Yükleniyor

Dereotunun faydaları nelerdir?

Dereotunun faydaları nelerdir?

Ülkemizde sık tüketilen yeşillikler arasında yer alan dereotu, baharatlı ve hoş tadının yanı sıra sağlığa faydaları ile de öne çıkıyor. Salatalara ve yemeklere lezzet katan dereotu, düşük kalorisiyle diyetlerde de kullanılabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Sinem Türkmen ve Memorial Dicle Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şilan Alyamaç, dereotu hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Dereotu nedir?

Dereotu yani Anethum graveolens, Avrupa ve Asya mutfaklarında bulunan, bolca kullanılan bir bitki türüdür. Dereotu, değişen yumuşak yapraklara, yeşil renge ve ince bir gövdeye sahip bitkilerden biridir. Dereotu tad olarak aromatiktir. Çeşitli yemeklerin lezzetini yükseltmek için yaygın olarak kullanılır. Genellikle somon, patates ve yoğurt bazlı soslarla eşleştirilir. Mutfak kullanımlarına ek olarak, dereotu çeşitli besinler açısından zengindir ve geleneksel olarak sindirim sorunları, bebeklerde kolik ve ağız kokusu gibi çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Dereotu, maydanozgiller ailesinden gelmektedir. Hoş kokuludur, yaprakları tüysüdür. Kimyona benzer tadıyla baharat olarak da kullanılabilir. Yüksek oranda life sahiptir ve düşük kalorilidir. Dereotu besin değeri açısından da zengindir. 100 gram dereotunda 43 kalori, 61 mg sodyum, 738 mg potasyum, 85 mg C vitamini, 208 mg kalsiyum, 6.6 mg demir, 55 mg magnezyum vardır. Dereotu kadar dereotu tohumu da faydalıdır. Örneğin bir çorba kaşığı dereotu tohumunda yarım bardak sütteki kalsiyum bulunur. Dereotunda A vitamini de dahil pek çok temel vitamin ve mineral vardır. Örneğin A vitamini sağlıklı bir bağışıklık için gerekli bir vitamindir. Erkek ve dişilerde üreme sağlığında önemli rol oynar. Benzer biçimde içindeki C vitamini de bağışıklığı destekler. Dereotunda güçlü antioksidan bulunur. Taze dereotu çinko da içerir.

Dereotunun Besin Değerleri nelerdir?

100 gram dereotundan hesaplama yapılırsa eğer 17 kcal’e tekabül eden ve aynı zamanda yüksek miktarda folik asit ve mangan içeren dereotunun besin değerleri aşağıdaki gibidir;

• 100 Gram Dereotu Besin Değerleri
• 2,8 gr karbonhidrat
• 1,4 gr protein
• 0,4 gr yağ
• 5,3 gr lif
• 0 gr kolesterol
• 27 mg sodyum
• 647 potasyum
• 230 mg kalsiyum
• 1017 IU vitamin A
• 70 mg vitamin C
• 5,5 mg demir

Dereotunun faydaları nelerdir?

 • Dereotu antioksidanlar açısından zengindir. Antioksidanlar, hücreleri serbest radikaller olarak bilinen kararsız moleküllerin neden olduğu hasara karşı korumaya yardımcı olan doğal olarak oluşan bileşiklerdir. Sonuç olarak araştırmalar, antioksidanlar açısından zengin gıdaları tüketmenin kronik inflamasyonu azaltmaya ve kalp hastalığı, Alzheimer, romatoid artrit ve belirli kanser türleri dahil olmak üzere belirli durumları önlemeye ve hatta tedavi etmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Dereotu bitkisinin hem tohumlarının hem de yapraklarının, aşağıdakiler dahil olmak üzere, antioksidan özelliklere sahip çeşitli bitki bileşikleri açısından zengin olduğu bulunmuştur.
 • Dereotu Flavonoidler açısından da zengindir. Bu bileşikler, kalp hastalığı, felç ve bazı kanser türlerinin riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.  Bu durum beyin sağlığında da önemli bir rol oynayabilir.
 • Terpenoidler de dereotunda vardır. Bu bileşiklerde uçucu yağlar da bulunur ve bu karaciğer, kalp, böbrek ve beyin hastalıklarına karşı koruma sağlayabilir.
 • Dereotunun kalp sağlığı üzerinde de etkileri vardır. Kalp hastalığı dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir. Ancak Dünya Sağlık Örgütü, kötü beslenme, sigara içme ve egzersiz eksikliği gibi risk faktörlerini azaltarak kalp hastalığı vakalarının yaklaşık yüzde 75'inin önlenebileceğini tahmin ediyor. Toplam kolesterol ve trigliserit düzeyleri yüksek olan 91 kişide yapılan bir çalışma, 2 ay boyunca günde 6 dereotu özü tableti almanın toplam kolesterol ve trigliserit düzeylerini önemli ölçüde iyileştirdiğini, ancak HDL (iyi) kolesterol düzeylerini değiştirmediğini buldu. Yine de, yüksek kolesterol ve trigliserit düzeyleri olan 150 kişide yapılan bir başka çalışmada, 6 haftalık günlük dereotu tableti alımından sonra kolesterol veya trigliserit düzeylerinde önemli bir değişiklik gözlemlenmedi.
 • Dereotu yüksek kan şekeri düzeyini düşürmeye yardım edebilir. Kronik olarak yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olmak, insülin direnci, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet gibi durum riskinizi artırabileceğinden endişe vericidir. Dereotu kan şekerini düşürücü etkilere sahip olduğu öne sürülmüştür. Aslında, diyabetli hayvanlarda yapılan birkaç çalışma, günlük dozlarda dereotu özü ile açlık kan şekeri seviyelerinde önemli bir iyileşme göstermiştir. Yine de, insanlarda araştırma sınırlıdır.
 • Dereotu içindeki Klebsiella pneumoniae ve Staphylococcus aureus gibi uçucu yağlar, potansiyel olarak zararlı bakterilerle savaşan antibakteriyel etkilere sahiptir. Böylece dereotu idrar yolu enfeksiyonu için faydalı olabilir.
 • Kemik sağlığı. Dereotu, kemik sağlığı için önemli olan kalsiyum, magnezyum ve fosfor içerir.
 • Dereotundaki uçucu yağlar, adet döneminiz boyunca kramplardan kaynaklanan ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak araştırmalar şu anda sınırlıdır.
 • Dereotundaki uçucu yağlar yatıştırıcı ve sakinleştirici etkiler verebilir. Bu sayede gece uykusuna faydalıdırlar.
 • Dereotun antiseptik ve antibakteriyel özelliklerle ağız ve nefes spreyi görevi görebilir. Ağız kokusunu giderir.

Antioksidanlar açısından zengin ve iyi bir C vitamini, magnezyum ve A vitamini kaynağı olan dereotu, kalp hastalığı ve kansere karşı koruma da dahil olmak üzere sağlık için çeşitli faydalara sahip olabilir. Bununla birlikte, dereotu faydalarına bakan çoğu çalışmanın dereotu özlerini kullandığını akılda tutmak önemlidir. Bu nedenle, taze veya kuru dereotu diyet kullanımının aynı etkilere sahip olup olmayacağı belirsizdir. Her durumda, dereotu tohumları ve yaprakları çeşitli yemeklere lezzet ve renk katabilir. Taze dereotu düzgün bir şekilde saklandığında buzdolabında 1 haftaya kadar ve dondurucuda birkaç aya kadar saklanabilir. Genel olarak, dereotu, diyetinize besin takviyesi ekleyebilecek lezzetli bir bitki ve baharattır.

Dereotunun zararları nelerdir?

Aşırı tüketildiğinde dereotu zararları da olan bir bitkidir. Örneğin cilde temas ettiğinde tahrişe sebebiyet verebilir. Hamilelik sürecinde de doktora danışarak tüketilmelidir. Aşırı tüketim alerjiye neden olabilir.

Dereotu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 • Uyku problemini çözer,
 • İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde sindirim sistemine iyi gelir. Sindirim sistemi dostu özelliği sayesinde aynı zamanda hıçkırık, kusma, karın kramplarına iyi gelir,
 • Regl düzensizliklerini dengeler ve ağrıları giderir. Kadınsal hormon salgılanmasında etkin role sahiptir.
 • Ağız kokusu problemi yaşayan kişilere iyi gelecektir.
 • Demir içeriği bakımından zengin olan dereotu anemi hastaları ve vejetaryenlerin kullanmaları yararlı olacaktır.
 • C vitamini zengini olduğundan ötürü C vitamini yetersizliği ile gelişen skorbüt hastalığında da tüketimi uygundur.
 • Zengin kalsiyum içeren bitkimiz aynı zamanda osteoporoz hastalarına önerilmektedir ve kemik gelişimini etkiler.

Dereotu hangi vitaminleri bulundurur?

A ve C vitamini bakımından zengin bir bitki türüdür.

Dereotu kanı sulandırır mı?

Kanı sulandırmaktan ziyade kan şekerini düşüren etkisi bulunduğundan ötürü  diyabet hastalarının çok yoğun olmayacak şekilde tüketmesi uygun görülmektedir. Bu yüzden gebe ve lohusalarda kontrollü tüketilmesi gerekmektedir. Çok yoğun tüketim durumu alerjik fonksiyonlara sebep olacağından kontrollü tüketim daha uygundur.

Dereotu bağırsaklara iyi gelir mi?

Hazımsızlığa iyi gelen dereotu bağırsak sağlığını desteklemek ve bağırsak sağlığını geri getirmek adına tüketmemiz uygun bir bitkidir. Bağırsağın peristaltik hareketlerini destekleyen dereotu bağırsaktan besin geçişini kolaylaştırır ve kabızlığı giderir.

Dereotu ödem attırır mı?

Kilo verme sürecindeki etkinliğiyle birlikte lif içeriği bakımından zengin olan dereotu midede sindirimi daha uzun süreceğinden tokluk süresi artacaktır. Sindirim emilim süresinin dahi artması içeriden kalori yakımını artırarak harcanan enerjinin de daha fazla olmasını sağlamaktadır. Bu durumda metabolizmayı hızlandırarak ödem atmayı yardımcı olacaktır.

Dereotu nasıl kurutulur?

Öncelikle hijyenik bir şekilde yıkanan dereotlarının iyice suyu süzülmelidir. Ters bir şekilde asılı bırakılabilecek dereotları daha taze bir renkle kuruyacaktır. Tüm bunlara ek olarak dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise güneş görmeyecek gölge bir yerde kurutulması daha uygun olacaktır.  Daha sonra gölgede kurutulan dereotları delikli süzgeçten geçirilerek iyice çöpünden ayrıldıktan sonra ufalanmalıdır. Bu işlemin yani kurumanın tamamlanması 1 ila 2 hafta sürebilmektedir.

Dereotu nasıl saklanır?

Taze dereotu saklamak için, önce yapraklarına su sermek, sonrasında kağıt havluya sarıp, tatlı su serpmek, dalları bir kağıt havluya gevşek bir şekilde sarmak ve fermuarlı bir plastik poşete koymak doğru olabilir.  Veya bir kavanoza dereotunun sap kısımları aşağıda kalacak şekilde yerleştirilir. Kavanozun kapağı kapatılır ve buzdolabında saklanır. Kullanılacağı zaman istenen miktarda dereotu çıkarılır, yıkanır ve kullanılır. Ayrıca dereotu dondurulabilir de.  Çoğu bitki gibi, dereotu dondurulabilir, ancak dondurduğunuzda dokusu biraz değişebilir. Dereotunu dondurmak için en kolay yol, dereotu yıkayıp kurutmak, ardından hızlı dondurmaktır (bir saat boyunca dondurucuda bir kağıt havlu üzerinde bekletin). Dondurulmuş yaprakları hava geçirmez bir torbaya koyun ve kullanmaya hazır olana kadar dondurucuya geri koyun. Ayrıca dereotunu doğrayabilir, birkaç damla su ekleyebilir ve buz kalıplarına koyabilirsiniz. Dereotu buzdolabında saklandığında 10 güne kadar dayanabilir ve tazeliğini korur.

Yemeklerde dereotu yerine ne kullanılabilir?

Tarhun ve rezene, tariflerde taze dereotu için en yaygın ikamelerdir. Unutmayın, taze dereotu bulamıyorsanız, kuru dereotu da kullanılabilir. Ancak, aroması daha yoğun olduğu için kurutulmuş çeşidi daha az miktarda kullanmak gerekir.

Dereotu otu ve dereotu tohumu aynı şey midir?

Hayır. Aynı bitkiden gelirler, ancak dereotu otu, hafif taze bir lezzet sağlayan taze yapraklı yapraklardır. Dereotu tohumu kimyona benzer daha güçlü bir lezzet sağlar. Dereotu tohumu daha keskin tatlı olarak kabul edilir.

Dereotu tiroid için çözüm olur mu? Dereotu tiroide iyi gelir mi?

Dereotu, mutfak baharatı olarak uzun bir geçmişi olan bir bitkidir. Eskilerde ilaç olarak da kullanılmıştır. Dereotu iştahsızlık, bağırsak gazı (şişkinlik), karaciğer sorunları ve safra kesesi şikayetleri gibi sindirim sorunları için kullanıldı. Ayrıca böbrek hastalığı ve ağrılı veya zor idrara çıkma gibi idrar yolu rahatsızlıkları için de kullanıldı. Dereotunun hastalık olarak kullanıldığı alanlar, ateş ve soğuk algınlığı, öksürük, bronşit, hemoroid, enfeksiyonlar, spazmlar, sinir ağrısı, genital ülserler, adet krampları ve uyku bozuklukları olmuştur. İnternette de pek çok kişi derotunun tiroid tedavi edici özelliği olup olmadığını merak ederek aramaktadır. Hiçbir besin maddesinin herhangi bir hastalık üzerinde tedavi edici bir özelliği bulunmamaktadır. Dereotu ve tiroid üzerine de çeşitli çalışmalar vardır ancak kesinliği kabul edilmemiştir. Dereotunun hipotiroid, hipertiroid, Haşimato tiroidi için de etkili olabileceği bilinmektedir. Hekime danışmadan dereotu kürü uygulamak doğru bir uygulama değildir.

Dereotu süt yapar mı?

Anne sütü bebeklerin en önemli ve tek besin kaynağıdır. Anneler bu nedenle süt artırımı için çeşitli araştırmalar yapar. Pek çok kişi de “Emzirme döneminde dereotu tüketilir mi?” sorusunun yanıtını merak etmektedir. Annelerin öğle ve akşam yemeklerinden önce bir tutam dereotu yemeleri anne sütünü artırmada etkili olduğu bilinir.

Hamilelikte dereotu yenir mi?

Anne adayları da her gün bir miktar, aşırı olmamak kaydıyla dereotu tüketebilir.

Dereotu zayıflatır mı?

Tek başına hiçbir besin maddesi zayıflatıcı etkiye sahip değildir. Sadece sağlıklı beslenme ve düzenli egzersize katkı sağlayabilirler. Dereotu kalori açısından düşük olduğu için aşırıya kaçmadan diyetlerde tüketilebilir.

Dereotu gaz yapar mı?

Aksine dereotu gaz giderici özelliklere sahiptir.

Dereotu tansiyonu yükseltir mi?

Aksine dereotunun içindeki maddeler kan basıncını dengeler.

Dereotu adet söktürür mü?

Dereotunun adet söktürücü, adet sancılarını giderici bir bitki olduğu bilinir.

Dereotu metabolizmayı hızlandırır mı?

Dereotunun metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeye destek olduğu söylenebilir. Ancak tek başına dereotu yeterli değildir. Kilo verme tedavisinin diyetisyen desteği ile yürütülmesi gerekir.

Dereotu kürü nasıl yapılır?

Sabah, öğlen ve akşam saatlerinde aç karnına yemeklerden önce 1 yemek kaşığı dereotu çiğnenerek tüketilir. Ancak bu tür uygulamalar asla hekime danışmadan yapılmamalıdır.

Dereotu nasıl kullanılır?

Dereotu hemen hemen her yemeğe yakışan bir bitkidir. Balık, patates, yoğurtlu salatalar, yeşil salatalarda kullanılabilir.

Güncelleme Tarihi : 27 Eylül 2022

Yayınlanma Tarihi: 22 Kasım 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al