Yükleniyor

İntestinal Metaplazi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

İntestinal Metaplazi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

İntestinal metaplazi, mide mukozasının bağırsak tipi hücrelere dönüşümü ile karakterize bir durumdur. Bu değişiklik, genellikle kronik inflamasyon sonucu oluşur ve mide kanseri riskini artırabilir. İntestinal metaplazinin tedavisi, altta yatan sebeplere yöneliktir. Helicobacter pylori enfeksiyonunun eradikasyonu, asit baskılayıcı ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri, tedavinin temel taşlarıdır. Düzenli tıbbi takip, metaplazinin ilerlemesini izlemek ve potansiyel komplikasyonları önlemek için önemlidir. Diyet değişiklikleri ve sigara içilmemesi gibi önlemler, riski azaltmada yardımcı olabilir

İçindekiler

İntestinal Metaplazi Nedir?

İntestinal metaplazi, yemek borusu ve midede yer alan hücrelerin değişime uğraması sonucunda kanser belirtisine benzer semptomlar gösterdiği hastalık türüdür. Tıbbi araştırmalar bu rahatsızlığın sebebini helikobakter pilori adı verilen bakteri tarafından ortaya çıkması olarak açıklar. Kan yüzeyinde bulunan antikorlarda bu bakteriye saptanması durumunda hastanın intestinal metaplazi olduğu tanısı konulmaktadır. Bunu en net doğrulayan ise yapılacak olan biyopsi sonucudur. 

İnsan vücudunda üst sindirim sistemi dokularında bulunan mide ve mide hücreleri farklı bir değişime girer. Bu değişim mide ya da yemek borusu hücrelerinde bağırsak hücresi şeklini alır. Mide ya da yemek borusu hücrelerindeki bu değişim sonucu midede intestinal metaplazi meydana gelmektedir. Bu hastalık kronik reflü rahatsızlığı yaşayan kişilerde daha sık görülür. Ancak her reflü belirtisi bu hastalığı taşıdığı anlamına gelmemektedir. Geniş çaplı bir tedavi sürecinden geçmek gerekir. 

İntestinal Metaplazi Neden Olur?

İntestinal metaplazi, hastalığının sebep olduğu başlıca nedenler yer alır. Her mide ya da bağırsak rahatsızlığı belirtiler aynı olsa da farklı hastalık sebebi olabilir. İlk olarak mide rahatsızlığı hikayesi doktor tarafından dinlenir. Özellikle mide rahatsızlığına yatkın ve ailesinde genetik mide sorunları olanlar risk grubunda yer alır. Halk diliyle bağırsak metaplazi hastalığı nedenlerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür; 

 • Aile de ya da birinci dereceden kan bağı olanlarda genetik olması
 • Sigara ve alkol kullanımı 
 • Aşırı oranda tuz ve tuzlu yiyecekler tüketilmesi 
 • Her türlü kimyasal maddeler
 • Kronik mide ve bağırsak problemi ile özellikle reflü 

İntestinal Metaplazi Belirtileri Nelerdir?

İntestinal metaplazinin en belirgin belirtisi mide ağrısıdır. Hastası olan özellikle kronikleşen mide ya da bağırsak sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkan belirtiler ile meydana gelir. Bununla beraber helikobakter pilori enfeksiyonu hastalığın belirtisi olarak görülebilir. Bu hastalığa yakalanan kişilerde en belirgin olarak şu belirtiler görülmektedir:

 • Mide ağrısı, yemeklerden önce ya da sonra olabilir
 • Gece uykudan uyandıracak kadar bir ağrı şikayeti de görülebilir
 • Bulantı ve kusma
 • Yemeklerden sonra sindirim sorunları
 • İştahsızlık ve buna bağlı olarak ani ve anormal gerçekleşen kilo kaybı 
 • Yemeklerden sonra ortaya çıkan şişkinlik ve gaz oluşumu hastalığın belirtileri arasında yer alır. 

İntestinal Metaplazi Nasıl Tedavi Edilir?

İntestinal metaplazi, hastalığı tanısı kan tahlili ile konulan kişinin sindirim sisteminde oluşan durumunu görmek için endoskopi uygulanmaktadır. Yapılacak endoskopi ile mide zarını teşhis etmek ilk aşamadır. Bu hastalığın teşhisinde mide yapısını %20'den fazla kapladıysa, genetik mide kanseri riski varsa endokopiye ihtiyaç duyulur. 

Endoskopi işleminde mide yapısının daha net incelenmesi için risk görülen bölümlerden biyopsi alınması gerekmektedir. Hastalığın taşıdığı bakteri türünün özellikle helikobakter pilorinin varlığını ortaya net bir şekilde çıkarmak içinde biyopsi almak gerekir. Bu biyopsiler patolojiye gönderilerek incelenir. Biyopsi sonuçlarında helikobakter pilori tanısı konulması hastanın artık bu hastalığı taşıdığını gösterir. 

İntestinal metaplazi tedavisinde en etkili tedavi yöntemi verilecek olan antibiyotik kürleridir. Tedavi süreci 2 ila 4 hafta sürer. Antibiyotik ilaçlarına ek olarak mide asitinin düzenlenmesi ve yemek borusunun iyileşmesi için de vücutta ki asidi azaltan ilaçlar ek olarak verilmektedir. 

İntestinal Metaplazi Nasıl Beslenmeli?

İntestinal metaplazi, hastalığı taşıyan kişilerin sindirim yolu problemlerini gidermek için yeme ve içmelerine dikkat etmeleri gerekir. Hastalığın oluşumu ve süreci hastayı sağlam bir diyete zorlamaktadır. Hastalığın etkileri halen incelenmekle beraber yeme içme alışkanlıklarında değişiklik yapmak tedavi sürecini hızlandırmaktadır. 

Hastalığın meydana getirdiği bakteri ve enfeksiyonu da önlemeye yardımcı olacaktır. Hastalık belirtileri taşıyan ya da bu hastalığın risk grupları arasında yer alan kişilerin sebze ağırlıkta beslenmeleri gerekir.

Ayrıca meyve ve fındık tüketimini listelerinde mutlaka bulundurmaları iyileşme süreci adına yararlı olacaktır. Tahıl ürünlerinin tamamını da düzenli bir şekilde tüketebilirler. Gastrit ya da reflü gibi rahatsızlığı olan kişilerde yasak olduğu gibi bu hastalıkta da yağlı ve kızarmış gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmaları gerekir.  

Tedavi sürecinde yenilebilecek gıdalar; elma özellikle kabuğuyla beraber iyice yıkandıktan sonra düzenli olarak yenilmesi gerekir. Kayısı, enginar, lahana ve dolmalık biber yüksek oranda antioksidan içermesi yönüyle mutlaka tüketilmelidir. Muz, pancar, brokoli, kakao ve bitter çikolata, sarımsak, üzüm, yeşil çay, her türlü yeşillik, pırasa, domates, tam tahıl gevreği gibi gıdalar tüketilebilir. 

İntestinal Metaplazi Hakkında Sık Sorulan Sorular

İntestinal metaplazi nedir?

Sindirim ve sindirim sistemi rahatsızlıklarından özellikle mide kanseri gelişimindeki önemli mekanizmalardandır. Mide içerisinde ortaya çıkan yayılımı ve bakterinin tipine bağlı olmaktadır.  

Midede intestinal metaplazi iyileşir mi?

Her hastalıkta olduğu gibi burada da erken müdahale iyileşmede en etkili çözümler arasındadır. Gerekli ilaçlar ve antibiyotik alımı sonrası hastanın iyileşmesi beklenir. Burada helikobakter pilorinin tamamen yok edilmesi amaçlanmaktadır. İyileştikten sonra bu bakterinin tekrar oluştuğu genelde görülmemektedir. 

İntestinal metaplazi kanser midir?

Zamanında müdahale edilmediği taktirde mide yapısının bağırsak yapısına dönüşmesi ve yer değiştirmesi sonucu kanser riskini artırmaktadır. 

İntestinal metaplazi pozitif ne demek?

İntestinal Metaplazi şüphesi duyan hastaların gerekli tahlilleri yapılır. Laboratuvar sonuçları incelenir. Hastanın kan tahlilinde helikobakter pilorinin pozitif olduğu ortaya çıkarsa, hastanın bu bakteriyi taşıdığı ya da enfeksiyon oluştuğu ortaya çıkar. Yapılacak endoskopi ve mide çeperinden alınacak parça ile daha netlik kazanmaktadır. 

İntestinal metaplazi negatif ne demek?

İntestinal metaplazi, belirtileri taşıyan hastaların tahlil ve laboratuvar kayıtlarında enfeksiyon ya da bakteri görülmez ise bu iyi bir durum olmaktadır. Özellikle helikobaker pilori kan tahlili sonucunda ortaya çıkan bir enfeksiyondur. Çıkan tahlil sonuçlarında bakteri ya da enfeksiyon bulunmaması mide intestinal metaplazi rahatsızlığının kişide negatif yani bu hastalığı taşımadığını göstermektedir. 

İntestinal metaplazi mide kanseri yapar mı?

İntestinal metaplazi, midenin iç kısmını kapsayan dokuya kronik olarak hasar vermektedir. Bu hasar sonucuna bağlı olarak mide yapısı bağırsak şekline dönüşmeye başlar. Bu dönüşüm yani intestinal metaplazi mide kanseri riskini altı kat arttırır. Mide kanseri riski bu hastalık tanısına bağlı olarak yaşa, helikobakter plori bakteri taşıyanlarda ve birinci dereceden ailede genetik olarak sindirim sistemi bozukluğu olanlarda görülebilmektedir. 

Metaplazi kansere dönüşür mü?

İntestinal metaplazi, hücre tipinin yerine başka bir hücre tipinin dönüşmesi ile meydana gelen bir rahatsızlıktır. Rahatsızlığın ilerleyen aşamaları ya da evreleri tedavi edilmediği sürece kanser riskini taşımaktadır. Bu hastalığın tanısı iyileşme sürecine geç kalınmasından dolayı kanserleşmeye yatkın bir oluşum içine girer.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 25 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 7 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al