Yükleniyor

İnflamasyon Nedir? İnflamasyon Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

İnflamasyon Nedir? İnflamasyon Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

İnflamasyon, vücudun, enfeksiyonla savaşmak veya hasarlı dokuyu iyileştirmek için bağışıklık tepkisini tetikleyen kimyasalları salgılaması ile meydana gelen bir durumdur. Bağışıklık sisteminin vücudu korumak için tepki olarak gönderdiği hücreler virüs ve bakterilere saldırarak hasarlı olan dokunun iyileşmesine yardımcı olur. 

İçindekiler

İnflamasyon Nedir?

İnflamasyon, vücudun herhangi bir hücresel hasara verdiği koruyucu bir yanıttır. Yaralanma veya enfeksiyon gibi vücudun tehdit olarak algıladığı herhangi bir durum için bağışıklık sisteminin doğal bir tepkisi olarak ortaya çıkar. Vücuttaki canlı doku, her türlü bakteri, virüs ve toksik kimyasallar gibi canlı ve cansız etkene karşı yanıt verir. Vücuda giren bir mikrop olabileceği gibi, ele batan çivi gibi herhangi bir nesne bu yanıtın nedeni olabilir. Bağışıklık sistemini harekete geçiren enflamatuar hücreler ve sitokinler, virüsleri ve bakterileri tuzağa düşürmek için tepki başlatır. Bu tepki sonucunda dokular iyileşmeye başlar. Sonucunda şişlik, morarma ve ağrı oluşabilir. İltihaplanma görülmeyen vücut sistemlerini de etkileyebilmektedir.

Vücutta akut ve kronik olmak üzere iki tür iltihaplanma bulunur. Akut inflamasyon, parmağınız kesildiği anda başlayan ve kesiği iyileştirmek için vücudun yaraya hızlıca iltihaplı hücreler göndermesiyle oluşur. Kronik inflamasyon da ise vücutta dış tehlike olmadığında bile inflamatuar hücrelerin gönderilmesi olarak bilinir.

Kronik inflamasyon nedir?

Kronik inflamasyon, vücutta oluşan istenmeyen maddelere karşı tehlike olmasa da o şekilde algılayarak oluşturduğu 5 haftadan uzun süren ve yavaşça gelişen iltihaplanma türüdür. Kan şekerinin yüksek seyretmesi, aşırı kilolu olmak, oksidatif stresin olması gibi durumlarda kronik inflamasyon tetiklenerek oluşabilir. Kronik inflamasyon, kanser, şeker hastalığı, inme, Alzheimer, böbrek hastalıkları ve kalp hastalıklarına neden olabilir.

İnflamasyon (Enflamasyon)  Belirtileri Nelerdir?

Vücutta inflamasyon oluştuğunda, ağrı, vücut ısısında artış, titreme, ödem, kızarıklık, hassasiyet ve işlev kaybı akut inflamasyon belirtileri olarak ortaya çıkar. Akut enflamasyonda yaranın olduğu bölgede kızarmış bir cilt, ağrı, sıcaklık ve şişlik görülür. Kronik enflamasyonda ise belirtiler olarak karın ve göğüs ağrısı, kabızlık, ishal, yorgunluk, ateş, eklemlerde ağrı, ağız yaraları, sedef hastalığı gibi deri döküntüleri yaşanır.

İnflamasyon (Enflamasyon)  Neden Olur?

Bağışıklık sisteminin tetiklenmesiyle meydana gelen inflamasyon, otoimmün bozukluklar, toksinlere maruz kalma, tedavi edilmeyen iltihaplanmadan dolayı oluşur. Bunun şu sebepler de vücutta enflamasyon oluşumuna neden olmaktadır:

 • Vücuda giren bakteri, virüs ve mantarlar
 • Dış yaralanmalar
 • Kimyasal ve radyasyon etkileri
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Düzensiz ve kötü beslenme
 • Hareketsizlik
 • Stres
 • Besinlerden gelen gizli alerjen maddeler

İnflamasyon Oluşumunu Tetikleyen Hastalıklar Nelerdir?

İnflamasyon oluşumunu tetikleyen hastalıklar arasında mesane iltihabı, bronşit, orta kulak iltihabı, deri iltihabı yer alır. Bunun yanında damar sertliği, yüksek tansiyon, Parkinson, Crohn hastalığı, Alzheimer, eklem iltihabı, astım ve diyabet de inflamasyon oluşumunu tetikler.

Kronik inflamatuar içeren hastalıklar yıllarca sürebilir. Şiddetleri ve aktivite seviyeleri kişiden kişiye değişir.

İnflamasyonu Etkileyen Besinler Nelerdir?

Anti-inflamatuar diyet sayesinde vücutta oluşabilecek iltihaplanmalara karşı önlem alabilir seviyesinin düşmesine yardımcı olabilir. Bunların yanında zencefil, zerdeçal ve sarımsağın da iltihap önleyici etkileri vardır. Anti- inflamatuar besinler şu şekilde sıralanabilir:

 • Yağlı balıklar: somon, uskumru, sardalya
 • Yeşillikler: Lahana ve ıspanak
 • Ispanak ve lahana gibi yapraklı yeşillikler.
 • Domates
 • Zeytinyağı
 • Yeşil çay

Kronik iltihabınız varsa, vücuttaki iltihabı artırmamak için fast food, kızarmış besinlerden, şarküteri ürünlerinden, trans yağlardan ve beyaz ekmek gibi hamur işlerinden uzak durmak gerekmektedir.

İnflamasyon (Enflamasyon) Tanısı Nasıl Konur?

İnflamasyon belirtilerine ve bulunduğu bölgeye göre tanı yöntemi de değişiklik gösterir. Uzman doktorun muayenesinin ardından kan tahlili ve görüntüleme ile vücuttaki enflamasyon tespit edilir. Vücuttaki C-Reaktif proteininin değerleri inflamasyon bulgusu açısından oldukça önemli bir değerdir. İleri yaşta olan kişilerde, obez ve kanser hastalarından yüksek CRP seviyesi görülebilir. CRP’nin fazla olması vücutta akut ve kronik inflamasyon olduğunun göstergesidir. Bunun yanında inflamasyon tespiti için kanda sedimantasyon testi (ESR), protein elektroforezi, manyetik rezonans (MR),  X-ray gibi görüntülemeler de yapılabilir.

İnflamasyon (Enflamasyon) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Enflamasyon çeşidine göre tedavisi de farklılık gösterir. Akur inflamasyon için dinlenme, buz kompres ve iyi yara bakımı yeterli olabilmektedir. Kronik inflamasyon da ise bazı takviyeler, iltihap önleyici ilaçlar, streoid enjeksiyonları gerekebilir. Kronik iltihap tedavisinde kullanılabilecek yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Takviyeler: A, C ve D vitamini ve çinko vücuttaki iltihabı azaltarak, onarım sağlar.
 • Steroid olmayan iltihap önleyici (anti-inflamatuar) ilaçlar (aspirin, ibuprofen gibi)
 • Steroid enjeksiyonları

Bunların dışında sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak, egzersiz yapmak CRP seviyelerini normalleşmesini sağlayarak vücuttaki inflamasyonun tedavi edilmesini sağlar.

İnflamasyon Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Vücuttaki inflamasyon nasıl giderilir?

Vücutta yer alan inflamasyonu gidermek için sağlıklı bir kiloda kalmak oldukça önemli bir etkendir. Bunun yanında sebze, meyve gibi lifli gıdalardan yararlanmak, fast food gibi besinlerden uzak durmak, alkol ve sigara kullanımını azaltmak, vücuttaki inflamasyonu azaltmaktadır.

İnflamasyon ve enfeksiyon farkı?

Enflamasyon olarak da bilinen inflamasyon, bağışıklık sistemine saldıran ve organları etkileyen enfeksiyondan zarar görmeden korumaya çalışması sırasında oluşmaktadır.

Enflamasyon nasıl oluşur?

Bazı hastalıklar, çevresel faktörler, zararlı kimyasallar, enflamasyon oluşmasına neden olur. Dokuların onarılmasına yanıt olan enflamasyon, vücutta enfeksiyon kontrolünü sağlar.

Enflamasyon için hangi doktora gidilir?

Vücutta enflamasyon şüphesi duyuyorsanız iç hastalıkları bölümüne başvurabilirsiniz.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 2 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 24 Nisan 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al