavi sürecinde çocuğun beslenme şekli çok önemlidir. Aşırı tuz tüketimi böbreklere aşırı yük olurken zarar verebilir. Bunun yanında ebeveynlerin beslenme alışkanlıkları önemlidir. Çocuklarda ödül olarak fast-food verilmesi, böbreklerde yük oluşturur. Yanlış beslenme obeziteyle beraber böbrek dokusu ve damarları açısından da olumsuzluklar oluşturur. Ayrıca doktorun verdiğinin dışında bilinçsiz ilaç tüketimi kesinlikle yaptırılmamalıdır.

Nefroloji ile üroloji arasındaki fark

Çocuk nefroloji ve üroloji birbirine karıştırılan alanlardandır. Oysa ürolojinin alanı vücut açısından çok daha geniş bir alanı kapsadığı gibi hem medikal hem cerrahi tedavi prensiplerini içerir. Oysa nefroloji sadece böbrek hastalıklarıyla ilgili olup böbrek yetmezlikleri ana konusudur. Nefrolojinin üroloji gibi cerrahi çalışma alanı yoktur.

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu

Özellikle küçük yaştaki çocuklar için risk oluşturan idrar yolu enfeksiyonları, henüz gelişmekte olan böbrekler için tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri karın ağrısı, bulantı, idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, kusma, ateş, iştahsızlık, titreme, ishal olarak sıralanabilir. Tuvalet eğitimi olan bir çocuğun altını ıslatmaya başlaması, idrarın bulanık ve kötü kokulu olması idrar yolu enfeksiyonu belirtisi olabilir.

Çocukta da hipertansiyon görülebilir

Çocukta hipertansiyon da çocuk nefrolojisini ilgilendiren bir sorundur. Çocuklarda baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması, burun kanaması, çarpıntı ve görme bozukluğu gibi belirtilerle ortaya çıkan hipertansiyon, böbreklerle ilgili hastalıkları da ilgilendirebilir. Hipertansiyon doğru ve zamanında tedavi edilmezse beyin, kalp, göz gibi organları etkilerken böbrekleri de vurabiliyor. Hipertansiyon böbrek fonksiyonlarında bozulma, böbrek yetmezliği gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Senede bir kez çocuklara hipertansiyon taraması yapılmalıdır.

Bölüm Doktorları

Anlaşmalı Kurumlar

Hastanelerimizin anlaşmalı olduğu özel sigorta şirketleri, tamamlayıcı sigortalar, diğer kurum ve şirket anlaşmalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Sonuç bulunamadı.

    İletişim Formu

    Aşağıdaki İletişim formunu doldurarak hastanemiz ile ilgili bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

    Sosyal Medya Hesaplarımız
    Kolay Randevu Al