CRP testi nedir?

CRP karaciğer tarafından yapılan ve vücutta iltihabın olduğunu gösteren bir proteindir.

CRP testi ile kandaki iltihap değeri ölçülmektedir. Çeşitli enfeksiyonlar, kanser, bağışıklık sistemi ve kalp hastalıkları gibi birçok nedenden dolayı vücuttaki iltihap oranı yükselebilmektedir. CRP testi hastalıkların tanısına yardımcı olan bir testtir.

İçindekiler

CRP testi nedir? 

CRP karaciğer tarafından yapılan ve vücutta iltihabın olduğunu gösteren bir proteindir. CRP’nin açılımı “C Reaktif Protein” dir. Belli bir hastalığı işaret etmez. Birçok nedene bağlı olarak artabilmektedir.  Bir enfeksiyon, inflamasyon ya da travma durumunda kandaki CRP değeri yükselmektedir. Vücudun verdiği bir reaksiyondur. Doktorlara tanı koymada yardımcı olan bir laboratuvar testidir. Sağlıklı bir insanın kanındaki CRP değeri aralığı 0 ile, 5 mg/l’dir. Referans aralıklarında laboratuvarlara göre farklılıklar olabilmektedir. Bakteriyel enfeksiyonların neden oluğu yüksek ateşli hastalıklarda CRP oranı 1000 kata kadar artabilmektedir.

Kalp hastalıklarının riskini belirlemede ise hs-CRP “yüksek hassasiyetli” CRP testi kullanılmaktadır. Kişinin hs-CRP değeri 1,0 ‘in altında ise kalp hastalığı riski düşük, 1,0 – 3,0 arasında ise orta derece, 3,0 ve üstü ise yüksek kap hastalıkları açısından risk altındadır.

CRP testi hangi hastalıkların tanısı için yapılır? 

CRP yüksekliğinin birkaç nedeni olabilir. En sık bakteriyel enfeksiyonlar olmak üzere, kanama ve ağır yaralanmalar, kırıklar, kanser, otoimmün hastalıklar ve kalp hastalıkları gibi birçok nedenden dolayı kandaki CRP oranı yükselebilmektedir. Bakteri, mantar ve virüslerin neden olduğu her türlü enfeksiyon hastalığında CRP yükselebilir. Bu hastalıklar içinde üst solunum yolları, alt solunum yolları, kronik enfeksiyonlar, idrar yolu enfeksiyonları sayılabilir. Otoimmün hastalıklardan özellikle romatoid artrit ve vaskülit gibi romatizmal hastalıklar,  inflamatuvar bağırsak hastalıklarından Crohn hastalığı ve ülsertif kolit gibi kronik iltihaba sebep olup, kandaki CRP oranının yükseltirler. Kalp hastalıkları yine CRP yüksekliğine neden olabilmektedir. Bunların dışında kanser, obezite, östrojen alımı ve cerrahi operasyonlar CRP de artış görülebilmektedir. Gebeliğin son dönemlerinde de azda olsa CRP artışı olabilmektedir. Birçok hastalık sonucu artabildiği için bir tanı testi değil tanıya yardımcı bir testtir.

CRP testi nasıl yapılır? 

CRP değerine kan tahlili yapılarak bakılmaktadır. CRP değeri kanda enfeksiyon sebebiyle 4-6 saat içinde yükselmeye başlamaktadır. Enfeksiyonun türüne göre 24 saat ile 48 saat arasında kanda en yüksek seviyeye ulaşabilmektedir.

Sık sorulan sorular 

CRP YÜKSEKLİĞİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

CRP ‘nin yükselmesinin sebeplerinin araştırılması gerekmektedir. Hasta sadece CRP değerini düşürmeye çalışmamalıdır. CRP yüksekliğinin altında yatan hastalık ya da nedenler tedavi edildiğinde CRP olması gereken değerine düşecektir. CRP’yi yükselten gripse, grip tedavi edildiğinde CRP normal değerine dönecektir. Bir travma ya da cerrahi operasyon sonrası yükselen CRP değeri de hasarlar iyileştikçe düşecektir. Bu tedavileri için mutlaka bir hekime başvurulmalı ve kişinin hastalığına uygun tedavi düzenlenmelidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 21 Ekim 2020

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2020

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al