Yükleniyor

Dut Kurusu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Dut Kurusu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kurutulmuş meyveler, tüketenler için sağlıklı besin takviyelerindendir. Dut kurusu güneşte ya da yapay olarak kurutulan dutlardan elde edilir. Bunun sonucunda dut kuruları küçülür ve tatları daha yoğun hale gelir. Yüksek lif ve antioksidan içeriği sayesinde besleyici bir atıştırmalık olarak birçok kişi tarafından tercih edilir. Ayrıca, tatlı krizlerinin yatıştırılmasında veya yemeklere tat katmak için de kullanılır.

İçindekiler

Dut Kurusu Nedir?

Dut kurusu, çay ve reçel gibi farklı formlarda da yenebilen, dut meyvesinin kurutulmasıyla elde edilen bir kuruyemiş çeşididir.

Dut Kurusu Faydaları Nelerdir?

Zengin C vitamini, lif, kalsiyum ve antioksidan kaynağı olan dut, içerdiği yüksek düzeyde protein ve demir sayesinde alyuvar üretimini arttırdığı için kansızlığa, kötü kolestrol seviyesinin düşürülmesine, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kan şekerini kontrol etmeye yardımcıdır.

A, K ve B vitaminleri ile de hastalıklara karşı önemli bir besin olan dut kurusu, kanın pıhtılaşmasını engellediği gibi kemik sağlığına da katkıda bulunur.

Dut Kurusu Neye İyi Gelir?

Faydaları dikkate alındığında beslenme rutinine dahil edilerek sağlığınız için destekleyici bir besin olarak kullanılabilir. Dut kurusunun sağlığınıza iyi gelebilecek özellikleri şunlardır:

 • İçerisindeki yüksek lif sayesinde sindirim sistemi sağlığına destek olarak kabızlığa iyi gelir.
 • Antioksidan bir yapıya sahip olan dut kurusu, serbest radikallerle savaşır ve kansere karşı korur.
 • B vitamini açısından zengin bir içeriğe sahip olan dut kurusu vücut fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlar.
 • Potasyum sayesinde kan basıncını düzenler ve kalp sağlığını korumada etkilidir
 • İçeriğindeki demir, anemi gibi kan bozukluklarını önler.
 • Kalsiyum ve magnezyum barındıran dut kurusu, kemik sağlığı için de oldukça önemlidir.
 • Cilt sağlığını destekler ve cilt için gerekli olan A vitaminini içerir.
 • Akciğer enfeksiyonlarından sorumlu olan influenza virüslerini ve bakterileri önler.
 • Beynin kalsiyum ihtiyacını karşılar.

Beyaz Dut Kurusu Faydaları

Beyaz dut kurusu, siyah duta oranla daha fazla tüketilir. Bütün dut çeşitlerindeki gibi beyaz dutun da sağlık üzerinde olumlu etkileri bulunur. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde kalp, sindirim sistemi ve cilt sağlığına iyi gelir.

Dut Kurusu Çayı Faydaları

Dut, atıştırmalık olarak tüketildiği gibi çay olarak da hazırlanıp tüketilebilir. Dut kurusu çayı, antioksidan içeriği sayesinde dutun içeriğindeki faydaları sağlar.

Dut Kurusu Besin Değerleri Nelerdir?

Sağlık açısından birçok faydası bulunan dut kurusunun içerisinde yağ bulunmamaktadır. 100 gram dut kurusu yaklaşık olarak 330 kalori gelmektedir. Dut kurusu (100 gr) şu besin değerlerini içerir:

 • Karbonhidrat: 74.7 gr
 • Protein: 2.7 gr
 • Lif: 8.9 gr
 • Demir: 9.4 mg
 • Potasyum: 979 mg
 • Kalsiyum: 376 mg

Dut Kurusu Zayıflatır mı?

Dut kurusu, düşük kalorili besinler arasında yer aldığından diyetin bir parçası olarak tercih edilebilir. Diğer atıştırmalıklarla karşılaştırıldığında daha az kalori içeren ve metabolizmayı hızlandıran bir besin olan dut kurusu, kilo kaybına yardımcı olur. Bunun yanında vücut direncini artırmada etkilidir. Düzenli egzersiz ile beraber tüketilirse sağlıklı bir ara öğün olabilmektedir. Dut kurusu kan şekerini düzenlemede etkili olduğu tatlı yeme isteğinin de önüne geçer.

Dut Kurusu Yan Etkileri Var mı?

Dut kurusu, her besinde olduğu gibi fazla tüketiminde vücuda zarar verebilir. Bazı kişilerin dut kurusuna karşı alerjik reaksiyon belirtileri ortaya çıkabilir. Bu durumda dut kurusu tüketmemeleri önerilir.

 • Kan şekerine etki ederek kanda bulunan glikoz seviyesini düşürebilir. Bu da hipoglisemi rahatsızlığını ortaya çıkarabilir.
 • Yüksek lif içeriğinden dolayı bazı insanlarda gaz, şişkinlik ve ishal gibi sindirim sistemi sorunlarına sebep olabilir.
 • Doğal şeker kaynağı olan dut kurusunun, diyabet hastalarının tüketmeden önce uzman doktordan görüş almaları gerekir.

Dut Kurusu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Dut kurusu nasıl tüketilmeli?

Dut kurusu, hem atıştırmalık olarak hem de suda kaynatılıp suyu tüketilebilir. Atıştırmalık olarak tüketilen dut kurusu vücut için daha faydalıdır. Bol miktarda protein barındırdığından günde 1 avuçtan fazlası tüketilmemelidir.

Kuru dut kilo aldırır mı?

Kontrolsüz ve düzensiz şekilde tüketilen kuru dut, kilo aldıran bir gıdadır.

Kuru dut fazla yenirse ne olur?

Kuru dut fazla tüketildiğinde kan şekeri seviyesini düşürür. Bulanık görme, terleme, baş ağrısı, baş dönmesi gibi belirtiler de görülebilir.

Diyette dut kurusu yenir mi?

Kontrollü olmak kaydıyla, dut kurusu diyet beslenmesine dahil edilebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 18 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 31 Mart 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al