Yükleniyor

Ceviz Perdesi Kürü Nasıl Yapılır? Ceviz Çayı Faydaları Nelerdir?

Ceviz Perdesi Kürü Nasıl Yapılır? Ceviz Çayı Faydaları Nelerdir?

Cevizi kırdıktan sonra içerisinde bulunan ve akciğeri andıran perde, sağlığa faydaları bilinmediğinden çöpe atılıyor. Ceviz perdesi olarak bilinen bu kabuğun sağlık açısından birçok faydası bulunuyor. Bu kabukların kaynatılmasıyla elde edilen ceviz perdesi çayı, öksürüğü kesmede etkili olarak akciğer hastalıklarına karşı savaşıyor. Bunun yanında iltihap, balgam söktürücü, sindirim sorunları ve ağrılara karşı da tedavi edici bir özelliği bulunuyor.

İçindekiler

Ceviz Perdesi Çayı Nedir?

Ceviz perdesi çayı, ceviz kırıldıktan sonra içerisinden çıkan ve akciğer görünümü olan kabukların kaynatılmasıyla oluşturulan bir bitki çayı türüdür. Hafif bir tadı bulunan ceviz perdesi suyunun ceviz aroması ile karakterize olmuş bir yapısı bulunur. Akciğer hastalıklarıyla da mücadele eden ve bağışıklık sistemini güçlendiren ceviz perdesi çayını evde hazırlayabilirsiniz.

Ceviz Çayı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

İçeriğinde ki çinko, fosfor, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve vitaminler yönünden zengin olan, antioksidan işlevi ve tanen ile flavonoid gibi aktif bileşenleri sayesinde öksürüğü kestiği bilinen ceviz çayının faydaları şunlardır:

 • Ceviz perdesi kürünün balgam söktürücü özelliği bulunur
 • Akciğeri temizler
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Antioksidan içeriği sayesinde serbest radikallere karşı korur
 • Astıma iyi gelir
 • Sindirim sistemi sağlığını destekleyebilir
 • İnsülin direncini azaltarak kan şekeri düzeyini dengeler
 • Vücudu enfeksiyonlara karşı korur
 • İçeriğindeki bileşikler sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını kolaylaştırır
 • Ağız kokusunun giderilmesinde etkilidir
 • Suyu ile saçlarınızı duruladığınızda saç dökülmesini azaltabilir
 • Bölgesel yağlanmalara çözüm üretir
 • Öksürüğe iyi gelir
 • Karın, göbek ve basenlerdeki yağları eritir

Ceviz Perdesi Kürü (Çayı) Nasıl Yapılır?

Cevizin içerisinde bulunan A, E vitaminlerini ve demir, çinko, bakır, magnezyum gibi mineralleri de barındıran ceviz perdesi kürünü evde, balgam söktürme ve öksürük dindirmek için kullanabilirsiniz. Ceviz kürünü şu tarifle hazırlayabilirsiniz:

 • Ceviz içerisinde yer alan perdeleri ayıklayın.
 • Bir bardak için 5 cevizin perdesini kaynayan su içerisine atın.
 • 10 dakika kısık ateşte kaynatın.
 • Renk verdikten sonra, elde edilen ceviz perdesi kürünü süzün ve tüketin.

Ceviz Perdesi Çayı Zayıflatır Mı?

Ceviz perdesi çayı, içerisindeki bileşenlerden dolayı metabolizmayı hızlandırır ve vücudun daha fazla kalori yakmasına yardımcı olur. Tek başına çay olarak tüketildiğinde etkili olmayabilir, bunun yanında dengeli bir beslenme düzeni ve egzersiz programı uygulamak önemlidir. Bu sebeple ceviz perdesi çayını sadece kilo vermede destekleyici olarak tüketmeniz önerilir.

Ceviz Perdesi Çayı Adet Söktürür mü?

Ceviz perdesi çayı, sindirim sistemi sağlığını ve zayıflamayı destekleyen bir bitki çayı olarak bilinir. Adet döngüsü zamanında oluşan ödem’e karşı ceviz perdesi çayı tüketilebilir. Böylelikle regl dönemlerinde ödemi vücuttan atarak rahatlamaya yardımcı olur.

Ceviz Perdesi Çayı Öksürüğe İyi Gelir mi?

Özellikle solunum yolu rahatsızlıklarına karşı tüketilen ceviz perdesinden elde edilen çay ya da su gibi sıvı formu, içerisindeki tanenler ve antioksidan bileşenleri sayesinde öksürük, bronşit, astım gibi solunum yolu problemlerine iyi gelmektedir. Akciğer hastalıklarıyla da mücadele eden bir yapısı bulunur.

Ceviz Perdesi Çayı Zararları Var Mı?

Ceviz perdesi çayı, doğal bir çözüm olduğundan güvenli kabul edilir ve zararlı olmadığı bilinir. Fakat özellikle ceviz ürünlerine karşı alerjisi olanların ceviz perdesi çayı tüketimi alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Ayrıca bazı kişilerde midede rahatsızlık, ishal ve hazımsızlık gibi sindirim sorunlarına neden olabilir. Aşırı tüketimi durumunda kanın pıhtılaşmasını engelleyebilir ve kanama riskini artırabilir. Bu nedenle ceviz perdesi çayı tüketmeden önce mutlaka uzman doktora danışınız.

Ceviz Perdesi Çayı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ceviz Perdesi Kürü Kaç Gün İçilmeli?

Boğazı rahatlatan ve öksürüğü dindiren ceviz perdesi kürü, 5-6 gün boyunca gece yatmadan önce tüketilebilir

Ceviz Perdesi Çayı Bebeklere Verilir mi?

Ceviz perdesi çayının bebeklere verilmesi doğru değildir. Sindirim sorunlarına ve bağırsak problemlerine iyi gelse de yetişkinlerin tüketmesi gereken bir bitki çayıdır. Bitkisel çay olarak tüketilen ceviz perdesi çayı bebeğin sağlığına zarar verebilir.

Ceviz Perdesi Çayı Hamileler Tüketebilir Mi?

Ceviz perdesi çayı, yüksek miktarda tanen ve aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını önleyen madde olan antikoagülan içerdiğinden hamile ve emziren annelerin tüketmemesi önerilir. Bu nedenle hamile kadınların aşırı tüketimi durumunda kanın pıhtılaşmasın engellenerek, kana riskini artırabilir.

 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 4 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 4 Nisan 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al